Fondue – czyli sposób na udany posiłek

Fondue to specyficzna potrawa, która wywodzi się ze Szwajcarii. Przez pewien czas była nawet promowana jako potrawa narodowa tego kraju. Nazwa fondue pochodzi od francuskiego słowa fondre, czyli roztapiać się. Generalnie w dzisiejszych czasach fondue oznacza potrawę, w której występuje naczynie z podgrzanym sosem, w którym maczamy widelec z nabitym pieczywem lub warzywem.
Historia Fondue jest bogata – tradycyjna potrawa składała się z roztopionego sera z domieszką białego wina. W tak przygotowanej zalewie maczało się pieczywo. Pierwsze wzmianki o potrawie znajdują się w XVII wiecznej literaturze, jest to przepis dziś już nie stosowany, z dodatkiem jaj. Typowe „dzisiejsze” Fondue jakie wszyscy znamy, zostało opisane w 1875 roku i od tamtej uchodzi za narodowe danie Szwajcarii. Po wojnie wszędzie można było spotkać hasła typu „Fondue tworzy dobry nastrój” i „Fondue to najlepsza potrawa”. W dużej mierze kampania przyczyniła się do popularyzacji potrawy na całym świecie.


Obecnie wyróżniamy wiele rodzajów fondue. Mamy więc fondue czekoladowe, warzywne, a nawet mięsne. W zależności od dostępnych składników i pomysłowości, każdy może opracować własną recepturę.
Fondue jada się przeważnie w większym gronie. Jest to idealna potrawa, którą warto zaserwować podczas imprez i spotkań towarzyskich. Specyficzny sposób spożywania Fondue sprzyja zawiązywaniu się bliższych znajomości i ogólnej atmosferze rozluźnienia. Dodatkowo można wprowadzić kilka rytuałów, które sprawią, że goście zaczną się naprawdę dobrze bawić.

tekst: luk
zdjęcia: 2.bp.blogspot.com, www.dvo.com, www.lindt.pl