Buty Forresta Gumpa – kultowy model spod szyldu Nike

Kto nie zna filmu “Forrest Gump”? Czy w ogóle są takie osoby? Obraz, który miał swoją premierę w 1994 roku, do dziś cieszy się sporą popularnością, głównie za sprawą doskonałego aktorstwa Toma Hanksa oraz losów jego bohatera na tle najnowszej historii USA. Miłośnicy butów z pewnością zauważą pewien istotny element, a mianowicie kultowy model obuwia biegowego marki Nike, w których Gump przez trzy lata śmigał po Ameryce.

Forrest Gump buty Classic Cortez otrzymał w prezencie od swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Jenny Currant. Kobieta była miłością życia naszego bohatera i pod koniec filmu została jego żoną. Co w tych butach takiego niezwykłego? Cofnijmy się do lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy model ten był szczególnie popularny. Obuwie stworzył Bill Bowerman, współzałożyciel marki Nike i trener kadry olimpijskiej, zaś w 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium nosili je biegacze startujący w różnych dyscyplinach. Sukces tego obuwia krył się również w ładnym wyglądzie – piankowa podeszwa, zwarta skórzana cholewka i ciągnący się przez cały bok znak rozpoznawczy marki, czyli “Swoosh”. Ludzie noszący ten model mówili, że chodzi się w nim “jak po księżycu”. W istocie buty były lekkie, wygodne i wytrzymałe. Jeszcze w czasie Olimpiady sprzed ponad czterdziestu lat okazało się, że buty te zyskują ogromną popularność, zaś po premierze filmu o Forreście Gumpie, otrzymały, poza drugą młodością, także nowy przydomek. Dziś są to po prostu “buty Forresta Gumpa”.

Otrzymawszy je jako podarunek, Gump w ogóle się z nimi nie rozstawał. Kiedy Jenny nagle zniknęła z jego domu, Forrest, nie mając co ze sobą zrobić oraz żeby zagłuszyć smutek i pustkę, ruszył biegiem przed siebie. Jego maraton przez całe Stany Zjednoczone trwał przez trzy lata, a za bohaterem podążali naśladowcy.

Model Classic Cortez powrócił na stałe do oferty marki Nike w 2015 roku. Producenci zadbali o to, aby obuwie mogła nosić cała rodzina, bowiem w kolekcjach są buty damskie, męskie i dziecięce. Z pewnością zaskakujące jest to, że Classic Cortez pasują do wielu stylizacji, czy to zgodnych z bieżącymi trendami, czy w nieco oldschoolowym stylu. Dziś możemy sobie zadać pytanie – czy w ogóle tak spartańskie bieganie jest możliwe ??

tekst: Ania Dąbrowska