Buty ze śmieci

Śmieci – codziennie produkujemy ich tony, nie zawsze zastanawiając się, dokąd trafiają. Niestety, od lat wiadomo, że ogromna ilość śmieci, głównie plastikowych, przedostaje się do mórz i oceanów, stając się przypadkowym pokarmem i nierzadko śmiertelnym zagrożeniem dla wodnej fauny i flory. Segregowanie odpadów i wyrzucanie ich do odpowiednich pojemników umożliwia lepsze przetwarzanie śmieci w przyszłości i czystszą przestrzeń dookoła nas.

Śmieci można także wykorzystywać w kreatywny sposób i tak zrobiła marka Adidas. Organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, Parley For The Oceans, zaprosiła projektantów z Adidasa do niezwykłego projektu, w którym chodziło o stworzenie sportowego obuwia z pływających w oceanach śmieci oraz z nielegalnych sieci rybackich odebranych kłusownikom. Sieci zostały odebrane kłusownikom przez organizację Sea Shepherds, która zajmuje się ochroną wód i do jej zadań należy także usuwanie tego rodzaju siatek.

Buty Adidas powstałe z odpadów wyglądają ciekawie. Cholewka wykonana jest z pochodzącego z recyklingu miękkiego syntetyku, zaś ultra cienkie zielone paski puszczone po jej wierzchu zostały stworzone z włókien z sieci rybackich. Podeszwa natomiast została wykonana z bezpiecznych dla przyrody tworzyw sztucznych. Prototypowy model z recyklingu nie trafił do sprzedaży, choć z pewnością wpadłby w oko niejednemu miłośnikowi popularnego w trendach i w modzie, minimalistycznego stylu. Niemniej jednak stworzenie takich sneakersów było pewną obietnicą ze strony marki, która postanowiła wprowadzić do procesu produkcji obuwia elementy nielegalnych sieci rybackich, znalezionych w morzach i oceanach.

Projekt powstawał ponad rok i początkowo projektanci marki Adidas mieli pomysł, aby buty stworzyć w drukarce 3D, ale okazało się, że proces ten jest zbyt skomplikowany i mało wydajny przy wytwarzaniu całej serii. Adidas, zachęcony sukcesem prototypu i zainteresowaniem mediów, skierował do produkcji całą linię sportowego obuwia o nazwie Parley, na cześć organizacji, która wymyśliła wspólny projekt. Pod tą nazwą kryje się również wykonana z recyklingu kolekcja odzieży treningowej i pływackiej dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Tekst: Ania Dąbrowska