Technologia Adidas Boost

Producenci obuwia sportowego prześcigają się w tworzeniu zaawansowanych technologii. Dotyczy to zwłaszcza tego segmentu rynku, który tworzą buty do biegania.

 

Nowe technologie mają za zadanie wspierać biegacza na każdym etapie rozwoju sportowego i zapobiegać ewentualnym kontuzjom wynikającym z intensywnych treningów lub częstych startów.

 

Przyjrzyjmy się nowatorskiej technologii Boost, stosowanej w butach marki Adidas.

Amortyzacja w obuwiu biegowym

Technologia Boost to specjalna podeszwa, którą marka Adidas z powodzeniem stosuje w obuwiu biegowym. Aktualnie można ją zaleźć w około dwudziestu modelach, takich jak Adidas Ultraboost Adidas Solar Boost albo Yeezy Boost 350.

 

Modele z wyżej wymienioną technologią, poza swoim podstawowym zastosowaniem, są także łakomym kąskiem dla kolekcjonerów obuwia.

Użytkownicy butów do biegania doskonale znają piankowe podeszwy EVA czy Ortholite. Jednak Boost od Adidas daje jeszcze lepszą amortyzację. Przy pracy nad tą podeszwą, marka Adidas, a dokładnie Adidas Innovation Team, ściśle współpracowała z chemikami z niemieckiej firmy BASF.

 

W efekcie powstał spieniony poliuretan o właściwościach termoplastycznych (E-TPU), zwany także Infinergy. Brzmi skomplikowanie i tak chyba jest w istocie, bo pracom nad tą technologią poświęcono kilka długich lat.

 

Podeszwa Boost to pianka, składająca się z tysięcy granulek, w których wnętrzu znajdują się zamknięte kapsułki. Daje to świetną sprężystość i doskonałe działanie amortyzacyjne. Kapsułki mozna zobaczyć gołym okiem, co stwarza ciekawy efekt wizualny.

Zalety technologii Boost

Podeszwa Boost jest trwała i odporna na zmiany temperatury, co wykazały testy, prowadzone przy amplitudach od minus 20 do plus 40 stopni Celsjusza.

 

Przy świetnej amortyzacji, podeszwa ta jest także niezwykle wygodna i miękka, daje poczucie stabilności każdego kroku, a przy okazji jest bardzo sprężysta. Poza tym, dzięki granulkom, cechuje się tak zwaną energią zwrotną.

 

W praktyce nie oznacza to, że bieganie jest mniej wysiłkowe i mniej energii wkłada się w każdy ruch. Dzięki podeszwie Boost, biegacz nie dostaje energii zwrotnej, ale zwyczajnie mniej jej wydatkuje. Takie wsparcie ucieszy z pewnością tych biegaczy, którzy chcą poprawić dotychczasowe wyniki, albo przygotowują się do życiówki na najbliższym maratonie. W Tokio. Albo w Warszawie.

Kulisy powstawanie technologii Boost

Jak w przypadku wielu wynalazków, technologia Boost też powstała niejako przypadkowo, jako efekt luźnej konwersacji dwóch inżynierów firmy BASF. Miało to miejsce w 2009 roku w firmowej kantynie.

 

Martin Vallo oraz Frank Prissok spotkali się przy kawie. Prissok, który w BASF pracował jako chemik, podzielił się ze swoim przełożonym pomysłem na nowy materiał, termoplastyczny poliuretan. Od kawy do kawy – tak powstał pomysł tworzenia granulek, a potem ich wykorzystania w podeszwach sportowych butów.

 

Firmy BASF i Adidas miały za sobą długie lata owocnej współpracy, więc także w przypadku tej technologii nie było innego konkurenta do pierwszych testów, jak tylko niemiecki odzieżowy kolos.

Sukces technologii Boost

Po latach tajnych badań i testów buty z technologią Boost wreszcie ujrzały światło dzienne. A potem posypała się lawina, bo amerykański raper Kanye West wystąpił w modelu Energy Boost ESM (ich premiera miała miejsce w 2013 roku) w przerwie meczu Chicago Bulls i Cavs. To była niedziela. Kolejnego dnia amerykański sklep internetowy Adidasa świecił pustkami:)

 

Moda na te buty Adidas, która tak naprawdę zaczęła się w 2018, roku nie wygasa. Każdy nowy model rozpala do czerwoności internetowe łącza – kto pierwszy ten lepszy. Buty do biegania jako modele kolekcjonerskie są jednymi z najmodniejszych i najbardziej pożądanych w środowisku profesjonalnych zbieraczy.

Wybrane modele butów z podeszwą w technologii Boost

Adidas Energy Boost – to zaawansowane buty biegowe z podeszwą środkową wykonaną w technologii Boost oraz z lekką cholewką Techfit. Cechują się wyjątkową sprężystością i miękkością, idealne dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

Adidas Solar Boost – na rynku od 2018 roku, ciekawe, futurystyczne, nie z tej ziemi, bo inspirowane technologiami kosmicznymi i podbojem wszechświata. Zapewniają wygodę i nieziemskie wprost wsparcie. Poza podeszwą, na uwagę zasługuje cholewka, którą wykonano w technologii Tailored Fiber Placement.

Adidas Ultraboost – to kamień milowy w historii tej technologii. Na rynku dostępne są od pięciu lat, czyli od 2015 roku. Technologia ARAMIS, stosowana przez NASA, została wykorzystana w tworzeniu tego obuwia po to, aby dokładnie zapoznać się z ruchami stopy w czasie obciążenia biegowego. Bardzo dokładne badania zaowocowały butami, które mają piankę Boost w całej podeszwie oraz cholewkę Primeknit, lekką i przewiewną. To też pierwszy model Boost, który wyszedł poza sport i stał się jednym z najbardziej pożądanych sneakersów świata.

Boost jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii stosowanych w podeszwach butów sportowych. Jej doskonałe cechy takie jak miękkość i sprężystość są doceniane przez biegaczy na całym świecie, a wartość kolekcjonerska rośnie z każdym nowym modelem.

Tekst: Ania Dąbrowska