Czy wiesz, że…? Ciekawostki o marce Havaianas

Kto nie zna kauczukowych japonek w różnych kolorach i wzorach z charakterystycznym napisem Havaianas na cienkim pasku? To najpopularniejsze letnie obuwie, które łatwo spakować do wakacyjnej walizki czy do torby na wypad na plażę. Gumowe japonki Havaianas, które dziś dostaniemy w przeróżnych wariacjach, zyskały miano kultowych. Warto mieć przynajmniej jedną parę.

Havaianas i inspiracja z Japonii

Choć marka Havaianas pochodzi z Brazylii, to inspiracja sięga japońskiej tradycji obuwniczej. Właściciel i założyciel firmy Alpargatas (producenta gumowych butów), Robert Fraser tak bardzo fascynował się Japonią, że tworząc swoje klapki posiłkował się wzorcem z Kraju Kwitnącej Wyspy. Dokładnie tradycyjnymi butami zōri.

 

Są to sandały z paskiem odcinającym duży palec od pozostałych. Tradycyjnie wykonywało się je najczęściej ze słomy, przeważnie ryżowej. Obecnie buty tego rodzaju tworzone są z materiałów syntetycznych. Od znanych nam japonek różnią się kształtem – na brzegach są bardziej prostokątne niż klapki, które dostaniemy w naszej zakupowej strefie geograficznej.

 

W Japonii buty zōri są na wyposażeniu łaźni, czyli onsenów, hoteli, restauracji i wszędzie tam, gdzie konieczna jest zmiana obuwia. W kulturze tego kraju jest to niezwykle ważną czynnością.

 

Ale wracając do butów Havaianas – Robert Fraser zapragnął stworzyć buty na miarę tych japońskich, ale w wersji tropikalnej. Nawiązaniem do pierwowzoru jest podeszwa z teksturą, mająca reprezentować ziarenka ryżu.

Havaianas – buty klasy pracującej

Powyższy nagłówek brzmi trochę jak wzięty z socjalizmu. Ale nie do końca tak jest. W pierwszych latach od pojawienia się na rynku  japonki Havaianas służyły przede wszystkim ludziom pracującym fizycznie i stąd takie porównanie.

 

Dodatkowo w tamtym czasie “hawajanasy” były noszone przez niezamożną część społeczeństwa. Użytkowała je ona na tyle powszechnie, że brazylijski rząd wpisał buty Havaianas na listę podstawowych dóbr, jakie powinni posiadać wszyscy obywatele. Zwłaszcza ci z najniższymi dochodami.

Światowa ekspansja Havaianas

Pierwsze buty Havaianas pojawiły się w 1962 roku i stały się butami do codziennego użytku. Początkowo właściciel firmy prowadził sprzedaż bezpośrednią z samochodu. Kupił pojazdy typu van, zatrudnił sprzedawców i wysłał ich w drogę po kraju.

 

Sprzedaż bezpośrednia przyczyniła się do praktycznie  natychmiastowego sukcesu nowego brandu, a przystępna cena pozwoliła na zakup obuwia nawet tym, którym się zdecydowanie nie przelewało.

 

W ciągu pierwszych dwudziestu lat obecności na rynku, klapki Havaianas odmieniły rodzimy rynek obuwniczy. W Brazylii nosił je prawie każdy.  Aż do 2002 roku buty dostępne były wyłącznie na terenie kraju, w którym powstały.

Ale ich sława rozciągała się daleko poza Amerykę Południową. Turyści nagminnie wywozili je ze sobą, wracając z wakacji.

 

Kiedy marka Havaianas pojawiała się w innych krajach, odniosła spektakularny i szybki sukces, bo każdy chciał mieć “hawajanasy”, łącznie z gwiazdami i celebrytami.

 

Havaianas szybko stały się ulubionym obuwiem backpackerów, czyli ludzi podróżujących z plecakiem po dalekich krajach. Para japonek rodem z Brazylii doczepionych do zewnętrznych troczków plecaka to standardowy widok.

Kolorowe rewolucje Havaianas

Japonki Havaianas na początku dostępne były jedynie w dwóch kolorach – białym i niebieskim. Kolor zielony pojawił się w 1969 roku i okazał się przełomem w historii marki. Ludzie bardzo chętnie sięgali po zielone japonki.

 

Mała flaga Brazylii została dodana w 1998 roku z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej, a jak wiadomo Brazylijczycy są bardzo mocni w futbolu.

 

Z kolei pierwsze wzory, a dokładnie wzór z hibiskusem, egzotycznym kwiatem nawiązującym do plaż, palm i turkusowej wody, pojawił się na podeszwie w 1995 roku.

 

Obecnie mamy do wyboru całą paletę barw oraz wzorów na podeszwach, a co sezon dołączają nowe, nawiązujące nie tylko do tropikalnych klimatów, ale także do popkultury.

Havaianas – upalna nazwa

Tak, dobrze się wam kojarzy! Havaianas odnosi się do Hawajów – jednoznaczne skojarzenia przywodzą na myśl ciepłe wyspy ze wspaniałą przyrodą, wulkanami i niesamowitymi plażami.

 

A jeśli chodzi o ścisłość to Havaianas po prostu oznacza Hawaje, ale po portugalsku, czyli w języku, który jest urzędowym językiem w Brazylii.

 

Japonki marki Havaianas obecnie to pożądane buty na lato, które cieszą oko i zachwycają wygodą. Są dostępne w wersjach dla kobiet, dla mężczyzn oraz dla dzieci. Wykonane z trwałych materiałów, z ciekawymi wzorami, estetyczne i lekkie będą zawsze doskonałym elementem wakacyjnego bagażu, zarówno w tropikach, jak i nad Bałtykiem.

Tekst: Ania Dąbrowska