Buty dziecięce w akcji – trzy zabawy z butami w roli głównej na zimowe dni

Buty dziecięce to ważny wybór, ponieważ ich zadaniem jest właściwe wspieranie stopy dziecka i jej rozwoju. Rodzice przykładają do nich szczególną uwagę, zaś na rynku jest wiele modeli, które poza praktycznym zastosowaniem, są także niezwykle ciekawe wizualnie. Okazuje się jednak, że buty mogą wspierać nie tylko prawidłowy rozwój stopy, ale także stymulować dziecko do nauki, poprzez zabawę.

Zabawa z butami? To dobry pomysł nie tylko zimą, ale i na cały rok, zawsze wtedy, kiedy nie ma się pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu. Nie trzeba ani drogich zabawek, ani specjalistycznych gier, aby dobrze spędzić czas i świetnie się bawić. Dzięki zabawom z przedmiotami codziennego użytku, a do takich niewątpliwie należą buty dziecięce, można ćwiczyć pamięć, rozumienie komunikatów wydawanych przez osoby dorosłe, jak rodzice czy wychowawcy w przedszkolu, nabywanie umiejętności związanych z rozróżnianiem, segregowaniem czy kategoriami, a także motorykę. Warto spróbować. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy, w których biorą udział buty dziecięce.

Strażnik butów

To zabawa idealna dla większej grupy dzieci, a więc można w nią grać np. podczas urodzin czy w przedszkolu. Osoba prowadząca grę wybiera strażnika, który siada pośrodku okręgu stworzonego przez uczestników zabawy. Każde dziecko zdejmuje po jednym bucie i kładzie obok strażnika, który ma zawiązane oczy i może poruszać jedynie rękami. Każdy uczestnik ma za zadanie odzyskać swojego buta, skradając się w kierunku strażnika, który czujnie nasłuchuje. Jeśli strażnikowi uda się wskazać osobę składającą się lub jej dotknąć, taka osoba wraca do okręgu bez swojego buta i musi ponownie czekać na swoją kolej.

Buty, kijki i nitki

Kolejnym przykładem zabawy z butami dziecięcymi jest zabawa w buty, kijki i nitki. Każde dziecko ma do dyspozycji kijek z przyczepioną do niego nitką lub sznurkiem. Dzieci zdejmują po jednym bucie, które układają w równym rzędzie. Uczestnicy zabawy mają za zadanie przywiązać jeden koniec nitki do kijka, drugi do buta. Na znak osoby dorosłej zabawa się rozpoczyna a polega ona na nawijaniu sznurka na kijek i przyciąganiu buta do siebie. Kto zrobi to najszybciej, wygrywa zabawę.

Bieg po buty

Buty dla dzieci, zwłaszcza o miękkich podeszwach, takie jak trampki czy tenisówki, przydadzą się w kolejnej zabawie. Tym razem dzieci dzielimy na drużyny – w każdej co najmniej dwie osoby. Do przeprowadzenia zabawy potrzeba także dużego kartonowego pudła (można także wykorzystać łazienkowy kosz na bieliznę). Osoba prowadząca tę zabawę wyznacza linię startu oraz miejsce ustawianie pudełek. Pierwszy gracz z drużyny biegnie w kierunku pudełka, zdejmuje buty i wrzuca je do środka i wraca do punktu startowego. Kiedy klepnie lekko kolejnego gracza ze swojej drużyny, ten wykonuje te same czynności. Potem, kiedy dzieci nie mają już butów na nogach, pojedynczo biegną do pudełka, aby zabrać swoje buty i je założyć. Wygrywa ta drużyna, której gracze mają na nogach swoje buty z powrotem jak najszybciej.

Jak widać, można bawić się świetnie wykorzystując własne buty. W każdej z powyższych zabaw ważne jest, aby dzieci były zawsze pod czujnym okiem dorosłych i aby zabawy odbywały się w miejscu bezpiecznym dla bosych stóp. Wymienione gry dla najmłodszych pozwolą nie tylko na bycie w ruchu przez pewien czas, ale także wesprą motorykę, postawę i rozwiną spostrzegawczość oraz będą doskonałym treningiem koncentracji.

Tekst: Ania Dąbrowska