Jak dbać o odzież, żeby służyła nam przez długi czas?

W dobie szybkiej mody i często wprowadzanych nowych kolekcji, trudno o wysoką jakość. Współczesna odzież  przeznaczona jest głównie do tego, aby posłużyła nam tylko przez jakiś czas. Nie jest więc ani trwała, ani odporna na upływ czasu. Z kolei ubrania ponadczasowe, z wysokiej jakości materiałów często kosztują więcej, ale może warto w nie inwestować, aby po pierwsze zaoszczędzić w przyszłości, po drugie nie myśleć nieustannie o zakupach.

Jest kilka czynników, które mają znaczący wpływ na to, jak długo będziemy korzystali z naszej odzieży. Czy chodzi o odzież damską, czy o odzież męską, obowiązują te same zasady.  Niewłaściwe pranie, źle dobrane proszki lub płyny do prania, prasowanie, a także ścisk w szafie – to wszystko odbija się na żywotności naszych ubrań. Poniżej prezentujemy kilka zasad związanych z prawidłowym konserwowaniem odzieży.

Prać! Ale zgodnie z instrukcją

Warto stosować się do instrukcji prania odzieży, które są zawsze umieszczone na metkach. Producent zaleca odpowiednią temperaturę, rodzaj prania, a także odradza ryzykowane czynności, jak wirowanie np. swetrów lub delikatnych tkanin, czy wybielanie bądź suszenie w suszarkach. Na to ostatnie szczególnie wrażliwa jest odzież treningowa, taka jak koszulki lub spodnie typu legginsy.

Poza tym, warto:

  • prać od razu, nie czekać, aż brud, zwłaszcza złośliwe plamy, utrwalą się we włóknach materiału;
  • wybierać środki piorące dobrej jakości, w miarę możliwości ekologiczne, które nie podrażnią skóry;
  • nie za mało, ani nie za dużo – warto dopasować ilość środka piorącego do ilości prania. Nikt nie przepada za zbyt intensywnie pachnącą odzieżą, bo może to przyprawić o zawrót główy;
  • kluczem do sukcesu jest bardzo dokładne wypłukanie ubrań w taki sposób, aby całkowicie pozbyć się środka piorącego z tkanin. Źle wykonane płukanie spowoduje, że proszek zostanie w włóknach i być może później wpłynie na ich kolor i jakość;
  • zapoznać się ze swoją pralką – dziś urządzenia te mają szereg programów dobranych do różnego typu ubrań. Odzież sportową można nastawić na taki cykl, który nie uszkodzi włókien i nie naruszy tkaniny, poprzez co nie straci ona swoich cech, jak np. oddychalność czy elastyczność.

Jak suszyć odzież?

Coraz więcej osób wybiera suszenie w pralko-suszarce. Jest to dobry pomysł wówczas, kiedy „nic nie schnie” w warunkach domowych, lub jeśli mieszkanie jest zbyt małe, aby zastawiać je klasyczną rozkładaną suszarką. Jest jednak jedno ale – w elektrycznej suszarce właściwie sprawdzi się głównie suszenie ubrań bawełnianych, pościeli, jak i grubszych, typu np. dresy. Gorzej już z bardzo delikatnymi materiałami jak jedwab; takimi, które mogą się skurczyć jak len, albo z tkaninami sztucznymi, do których należy zaliczyć koszulki treningowe, bieliznę sportową, niektóre szale, czy swetry. Zwolennicy tradycyjnego suszenia – dla Was też mamy radę. Dobrze wytrzepane mokre pranie, powieszone do maksimum swojej długości, to pranie, które szybciej wyschnie i będzie wymagać mniej uwagi podczas prasowania.

A jak prasować odzież?

Warto mieć w domu żelazko z funkcją parowania – będzie bardzo pomoce w rozprasowywaniu wszelkich zagięć, zwłaszcza tych na które bardzo podatne są koszule. Para zmiękcza materiał i sprawia, że staje się on bardziej podatny na ciepło i prasowanie, a dzięki temu sam proces staje się krótszy i bardziej efektywny. Tkaniny delikatne lub takie, które mają nadruki czy inne aplikacje zawsze prasujemy na lewej stronie. Trzeba też przestrzegać temperatury prasowania i nie chować ubrań od razu do szafy – muszą trochę przestygnąć.

Przechowywanie odzieży

Ubrania z zabrudzeniami, spocone, mokre nie powinny trafić do szafy – jest to nie tylko niehigieniczne, ale także stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Odzież włożona od szafy na wcisk będzie zawsze pognieciona, a włókna powoli będą się deformować. Warto sprawdzić różne sposoby przechowywania odzieży.

Modna metoda Kon-Mari, stworzona przez Japonkę Marie Kondo, dyktuje ścisłe zasady układania ubrań i wcześniejszego składania ich – wszystko w pionie. Specjalistka od organizacji i porządku ma swój własny program na Netflixie pt. „Sprzątanie z Marie Kondo” – ciekawe wskazówki i totalne porządkowe rewolucje w amerykańskich domach i szafach są teraz jednym z najchętniej oglądanych programów na tej platformie streamingowej – doskonałe źródło inspiracji, prawda?

Tekst: Ania Dąbrowska