Jak na przestrzeni dziejów zmieniał się ubiór na lato

Lato, to pora roku inspirująca do nowych pomysłów na stylizacje. Kojarzy się z soczystymi kolorami, lekkimi materiałami i luźnymi krojami. Jednak czy moda letnia była taka od zawsze? Radosna, wesoła i swobodna? Jak zmieniały się ubiory na lato na przestrzeni lat?

Strój na lato na początku XX wieku

Początek XX wieku to okres dużych zmian w mentalności i sposobie ubierania. Koniec I wojny światowej przyniósł długo oczekiwany spokój i sprawił, że ludzie mogli skupić się na przyjemnościach. To rozluźnienie znalazło swoje ujście również w modzie i myśleniu o niej.

Moda damska początku XX wieku

W modzie damskiej to okres zdominowany przez myślenie sufrażystek, które walczyły o wolność kobiet na różnych poziomach. Ich walka przełożyła się też na większą swobodę w ubiorze. Początek XX wieku to pierwszy okres w historii, kiedy kobiety pokazały trochę więcej ciała – suknie przestały sięgać samej ziemi (choć i takie modele były nadal modne). Co więcej, kobiece kształty, do których moda przyzwyczaiła ludzi przez lata, również zaczęły się zmieniać, ustępując bardziej chłopięcej sylwetce.

Jak ubierały się kobiety na początku XX wieku?

Ze względu na zmiany ideału piękna, ubrania przestały ściśle przylegać do sylwetki i ją podkreślać. W latach 20-tych dominowały kroje bez wcięcia w talii z przedłużonym stanem. Należy podkreślić, że lata 20-te to również okres, kiedy pojawiła się moda plażowa, która nieco odbiegała od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj. Kobiety nosiły na plażę koszulkę z długim rękawem, spódnicę do łydek i flanelowe spodnie. Nieodzownym elementem takiego stroju była parasolka lub kapelusik najchętniej zasłaniający czoło.

Jak ubierali się mężczyźni na początku XX wieku?

U mężczyzn też zaszły duże zmiany w garderobie, choć nie tak spektakularne jak w przypadku damskiego ubioru. Wraz ze zmianami obyczajowymi i upowszechnieniem sportu, do lamusa odeszły bardzo formalne kroje, które krępowały ruchy. Mężczyźni zaczęli ubierać się nieco luźniej, w długie i szersze marynarki, czy szerokie spodnie w kant lub lekkie garnitury z przewiewnych materiałów, dopełniane np. słomkowym kapeluszem.

A co na lato? Męski strój plażowy nie odbiegał znacznie od kobiecego, jeśli chodzi o stopień zasłonięcia ciała. Składał się z długiej koszulki i krótkich spodenek sięgających kolan, lub występował w wersji jednoczęściowej z krótkim rękawem i nogawką sięgającą kolan. Modny był deseń w poziome, czarno-białe pasy.

Strój na lato w połowie XX wieku

Na modę połowy XX wieku niewątpliwie duży wpływ miała II wojna światowa, która w latach 40-tych zastopowała rozwój tej branży. Ubrania w tamtym okresie miały być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, dlatego moda lat 50-tych była wyrazem odreagowania na okres zastoju. W modzie damskiej zaczął dominować bardzo kobiecy styl, podkreślający figurę klepsydrę. W modzie męskiej dużą rolę odegrały filmy tamtych lat np., Tramwaj zwany pożądaniem, z kultowym wizerunkiem Marlona Brando.

Jak ubierały się kobiety w połowie XX wieku?

Bardzo duży wpływ na modę w tamtym okresie miał Christian Dior, który stworzył styl zwany „new lookiem”, wprowadzający powiew świeżości do garderoby każdej damy. To również lata działalności Coco Chanel, która w przeciwieństwie do Diora postawiła na bardziej praktyczne, ale nadal kobiece rozwiązania.

