Jakie okulary przeciwsłoneczne noszą gwiazdy?

Okulary przeciwsłoneczne na dobre zadomowiły się w kulturze popularnej w latach 40. ubiegłego wieku, a rozsławiły je gwiazdy kina Złotej Ery Hollywood. Obecnie jest to nieodzowny element letniego out-fitu, a w pewnych rejonach świata, okulary takie nosi się cały rok. Jakie inspiracje możemy czerpać od współczesnych gwiazd, aby wyglądać ciekawie i atrakcyjnie, wyróżniając się z tłumu fajnymi okularami?

John Lennon nosił okrągłe okulary przeciwsłoneczne – od jego nazwiska wzięła się nazwa „lennonki”. Freddie Mercury zakładał wiecznie modne aviatory, które pozwalały mu na symboliczne odcięcie się od świata. Kocie okulary Audrey Hepburn, czy zasłaniające niemalże pół twarzy, podobne do oczu muchy w sporym powiększeniu, które nosiła Janis Joplin – wszystkie wymienione szkła łączy czysta forma oraz to, że na stałe wpisały się do kanonu okularowej mody. Jak jest dzisiaj? Różnie – gwiazdy szaleją, nosząc okulary przeciwsłoneczne, będące małymi dziełami sztuki, ale też szukają nieśmiertelnej klasyki i zakładają stare dobre Ray Bany pod postacią kultowego już modelu Wayfarer.

Szaleństw Lady Gagi i mniejsze szaleństwa innych gwiazd

Lady Gaga odkąd rozpoczęła swoją spektakularną artystyczną karierę, budzi wiele kontrowersji. Jej stroje, szokujące stylizacje często trafiają na pierwsze strony gazet. Piosenkarka uwielbia buty, a także dziwne okulary. Okulary damskie u Lady Gagi nie są więc w żadnym wypadku standardowe. Z jakiego rodzaju szaleństwem mamy to do czynienia? Ano z takimi przypadkami jak: okulary we wzorze dominującym w stylizacji (czy coś przez nie widać?):

modele porośnięte „grudami lodu”:

skrzydła muchy:

Wymyślna forma szkieł kryje wrażliwą duszę – wszak wiadomo, że okulary przeciwsłoneczne są swojego rodzaju zbroją chroniącą od otaczającego świata, a na pewno chronią przed błyskiem fleszy aparatów fotograficznych.

Lady Gaga w okularach przeciwsłonecznych pojawia się na branżowych imprezach i występuje w nich w swoich teledyskach. Do tego dochodzi makijaż, stylizacja, wymyślna fryzura – jak wygląda Gaga bez tych wszystkich dodatków mogliśmy zobaczyć niedawno w filmie „Narodziny gwiazdy”.

Inne artystki też eksperymentują z okularami, ale nie aż tak spektakularnie, jak Lady Gaga. Miłośniczkami ciekawych modeli, których nie da się kupić w sklepach są takie celebrytki jak Beyonce oraz Rihanna, ambasadorka marki Puma.

Jednak część gwiazd woli klasykę – lennonki nosi Natalie Portman; Wayfarery lubią Kate Moss i Sienna Miller, natomiast oprawki kształtem przypominające kocie oczy to domena aktorki Evy Mendes, która doskonale wie, jak podkreślić swoją wyjątkową urodę.

Męskie klasyki i odstępstwa od reguł

Jeśli chodzi o okulary męskie, to nie ma tu przesadnych szaleństw. Panowie rzadziej pozwalają sobie na wychodzenie poza klasyczny styl. Okulary przeciwsłoneczne, które można nazwać nieszablonowymi, noszą głównie piosenkarze i raperzy. Wspominane już aviatory wystąpiły w wielu filmach. Aktor Tom Cruise, który nosi je także na co dzień, rozpoczął modę na ten model swoją rolą w filmie Top Gun. Kto tego nie pamięta? Aviatory nosił również Leonardo DiCaprio w filmie pt. Aviator. Charyzmatyczny wokalista zespołu The Doors, Jim Morrison, a jakże, też miał aviatory.

Matthew Bellamy z zespołu Muse jest dość ekscentrycznym artystą. W najnowszych teledyskach występuje w okularach, które zamiast szkieł mają coś w rodzaju plastikowych nieruchomych żaluzji.

Piosenkarz w czasie występów zakłada też okulary – wyświetlacze, na których pokazują się wybrane fragmenty właśnie śpiewanego utworu. Czy przy okazji coś przez nie widać? Nie wiemy, ale efekt „wow” jest.

Nieco spokojniej sprawy okularowe mają się u Brada Pitta, znanego miłośnika butów Timberland – to jest osoba o tego rodzaju urodzie, do której wszystko pasuje – aviatory, Ray Bany, okulary retro.

Gwiazdy i celebryci wyznaczają trendy, ale czasem sami za nimi podążają. Nawet najbardziej rozpoznawalne osoby wiedzą, że poza okularami w kształcie uszu Myszki Miki, poza oprawkami nabijanymi błyszczącymi kamieniami, warto mieć też coś, co nawiązuje do klasyki i przy okazji dobrze chroni przed słońcem. Warto podążyć tą ścieżką.

Tekst: Ania Dąbrowska