Buty Saucony

Marka Saucony została stworzona przez czterech młodych biznesmenów: Williama Donnoyera, Thomasa Levana, Waltera Snydera oraz Benjamina Reidera.

 

Sama nazwa wywodzi się od indiańskiego słowa „saconk” oznaczającego miejsce, w którym spotykają się dwie rzeki. I to właśnie w takiej lokalizacji wybudowano pierwszą fabrykę Saucony – było to miasto Kutztown w Pensylwanii.

 

Logo firmy związane jest z rzeką Saucony Creek oraz trzema znajdującymi się w niej głazami.

 

Buty Saucony są produkowane nieprzerwanie od 1889 roku, a co ciekawe, firma od początku zajmuje się przede wszystkim butami przeznaczonymi do biegania. Związane jest to w dużej mierze z faktem, że w czasach kiedy marka powstała nie było dużego dostępu do butów do biegania, a tym samym często biegano boso lub też w skórzanych kolcach.

Dlatego właśnie celem jest od początku stworzenie takiego buta do biegania Saucony, który wpłynie na technikę sportowców a tym samym poprawi końcowe rezultaty.

 

Oferta firmy jest niezwykle bogata, więc każdy, kto jest zafascynowany bieganiem, na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. I nie ma tu znaczenia czy dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem czy też biega wyczynowo.

 

W Polsce Saucony jest niestety jedną z mniej znanych marek produkujących buty biegowe. Niestety, ponieważ produkty cechują się świetnymi parametrami, doskonałym wykonaniem oraz ciekawym designem.

Innowacje w butach Saucony

Początkowo marka Saucony była znana jedynie w wąskim gronie odbiorców. Wpływ na to miały pewne ograniczenia marketingowe.

 

Z czasem buty Saucony stawały się coraz bardziej znane. Przyczyniły się do tego innowacyjne rozwiązania, które zdecydowanie zwiększały komfort użytkowania podczas biegania.

 

Swego rodzaju rewolucją było wyprodukowanie buta, który miał cholewkę przytwierdzoną bezpośrednio do podeszwy. Oczywiście w dzisiejszych czasach tego typu mocowania są standardem w przypadku butów startowych, jednakże w 1980 roku było to innowacyjnym pomysłem.

 

Z kolei w 1991 roku firma zaprojektowała but w oparciu o siatkę GRID, miała ona głównie na celu stabilizację stopy w trakcie treningu, przy jednoczesnym zapewnieniu elastyczności obuwia. Ground Reaction Inertia Device (GRID) gwarantowała efektywniejszą absorpcję wstrząsów.

 

Co interesujące, jej unowocześniona forma jest nadal stosowana w technologii PWGRID oraz PWGRID+. Technologię tę wykorzystuje się też w linii butów Saucony Gird.

Dopiero w 1987 roku firma zdecydowała się wypuścić na rynek buty przeznaczone do chodzenia. Intrygującą ciekawostką może być fakt, iż firma Saucony była producentem obuwia przeznaczonego dla NASA w latach 60. A zatem pierwsi astronauci, którzy przechadzali się w kosmosie, na stopach mieli właśnie buty tej marki.

 

Saucony – sneakersy w stylu vintage

Buty na co dzień nie muszą być nudne! Buty Saucony Jazz Original stanowią idealną casualową propozycję. Oczywiście z tego modelu mogą skorzystać również lżejsi biegacze, którzy nie potrzebują zbyt wielkiej amortyzacji.

 

Buty te są wyjątkowo lekkie, wygodne oraz dynamiczne. Wynika to głównie z rodzaju pianki, którą firma zastosowała w produkcji obuwia. Jest to termoplastyczny poliuretan (pianka Evrun), który ulokowany jest na całej podeszwie. Cholewka tego modelu jest wyjątkowo przewiewna oraz miękka.

 

Cała konstrukcja buta zapewnia wyjątkową stabilność stopy, dzięki czemu w trakcie biegu noga nie będzie niejako pływać w bucie. Zarówno buty damskie, jak i buty męskie Saucony Jazz sprawdzą się na takich powierzchniach jak asfalt czy też leśne ścieżki.

Buty SAUCONY DLA NAJMŁODSZYCH

Wybór odpowiedniego obuwia dla dzieci jest niezwykle istotny. Wynika to z faktu, że stopa małego dziecka dopiero się rozwija i z tego względu buty powinny być komfortowe, miękkie oraz elastyczne.

 

Zdecydowanie buty Saucony dla dzieci zapewniają te wszystkie parametry i tym samym pozwalają stopie małego człowieka zdrowo rosnąć i się rozwijać. Jeśli chodzi o design obuwia to naprawdę jest w czym wybierać – w ofercie znajdziemy kolorowe buty sznurowane oraz buty dla młodszych dzieci zapinane na rzepy.

 

W przypadku firmy Saucony, buty dla najmłodszych są nie tylko komfortowe ale także oryginalne. Warto zwrócić uwagę na materiałową podszewkę oraz okrągły nosek, który będzie bardzo dobrze chronił palce stóp młodego człowieka.

 

Ciekawostką może być fakt, że to właśnie obuwie dziecięce było pierwszym produktem uniwersalnym, który oferowała firma. Dopiero z czasem brand poszerzył swoją produkcję o uniwersalne buty męskie oraz damskie.

Saucony – buty Z HISTORIĄ W TLE

Firma Saucony powstała w XIX wieku a zatem ma obecnie ponad 100 lat. Na początku produkowała około 800 par butów dziennie.

 

W 1968 roku Saucony została wykupiona przez firmę Hyde i to właśnie ona spopularyzowała obuwie Saucony.

 

W 1977 roku magazyn „Runner’s World” przyznał firmie Saucony nagrodę za najlepszą jakość. Przyniosło to marce niekwestionowany rozgłos.

 

W 2012 roku firmę Saucony wykupiła od Hyde marka Wolverine.

 

Na pewno też niewielu z nas wie, że to właśnie Saucony jako jedna z pierwszych stworzyła buty dla wegan. Do ich produkcji nie używano żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego, nawet klej zastosowany w tych modelach był w pełni wegański.

 

Mimo, że marka nigdy nie zdobyła takiego grona Klientów, jak użytkownicy butów Nike czy obuwia New Balance, to solidność wykonania, niestandardowe i inspirujące rozwiązania sprawiają, że liczba Klientów wciąż rośnie.

Tekst: Redakcja