Czego, być może, nie wiesz o butach

1.   Na podeszwach butów kurtyzan w starożytnej Grecji wyryty był napis ” Idź za mną „, który zostawiał w ziemi ślad przy każdym kroku.
2.   Odnaleziony w 1991 roku, zmumifikowany człowiek żyjący 3000 lat przed naszą erą nosił buty podobne do współczesnych mokasynów, z podeszwą ze skóry niedźwiedzia i cholewką wykonaną z koźlej skóry, zapinane włóknem z kory drzew. Wnętrze butów wyściełane było słomą.
3.    W tradycji anglo-saksońskiej był zwyczaj, że przed ślubem ojciec panny młodej ofiarowywał przyszłemu zięciowi jeden ze swoich butów, jako symbol przejęcia władzy nad córką.
4.    W dawnej Wenecji bardzo modne były buty na platformie.  Różniły się one znacznie od tych współczesnych – wysokość platformy dochodziła do 75 cm. Ich pierwotnym zadaniem była ochrona ubioru, kiedy w Wenecji wzbierały wody, jednak szybko stały się symbolem bogactwa i luksusu. Chodzenie w nich nie było, co oczywiste, wygodne, ówczesne modnisie chodziły wiec z laską lub wspierały się na ramionach służących.
5.    Noszenie platform było w Wenecji zakazane dwukrotnie, w 1430 i w 1512. Powodem była duża liczba poronień spowodowanych upadkami ciężarnych kobiet je noszących.


6.    Modę na noszenie obcasów wprowadziła we Francji Katarzyna Medycejska. Założyła je z okazji swojego ślubu z księciem Orleanu w 1533 roku (uważając, że jest zbyt niska, sprowadziła je z Włoch, wkrótce buty na obcasach nosiły wszystkie damy dworu).
7.    W świecie arabsko-muzułmańskim podeszwa buta jest symbolem nieczystości. Jest to powód, dla którego przed wejściem do świątyni czy w gościnę, należy zdjąć buty i zostawić je przed  drzwiami. Za niegrzeczne uchodzi też krzyżowanie nóg i pokazywanie podeszwy butów w pozycji siedzącej. Dlatego też, podczas protestów przeciw Mubarakowi w Egipcie w lutym 2013 ludzie wznosili w górę buty.
8.    Brat Ludwika XIV spopularyzował (przypadkiem) modę na czerwone obcasy – z zabawy karnawałowej odbywającej się w pobliżu rzeźni, wrócił w butach, których obcasy były całe umazane krwią.
9.    Po rewolucji, Napoleon zabronił noszenia butów z czerwonymi obcasami, gdyż symbolizowały one arystokracje i monarchię.
10.    Sarah Jessica Parker wystawiła na aukcję 3 modele butów, jakie nosiła w serialu ” Seks w wielkim mieście „. Uzyskany dochód przeznaczyła na pomoc dla liceum artystyczno-muzycznego la Guardia w Nowym Jorku.
11.    Joséphine de Beauharnais, pierwsza żona Napoleona Bonaparte, posiadała 521 par klapek.
12.    Posiadaczka największej na świecie ilości butów (wg Księgi Guinnessa) miała ich 15 000 par.
13.    Rzeźnicy w starożytnym Egipcie nosili buty na obcasach aby uniknąć brodzenia w krwi. Były to pierwsze modele butów na obcasach.
14.    W eseju zatytułowanym Fetyszyzm Freud pisze, że buty (lub stopy) są jednym z ulubionych fetyszów.
15.    W starożytnych Chinach buty zmarłych miały symbolizować ich ubiór w zaświatach. Cesarz był więc, natychmiast po śmierci ubierany w buty wykonane z jadeitu. Wszystkie inne pary obuwia były następnie spalane.
16.    Christian Louboutin wpadł na pomysł czerwonej podeszwy widząc, jak jego asystentka maluje paznokcie czerwonym lakierem Chanel. Natychmiast pomalował nim spód buta.
17.    Toczą się spory czy Kopciuszek nosił pantofelki ze szkła, czy z popielicy. W bajce Charles’a Perrault jest mowa o szkle, Balzac skorygował słowo „verre” (szkło), które wydawało mu sie błędem poety, na „vair” (skóra z popielicy). Ostatecznie, po latach dyskusji, przeważa wersja z pantofelkami ze szkła.
18   Najdroższa para butów na świecie jest wspólnym dziełem Stuarta Weitzmana i jubilera Le Vian. Są to czółenka ozdobione 28 karatowymi diamentami i 185 karatowymi tanzanitami o wartości 2 milionów dolarów.

Tekst: sia