Kawaii

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło Japan Style i natychmiast wyskoczą nam zdjęcia skośnookich młodych dziewczyn ubranych w bluzki, sukienki, płaszczyki, bluzy, o których można powiedzieć, że są… słodkie, po japońsku kawaii. Można również powiedzieć, że są koszmarnie tandetne, ale mimo tego mają szerokie grono miłośniczek.

Ubrania Japan Style

Ubrania Japan Style w Polsce można kupić głównie w serwisie aukcyjnym Allegro, ale powoli w sieci pojawiają się niezależne sklepy –  ciuchy nie należą do najtańszych, zaś zdjęcia są bardzo przekonywujące. Na fotografiach zawsze jest wystylizowana dziewczyna, często z zaczesaną na bok grzywką, niewinnym spojrzeniem. Wszystkie ubrania leżą na niej znakomicie, podkreślając drobną sylwetkę. Przekonani? Pewnie tak, bo w przypadku Japan Style dobre zdjęcie to podstawa sprzedaży. Jakość wyrobów pozostawia wiele do życzenia; przeważnie po dwóch praniach ciuchy będą nadawały się do wyrzucenia.

Wyróżniki ubrań w stylu Japan

Słodycz, dziewczęcość, zwiewność to wyróżniki ubrań w stylu Japan. Jednak nurt ten nie jest spójny, w jego ramach rozwinęło się kilka pod-typów: Lolita, Decora, Otaku, Meido, Kogal, Ganguro czy Yamamba. Japan style to przede wszystkim moda w formie naiwnej, zinfantylizowanej – kokardki, falbanki, paseczki, wstążeczki, pomponiki – mnóstwo pierdółek, które tworzą stylizację. Pod względem kolorystycznym panuje pełna dowolność – może być monolitycznie, biało-czarno, może być w kolorach tęczy. A bluza w kapturem w kształcie głowy misia, króliczka lub kotka, istny szał.

Nawiązanie do tradycji

Styl Japan w żaden sposób nie nawiązuje do tradycyjnych japońskich ubrań, jest raczej swoistym konglomeratem wielu współczesnych zachodnich trendów, którym Japończycy łatwo i szybko się poddają. Trendy się zmieniają, raz modne są falbany, raz kokardy, ale myśl jest spójna – słodko, miło, niewinnie. W Japonii młodzi ludzie długo pozostają… młodzi. Dorosłość i odpowiedzialności przychodzi im z większym trudem niż Amerykanom czy Europejczykom. Dlatego w ubraniach Japan Style dobrze czują się zarówno japońskie uczennice, jak i dorosłe kobiety. Ciuchy te są idealne do tak popularnego w Japonii odgrywania ról, postaci z popularnych  bajek i mangi, żeby życie było słodkie. Kawaii.

Tekst: Ania Dąbrowska
Zdjęcia: www.histyley.com, kitten,buzznet.com, tumblesophie.blogspot.com, zouchmagazine.com, www.rokkyuu.com, tokyofashion.com