Białe sneakersy damskie i męskie

Białe sneakersy hitem sezonu

Fila Disruptor 2

 

Niemal wszyscy włączyli się do akcji „białe sneakersy”, od popularnych marek, takich jak Adidas, Reebok i K-Swiss, po modowych potentatów, jak Gucci i Balenciaga.

Ich siła w branży obuwniczej jest coraz większa, a sprzedaż rośnie z miesiąca na miesiąc. Powstaje zatem pytanie, kiedy ta maszyna się zatrzyma, jeśli w ogóle kiedykolwiek?

K-Swiss ST329 podczas Men’s Fashion Week w Nowym Jorku

Trend, który wyniósł na falę markę Fila

Zarówno zwykli sprzedawcy, jak i szefowie wielkich marek mówiąc o wielkim powrocie na rynek jakże podstawowych kiedyś białych butów sportowych, podkreślają jedno: nie można oddzielić trendu od jego kontekstu. W przypadku białych sneakerów kontekst jest następujący: w najnowszych kolekcjach pret-a-porter dostępnych na rynkach odważne kolory i wzory znalazły się w centrum niemal każdego projektu. Do tego influenserzy zaadoptowali i promują ostatnio, styl uliczny – streetwear z ekscentrycznymi miksami materiałów i kolorów.

I tu właśnie do gry weszły białe sneakery . „[Białe buty sportowe] uzupełniają każdy strój, a coraz większa akceptacja kolorów we współczesnej odzieży pozwala na pojawienie się prostej i czystej formy buta” – powiedział Andrew Grey, dyrektor generalny na Amerykę Północną w firmie Foot Locker

Odrodzenie w modzie w latach 80-tych i 90-tych otworzyło drogę do powrotu stylu retro i bieli, to właśnie dzięki niemu mamy dzisiaj na rynku białe modele Reebok Classic Leather i Fila Disruptor. Buty Fila były zresztąna drugim miejscu wśród najbardziej pożądanych i najgorętszych produktów dla kobiet w drugim kwartale 2018 roku (według platformy wyszukiwania mody Lyst).

Buty Fila Disruptor 2 zostały zauważone podczas Tygodnia Mody w Paryżu w marcu 2018.

 

Stephanie Muehlhausen, dyrektordziału mody akcesoriów dla kobiet w Macy’s, zauważyła jednak, że białe sneakery wykraczają poza ich klasyczną koncepcję i „odeszły daleko od łączenia ich z ubiorem w stylu sportowym czy dżinsami. Im bardziej zaawansowany modowo konsument, tym bardziej nieoczekiwana adaptacja tego trendu. ”

Dla marek oznacza to, że muszą wyprzedzać oczekiwania konsumentów. Zobaczmy markę Fila. Wprowadziła na rynek model Original Fitness w 1987 r., a Disruptor w 1996 r., ich pierwotne sylwetki są ponownie gorącym towarem zarówno dla każdej dwudziestolatki jak i dla jej matki. Ale Louis W. Colon III, wiceprezes Fila ds. dziedzictwa i trendów(tak, jest taka funkcja!) , nie siedzi z założonymi rękami. „[Klasyka] wciąż znajduje się w kręgu zainteresowania Klientek, ale staramy się aktualizować nasze projekty zgodnie z obowiązującymi tendencjami i tym samym sprawiać, ze marka idzie do przodu” – powiedział kiedyś. „Musisz być proaktywny, a nie reaktywny.”

K-Swiss na rynku białych butów retro

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w modzie, trend białych butów sportowych ewoluuje. Barney Waters, prezydent K-Swiss, powiedział: „Widzimy ciągłą dynamikę na rynku butów retro, zarówno tych sportowych, jak i klasyków, które często są w kolorze białym, ale nie sądzę, żeby kolor był tak ważny, jak sylwetka.” Jeśli chodzi o buty, konsumenci chcą teraz trzech rzeczy: but powinien być masywny, prosty i autentyczny. Klasyczny biały sneakers spełnia wszystkie te wymogi, tak samo zresztą, jak wiele innych współczesnych butów sportowych.

Jevgenija Hohlaceva nosiła białe buty K-Swiss podczas Men’s Fashion Week w Londynie

 

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci branżowi przewidują, że wzmożona ekspansja białych sneakersów będzie powoli słabnąć.

Jednak biały sneakers nigdy nie całkowicie straci swojego miejsca w świecie mody. Peduto wyjaśnił, że „biały but sportowy stał się podstawowym elementem garderoby każdego mężczyzny, więc popyt na niego będzie zawsze”.

Co więcej, konsumenci będą chcieli, aby ich białe buty pozostawały białe, co jest dobrą wiadomością dla producentów. Brudne białe sneakery przestają być białe, co oznacza, że muszą zostać zastąpione przez nowe, a to nakręci produkcję, przynajmniej dopóki trendy nie staną się bardziej eleganckie.

Adidas Yeezy 500 na Men’s Fashion Week w Nowym Jorku

 

Zobacz, jak białe sneakery noszą celebrytki

Rita Ora w niebieskim garniturze i białych kicksach

Kendall Jenner w garniturze w paski i butach Adidas Yeezy Powerphase Calabasas

Charlotte de Carle w czerwonym garniturze i białych sneakersach

Lauren Hutton w ciemnym garniturze i butach od Stella McCartney

Giggi Hadid i Reebok Classic

tekst: redakcja