Dlaczego właściwie kupujemy sneakersy?

Po co ci kolejna para butów? Przecież masz już takie buty Nike tylko w innym kolorze? Gdzie zamierzasz to wszystko trzymać? Połowa wypłaty znowu poszła na buty? Czy to jest jakieś szaleństwo? To na tym da się zarobić?

A dlaczego lubimy sneakersy i dlaczego je kupujemy?

Osoba, która kolekcjonuje kicksy na pewno nie raz zetknęła się przynajmniej z jednym z powyższych pytań. Tym, którzy nie widzą w sneakersach niczego nadzwyczajnego, otwarte podejście do tego zagadnienia na pewno przychodzi z trudem.

 

Ale w pewnym sensie każdy z nas lubi buty, no i każdy je ma. Natomiast buty sportowe to od kilkunastu lat niemal obowiązek. Niech pierwszy rzuci butem ten, który nie ma w swojej szafie żadnego modelu od Adidas czy New Balance.

A dlaczego lubimy sneakersy i dlaczego je kupujemy? Przecież musi być jakiś powód. Oto, dlaczego!

Sneakersy to emocje

Buty często wiążą się z emocjami. Każdy kolekcjoner doskonale o tym wie i czuje ogromne poruszenie na wieść o jakiejś nowe parce. Szczególnie tej powstałej w kolaboracji z kimś znanym i popularnym.

 

To trudne do opanowania uczucia, biorąc pod uwagę to, że proces kupowania nie zawsze jest prosty. Posiadając kilku lub kilkunaście par obuwia sportowego, zdajemy sobie sprawę, że staliśmy się kolekcjonerami. I trudno będzie obejść się bez kolejnego zakupu.

 

Buty zaczynają budzić ogromne zainteresowanie, przywiązujemy się do nich. Niektóre pary mają dla nas znaczenie wręcz symboliczne. Czasami z jakimś modelem wiąże się osobista historia. Buty kupione za pierwsze zarobione pieniądze. Buty z koncertu ulubionego zespołu lub te, w których udało się przebiec pierwszy w życiu maraton.

 

Emocje i idące za nimi sentymenty prowadzą nas do zakupów kolejnych par butów Vans, Nike czy Converse.

Sneakersy są wygodne

Kolejnym aspektem, dla którego w naszych szafach pojawia się coraz więcej sneakersów jest wygoda. To z jednej strony bardzo prozaiczna przyczyna, z drugiej natomiast pożądane przez wszystkich wrażenie. Dlaczego?

 

Bo żyjemy szybko, bo mamy mało czasu i chcemy, aby nic nas nie powstrzymywało przed załatwianiem bieżących spraw. Dlatego buty, które łatwo założyć i zdjąć, wyprać, wyczyścić czy transportować to powód są nam potrzebne.

 

Modele takie jak na przykład adidas Pure Boost, Nike Lunar Skylux lub Nike Air Huarache są doskonałymi przykładami super komfortowego obuwia w dobrych cenach i o wysokiej jakości.

Buty w przystępnej cenie

Pieniądze, jakie trzeba zapłacić za nowe kicksy często są łatwe do zaakceptowania i nasze portfele przez taki zakup nie ucierpią. Nie mówimy oczywiście o butach, które wychodzą w limitowanych nakładach i o które czasem trzeba stoczyć internetową batalię.

 

Mówimy o takich parkach, które można kupić od ręki. Bardziej przystępne ceny to z pewnością efekt tego, że coraz więcej osób uprawia sporty amatorsko. Czasem ta sama para obuwia do biegania nie nadaje się jako buty do fitnesu. Wysoka sprzedaż pozwala obniżyć ceny.

Buty w ulubionym kolorze

Coraz częściej but to nie tylko doskonałe parametry techniczne, najnowocześniejsze materiały, lekkość i świetne wsparcie. Liczy się też ich wartość estetyczna.

 

Na tę ostatnią wpływa również kolorystka. Kilka takich samych par, każda w innym kolorze lub połączeniu barw? Do różnych stylizacji, aby uzyskać idealne dopasowanie? Tak, to też jest powód dla którego kupujemy kolejne sneakersy. Na przykład te z linii Nike Air Force 1.

Ulubione marki kicksów

Pojęcie trudne do zrozumienia, ale są tacy buciarze i buciarki, którzy zadowalają się obuwiem tylko i wyłącznie od jednego brandu.

 

I nie ma mowy o tym, żeby kupić sobie najnowsze i najfajniejsze kicksy z jakiejś innej firmy. Dla producentów taki klient to prawdziwe złoto, a jego lojalność warto nagradzać.

 

Są też tacy, którzy są wierni jednej linii modelowej, jak fani Nike Air Jordan i przez lata nie zaopatrzyli się w coś innego. To dość hermetyczna postawa, ale z drugiej strony jest w niej wiele pragmatyzmu. Nowe buty można swobodnie kupić przez internet, bez mierzenia i na pewniaka.

Sneakersy są modne

Hype, czyli zajawka na konkretny model to siła, która pcha nas do robienia zakupów. Przeglądanie social mediów pod kątem sneakersowym często kończy się zakupem. Znajdujemy jakiś model, wyjątkowy pod każdym względem, który pojawia się na nogach czołowych sneakerheadów.  No i musimy go mieć.

 

Prawdopodobnie częstotliwość prezentowania konkretnej pary kicksów w sieci wpływa na rosnący wokół niej hype i prowadzi nas do poszukiwań, a potem do zakupu.

Kupujemy, bo lubimy

Lubimy zakupy, nowości, lubimy otaczać się tym, co sprawia nam przyjemność. Buty są przeważnie wysoko na takiej liście. A im dalej w las, tym więcej drzew – wraz z rozwojem kolekcji, rozwojem wiedzy o sneakersach, nowymi technologiami zajawkami, przychodzi chęć na nową parę – do noszenia albo do kolekcji.

 

Dlaczego kupujecie buty? Czy rządzą Wami emocje, kolory czy po prostu uwielbiacie zakupy? Dajcie nam znać w komentarzach!

Tekst: Ania Dąbrowska