Strój na lato w tamtym okresie pokazywał już naprawdę dużo ciała. Normą były krótkie, rozkloszowane suknie podkreślające talię i uwydatniające biust. Należy dodać, że w latach 50-tych świat był po premierze bikini, które nie było już niedozwolonym na plaży strojem. Jego nazwa wywodzi się od atolu Bikini, gdzie była testowana broń jądrowa. To skąpe odzienie porównano zatem do broni – wywierało ten sam piorunujący efekt.

Jak ubierali się mężczyźni w połowie XX wieku?

W latach 50-tych oczywiście nadal królował garnitur, ale nie było już konieczne dopełniać go kapeluszem. W modzie obowiązywała różnorodność. Bardzo pożądany i kojarzony z nową męskością był styl buntownika np. takiego jak James Dean, czyli jeansy, podkoszulek i nonszalancko rozpięta kurtka.

Nawiązaniem do poprzednich lat był look a’la teddy boys – dopasowane garnitury podkreślające sylwetkę, całość zwieńczona melonikiem. Warto dodać, że mężczyźni mogli już ze spokojem plażować z odkrytą klatką piersiową, co nie groziło im pobytem w więzieniu,(jak w latach 20-tych). Dlatego odsłonięty tors i krótkie szorty weszły na stałe do krajobrazu plaż w latach 50-tych.

Strój na lato na przełomie XX i XXI wieku

Końcówka XX wieku to czasy niemal pełnej swobody obyczajowej i co za tym idzie, modowej. Moda na lato ze względu na bardzo duże upowszechnienie sportu i podróżowania zaczęła przybierać różne wymiary. Poza strojami na formalne, czy codzienne okazje, do repertuaru mody letniej weszły też specjalistyczne, oddychające ubrania ułatwiające uprawianie sportów.

Współczesna, letnia moda damska

Moda dla kobiet cały czas czerpie z poprzednich epok. Normą są suknie inspirowane latami 50-tymi (charakterystyczny styl pin-up) czy nawiązania do stylu lat 80-tych pod postacią za dużych koszulek. Kobiety nigdy wcześniej nie miały takiej swobody wyboru. Spodnie na lato to dobra alternatywa dla kobiet, które nie czują się dobrze w sukniach. Kolorowe, nawiązujące do stylu hippi albo nieco bardziej stonowane, lniane spodnie to ostatnio bardzo modna część garberoby kobiecej. Choć dzisiaj rzadko która z kobiet chodzi po plaży z parasolką, jak damy w latach 20-tych, to ochrona przed słońcem jest nadal ważnym tematem. Kobiety chętnie wybierają chusty (z których robią turbany), słomkowe kapelusze albo czapki na lato.

Współczesna, letnia moda męska

Mężczyźni też mogą wybierać spośród różnych stylów i rodzajów ubrań. Stroje mężczyzn, w porównaniu z kobiecymi kreacjami są i zawsze były nieco bardziej stonowane, jednak i tutaj nie brakuje subtelnych nawiązań do poprzednich lat. Tak ostatnio modne mokasyny to ulubione buty na lato eleganckich mężczyzn. Ich pierwsze modele pojawiły się już w latach 50-tych i zaczęły być rozpoznawane jako penny loafers (jak mówi legenda, pod paskiem ze skóry zdobiącym przód buta chowano drobną monetę – stąd w nazwie penny). Mężczyźni, którzy lubią letnie wyprawy i ruch na świezym powietrzu z pewnością docenią odzież oddychającą, która ma warstwę odprowadzającą wilgoć.

Doświadczenia minionych lat doprowadziły projektantów i uzytkowników mody do momentu w historii, w którym się znajdujemy. Gdyby nie odważne sufrażystki, może współczesne kobiety musiały by nadal walczyć o prawo do swobodniejszego stroju. Gdyby nie odejście od garniturów jako stroju na kazdą okazję, może zwykły T-shirt nie stał by się tak popularnym elementem garderoby. Ciekawie jest spojrzeć na przeszłość i zobaczyć jej odbicie we współczesności.

Tekst: Redakcja