Koszulka polo Fred Perry

 Fred_Perry_Logo.svg
 Young man playing tennis

Co odróżnia modę od stylu? Historia, która sprawia, że przez moment można stać się jej częścią. Styl to ta odrobina patyny, która nadaje szlachetności, znaczenia i sprawia, że fragment garderoby może wyrażać tęsknoty oraz pragnienia, ściślej określać osobę, która decyduje się ją założyć.

Moda i styl

Ciekawe, że popularność ubrań sygnowanych Fred Perry, odżywała z każdym kulturowym przełomem w brytyjskiej historii. Subkultury modsów, skinheadów, ba! angielska stadionowa chuliganeria chętnie odnajdywały się w ubraniach FP. Krótko funkcjonowała nawet subkultura tzw. Perry Boys. Gdy Europę i świat szturmem podbijały britpopowe zespoły z Blur i Oasis na czele, sprzedaż koszulek polo z laurowym wieńcem na piersi rosła lawinowo.

Kim był Fred Perry?

Fred Perry był gwiazdą tenisa, który wygrał 8 turniejów wielkoszlemowych i, co najważniejsze, Wimbledon. Następny sukces Brytyjczycy święcili za sprawą Andy Murray’a dopiero 77 lat później! Pochodzący z klasy robotniczej Perry skutecznie przełamywał klasowe uprzedzenia, szturmem zdobywając pozycję w sporcie zastrzeżonym dla dżentelmenów. Na korcie nie przebierał w słowach, co oburzało, ale i przysparzało mu fanów, zwłaszcza płci pięknej. Awansu społecznego w mocno klasowej Wielkiej Brytanii nie ułatwił fakt przejścia na zawodowstwo. Źle widziany we własnym kraju, poddany ostracyzmowi, przeniósł się do Stanów, w których sukces był wartością samą w sobie. Kojarzony z gwiazdami kina, romansami, wiódł życie flamboyanta, wciąż będąc na szczycie światowego tenisa. Minęło wiele lat nim doceniono go w rodzimej Anglii, stawiając mu pomnik na polach Wimbledonu.

Ikoniczne koszulki polo

Pierwsze doświadczenia Perry’ego z biznesem były nader skromne. Zaprojektował on opaskę na nadgarstek chroniącą przed potem, początkowo ze zwykłego bandażu, potem lżejszą, bardziej profesjonalną. Ale prawdziwym przebojem stały się koszulki polo, które na dobre zmieniły świat mody i sportu. Dopasowane koszulki zastąpiły luźne koszule z długimi rękawami. Uszyte z mocnego materiału, z charakterystyczną podwójną lamówką stały się przebojem. Zmieniły styl ulicy i kortów tenisowych. Styl sportowy wdarł się na ulicę i długo jej nie opuszczał. Kolejne dekady ugruntowały pozycję brandu Fred Perry, a koszulka polo z emblematem laurowego wieńca nabrała statusu ikony. Była przy tym tak brytyjska, jak ryba z frytkami i festiwal w Glastonbury.

W stylu Freda Perry

Pragmatyczni Brytole docenili jej jakość – nawet po wielu praniach koszulka wygląda znakomicie. Istotny był również fakt, że równie dobrze pasowała (i pasuje) do dżinsów, jak i garnituru i miała dopasowany krój (dzisiejszy slim fit). Ale to przede wszystkim duch rebelii przyciągał kolejne generacje zbuntownych, które bezbłędnie kojarzyły rock n’ rollowe wartości z postawą niezłomnego Freda Perry.