Czy wiesz, że… ciekawostki o marce Pierre Cardin

Pierre Cardin to marka z ponad 60-letnią historią. Każdy miłośnik mody z pewnością kojarzy produkty skórzane tej firmy, a także luksusową odzież i dodatki. Projektant zadbał o to, aby jego produkty były dostępne dla szerokiej klienteli – i tak na przykład pasek Pierre Cardin ma w swojej szafie niemal każdy mężczyzna.

 

Dzięki rozwiniętej sieci dystrybucji produktów Pierre Cardin logo marki znane jest na całym świecie, a kolekcje cieszą się ogromną popularnością. A co warto wiedzieć na temat marki Pierre Cardin?

Pierre Cardin uczył się od najlepszych

Ubrania i portfele Pierre Cardin są obecnie bardzo dobrze znane na całym świecie. Zanim jednak słynny projektant rozpoczął budowanie modowego imperium, uczył się swojego fachu od najlepszych.

 

Naukę rozpoczął już w wieku 14 lat u krawca w Saint-Etienne, a następnie dostał się do słynnego domu mody Paquin. W tej pracowni miał okazję zaprojektować stroje do filmu „Piękna i Bestia” Jeana Cocteau.

 

Kolejnym miejscem, gdzie Pierre Cardin doskonalił swoje umiejętności, była pracownia Elsy Schiaparelli. U słynnej paryskiej projektantki włoskiego pochodzenia pojawiali się m.in. Salvador Dali i Alberto Giacometti.

 

W 1947 roku Pierre Cardin został pierwszym projektantem u Christiana Diora. To właśnie on i Yves Saint-Laurent uchodzili za najlepszych uczniów wielkiego mistrza.

Pierre Cardin zrewolucjonizował modę męską

Każdy zna markę Pierre Cardin, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ miał projektant na rewolucję w strojach męskich. Pierre słynął ze swojego awangardowego podejścia do krawiectwa. Obecnie produkty marki, takie jak torby Pierre Cardin, kojarzą się z elegancją i klasyką. Jednak nie zawsze tak było, a projekt wprowadził wiele innowacji w modzie.

 

To właśnie on stworzył marynarkę bez kołnierza zapinaną na rząd guzików. W jego kolekcji pojawiły się garnitury ze sztruksu, a także zamek błyskawiczny. Projekty Pierre’a Cardina przypadły  do gustu Beatlesom, którzy w tamtych czasach lubili eksperymentować z modą.

Pierre Cardin stworzył własny materiał

Projektant słynął z zamiłowania do kosmosu. Snuł wizję jego podboju, a w jego projektach wyraźnie rysują sie galaktyczne inspiracje. Właśnie ta fascynacja zaowocowała stworzeniem własnego materiału – cardin.

 

Cardin to tkanina, która za sprawą obróbki termicznej zyskuje ogromną plastyczność. Jej właściwości sprawiają, że idealnie nadaje się wytłaczania trójwymiarowych wzorów. Została więc wykorzystana w czasie tworzenia kolekcji zainspirowanej podbojem kosmosu.

Pierre Cardin zdemokratyzował haute couture

Pierre Cardin spotykał się z ogromną krytyką. Wszystko dlatego, że postanowił wprowadzić wielką modę na ulice. Cardin zdecydował się wypuścić linię Ready to Wear w czasach, gdy jeszcze żaden z wielkich projektantów nie sprzedawał ubrań w domach towarowych. Wywołało to ogromne oburzenie.

 

Projektantowi nie wystarczyło jednak sprowadzenie mody na ulice. Postanowił jeszcze podbić nowe rynki – jako pierwszy wszedł z modowymi kolekcjami do Japonii i Chin. Natomiast w czasach Zimnej Wojny prowadził interesy w Związku Radzieckim i Rumunii. W ten sposób przetarł szlaki innym projektantom na jeszcze nieznanych rynkach mody.

Pierre Cardin – jeden z pierwszych projektantów obecnych na polskim rynku

Marka Cardin jest bardzo dobrze znana w Polsce. Jeden z głównych powodów stanowi fakt, że Pierre Cardin jako jeden z pierwszych zagranicznych projektantów wkroczył na polski rynek mody. Miało to miejsce w 1989 roku.

 

Jednak Polska ma znacznie większy wkład w sukces firmy. Na terenie naszego kraju pojawiły się nie tylko sklepy marki, ale przede wszystkim fabryki.

 

Warto pamiętać, że słynne portfele Pierre Cardin powstają między innymi w Polsce. Obecnie Pierre Cardin ma w naszym kraju kilkanaście firm i fabryk zatrudniających łącznie ponad tysiąc osób. Projektant zlecał swego czasu szycie garniturów opolskiemu Novomexowi, a następnie Bytomowi i Wólczance.

Pierre Cardin – licencja na wszystko

Torebki Pierre Cardin, portfele czy ubrania – to bardzo znane elementy jego kolekcji. Jednak warto pamiętać, że projektant udzielił 800 licencji na wykorzystanie swojej marki. To sprawiło, że na rynku można znaleźć mnóstwo przedmiotów z logo Pierre Cardin. Wśród nich nie brakuje zestawów do minigolfa, ręczników, mikserów kuchennych, zapalniczek czy parasoli.

 

Pierwszym polskim licencjobiorcą marki Pierre Cardin został Andrzej Brusikiewicz, właściciel małego warszawskiego zakładu Syntex. Wówczas szył głównie krawaty, a logo światowego projektanta mody pomogło mu stworzyć dobrze prosperującą firmę.

 

Tekst: redakcja