Plecaki – do miasta, w podróż, na rower, do biegania…
Plecak, to niezbędny element szkolnego wyposażenia każdego ucznia. Co więcej, jest to przedmiot, z którego trudno wyrosnąć, bo towarzyszy nam w późniejszym czasie, na studiach, w pracy albo na wycieczkach. Do miasta, do podróży, na rower, do biegania – tyle plecaków, ile potrzeb. Zmienia się tylko moda.
Plecak powinien być przede wszystkim wygodny i trwały, ale nie tylko, powinien bowiem współgrać z naszymi oczekiwaniami i gustami, które wraz z upływem czasu ulegają zmianom. Niektórzy są tak przywiązani do ulubionych modeli, że nie decydują się na stylistyczne zmiany, inni z kolei podążają za najnowszymi trendami i nic ich nie powstrzyma przed noszeniem plecaka z przeźroczystego plastiku lub z frędzlami sięgającymi kolan. Klasycy będą się trzymać stonowanych barw, a nieustraszeni poszukiwacze modowych przygód pójdą za głosem serca i nie cofną się przed neonowym plecakiem lub modnym workiem.
Worki nie na buty
Worki, to dziś najmodniejsze plecaki młodzieżowe, choć słowo plecak lepiej ubrać w cudzysłów. Kiedyś były kojarzone wyłącznie z torbą wielokrotnego użytku do noszenia butów na zmianę lub na zajęcia wf do szkoły. Dziś stały się stylowym sportowym akcesorium czasem też dodatkową komorą codziennego plecaka – wystarczy nosić taki worek we wnętrzu plecaka – sprawdzi się on idealnie jako torba na drugie śniadanie, na strój sportowy albo torba na niewielkie zakupy.
Zaopatrzone w solidny sznurek można je swobodnie zarzucić na ramię albo nosić jak standardowy plecak. Internet pęka w szwach od worków, które można sobie samodzielnie zaprojektować. Są one także dostępne wśród produktów znanych marek takich jak worki Nike, worki Adidas, czy Vans zobaczymy na plecach dzieciaków i młodych ludzi na boisku każdej szkoły i niemal na każdej ulicy.
Plecaki szkolne i tornistry
Dzisiejsze plecaki do szkoły w niczym nie przypominają klasycznych tornistrów o mocno kwadratowych brzegach. Kto pamięta, łapka w górę! Dziś plecak musi być lekki i trwały równocześnie, wygodny i praktyczny, czyli oferujący wystarczającą przestrzeń na przybory szkolne, a także na strój na WF, drugie śniadanie i wszystko inne, co uczniowie ze sobą noszą. Ale przede wszystkim plecak musi być cool. Wśród modeli kwalifikujących się do tej kategorii są plecaki Vans , które mają znanym logo marki umieszczone w dobrze widocznym miejscu oraz są wygodne do noszenia. Marka ma linię klasycznych plecaków w ciemnych barwach, które posiadają praktyczne kieszonki z przodu i po bokach. Istotnym elementem jest zaokrąglona górna część takiego plecaka – umożliwia to łatwiejsze włożenie go np. pod siedzenie w samolocie, ponieważ kształtem lepiej dopasowuje się do danej przestrzeni.
Sportowy profil można podtrzymać, wybierając do szkoły plecaki Nike. Brand z siedzibą w malowniczym stanie Oregon, pamięta o miłośnikach aktywności fizycznej i poza pleckami uniwersalnymi, które wypada zabrać do szkoły czy na wycieczkę, proponuje również modele z uchwytami na deskę snowboardową czy z kieszeniami na butelkę na wodę, do której da się sięgnąć w czasie marszu.
Plecaki w stylu vintage
Nie każdy lubi nowoczesny design i feerię barw. Dla takich osób, które wolą kolory leśne i naturalny kamuflaż też znajdzie się coś, co zaspokoi gusta. Plecaki w stylu vintage to takie, które kształtem nawiązują do dawnych plecaków. Tutaj nie ma raczej podziału na plecaki męskie i plecaki damskie, a wysoka jakość jest w standardzie. Tego rodzaju plecaki znajdziemy m.in. wśród produktów szwedzkiej marki Fjallraven. Klasykiem jest plecak Kanken, model, który chętnie noszą i dzieci, i dorośli.
Ale marka posiada także bardziej eleganckie modele vintage, które będą stanowić dobre uzupełnienie stroju do pracy. Wykonane z trwałej woskowanej tkaniny, która podlega naturalnemu zużyciu, z czasem zyskują charakter i zaczynają wyglądać, jakby naprawdę objechały świat dookoła. Tak z siedem razy. Trochę w tym miejscu przesadzamy – tak naprawdę trwałość tych modeli jest nieoceniona, a one same dają miłe wrażenie wizualne.
Pamiętajmy, że plecaki vintage będą świetnie współgrać z zimowymi płaszczami, a o cieplejszych porach roku, z marynarką, żakietem lub turystyczną koszulą.
Tekst: Ania Dąbrowska