Czy wiesz, że? Ciekawostki o marce Birkenstock

Skórzane klapki na korkowej podeszwie – kto ich nie zna? Buty Birkenstock budzą przeważnie skrajne uczucia – jedni je kochają, inni nienawidzą. Jedno jest pewne – trudno pomylić je z inną marką. Oczarowują trwałością i wygodą, a w ostatnich sezonach poszerzoną gamą kolorystyczną.

Obuwie marki Birkenstock można komentować na różne sposoby – od ‚buty dla zakonnic’ po ‚jedne z ulubionych klapek internetowych trendsetterek’. Wygląda na to, że buty o charakterystycznym wyglądzie zawitały już wszędzie, ale pewnie mało kto wie, jaka jest ich bogata przeszłość.

Ponad 200 lat historii Birkenstock

Dziś marka Birkenstock Orthopedie znana jest na całym świecie. Jej historia natomiast sięga 1774 roku – na ten okres datuje się pierwsze wzmianki nazwiska Birkenstock i rodzinnej profesji w Langen-Bergheim. W Hesji w Niemczech pojawiają się one w parafialnej księdze lokalnych rzemieślników.

 

Pierwszym, który bierze się za obuwniczy interes jest Johann Birkenstock. Trochę ponad sto lat później, jego potomek Konrad otwiera sklepy obuwnicze we Frankfurcie. Wymyśla też przełomową wkładkę do butów. Giętka i elastyczna, daje niebywałe poczucie komfortu. To właśnie Konrad jest promotorem obuwia dopasowanego do stopy właściciela.

 

Robione na zamówienie buty oraz cykle wykładów na terenie Austrii i Niemiec propagują ideę wygodnych butów bez kompromisów.

Birkenstock na straży stóp

Wiek 20. to kolejny milowy krok w historii marki. Teraz firmą zarządza Carl Birkenstock. Ma on pod sobą dobrze działającą fabrykę i nie ustaje w krzewieniu firmowych idei. Carl prowadzi szkolenia dla osób z branży obuwniczej.

 

Wydaje też publikację. Jego książka pt. “The Carl Birkenstock System” zawiera szczegółowe analizy dotyczące ludzkiego chodu. Lekarze są zachwyceni odkryciami niemieckiego szewca. Takiej rewolucji w przemyśle obuwniczym jeszcze nie było!

Słynna podeszwa butów Birkenstock

Podeszwa oraz anatomiczna wkładka powstają w 1925 roku, a z czasem ulegają ulepszeniom. Cel – uzyskać w bucie wrażenie chodzenia na boso.

 

Innowacyjna metoda projektowania podeszwy pozwala stopie czuć się swobodnie i lekko. Została zaprojektowana na podstawie odcisku stopy na piasku. Dzięki temu zapewnia wsparcie naturalnemu łukowi stopy.

 

Dodatkowo taka podeszwa stabilizuje piętę. Jeszcze jednym atutem jest świetna amortyzacja, bo zapewnia bezpieczeństwo stawom. Dzięki temu, że marka Birkenstock stosuje zawsze profilowaną wkładkę, można cieszyć się wygodą nie tylko w sandałach czy chodakach, ale również w innych butach tej marki – półbutach Birkenstock czy butach Birkenstock za kostkę.

Model Birkenstock Madrid

Madrid to flagowy model niemieckiego brandu. Klapki te powstały w 1963 roku pod okiem Karla Birkenstocka, kolejnego z obuwniczego rodu. Był to pierwszy model z tzw. zapadniętą elastyczną podeszwą, która dziś jest znakiem szczególnym wyróżniającym popularne “birkenstocki”.

 

Wprowadzenie tego modelu na rynek było milowym krokiem na rynku obuwniczym. Zapowiadało też głębokie zmiany w podejściu do wygody chodzenia i zdrowia stóp. Model Madrid szybko zyskał opinię butów niemalże ortopedycznych.

 

Pozytywne skutki noszenia tych klapek odczuwały przede wszystkim osoby z problemami ze stopami i kręgosłupem. Jeden szeroki pasek w tym modelu ma za zadanie pobudzić stopę do wysiłku. Napinanie i luzowanie mięśni łydki oraz ruch chwytny stopy są w stanie pięknie wymodelować nogi.

Dla Birkenstock ekologia jest na pierwszym miejscu

W 1988 roku firma Birkenstock rozpoczęła stosowanie neutralnych dla środowiska klejów do obuwia. Szefostwo zdaje sobie sprawę z tego, że jako jeden z wiodących producentów butów na świecie musi dawać dobry przykład. Na początku lat 90. firma zredukowała zużycie energii wykorzystywanej przy produkcji wkładek i obuwia. Udało się obniżyć wydatek energetyczny aż o 90%.

Korek stosowany przez Birkenstock

Korek, którego używamy do butelek, podkładek czy różnych domowych utensyliów jest produktem naturalnym pochodzącym z drzewa korkowego. W Europie jednym z największych producentów tego surowca jest hiszpańska Andaluzja. Naturalny materiał ulega biodegradacji.

 

Firma Birkenstock, która, w swoim portfolio ma sandały, klapki i japonki z korkowo-lateksową podeszwą, pozyskuje do produkcji butów korek z nadwyżek powstających przy produkcji korków do wina. Dzięki temu surowiec się po prostu nie marnuje.

Rzemieślniczy kunszt, wypracowana przez stulecia renoma, lata udoskonalania produktów i kontrowersyjny, choć nie dający się zapomnieć, design. Oto części składowe sukcesu Birkenstock. Marka wypracowała sobie mocną pozycję, a jej produkty niezmiennie cieszą wszystkich użytkowników, nawet tych sceptycznie nastawionych do stylistyki.

Tekst: Ania Dąbrowska