Najdroższe buty świata

Co pewien czas słyszy się że ta czy inna gwiazda wystąpiła w bardzo drogiej kreacji lub z torbą światowej sławy projektanta, wartą kilka tysięcy dolarów. W Polsce są to kwoty proporcjonalnie mniejsze, porównywalne do statusu naszych gwiazd.
Gdyby zestawić listę najdroższych butów świata, z pewnością kilka pierwszych miejsc przypadłoby butom damskim. Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych projektantów, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją najdroższych kobiecych butów na świecie jest Stuart Weitzman. Artysta już od wielu lat projektuje obuwie dla amerykańskich gwiazd i celebrytów. Jednym z najdroższych modeli świata są z całą pewnością buty na obcasie wzorowane na modelu noszonym niegdyś przez Ritę Hayworth. Wysadzane diamentami, rubinami i szafirami buty, projektant stworzył specjalnie dla córki gwiazdy. Kosztują one aż 3 miliony dolarów. Kolejną wartą odnotowania parą są buty na obcasie o nazwie Tanzanite, wyprodukowane ze srebrnej skóry z platynowymi wstawkami. Kosztują około 1,6 miliona dolarów, a swą wartość zawdzięczają w dużej mierze tanzanitowym kamieniom, którymi są wysadzane. Obcasy zdobione są diamentami.


Warto wspomnieć o jeszcze jednej obrzydliwie drogiej parze butów. W pięćdziesiątą rocznicę powstania filmu pt. „Czarodziej z krainy Oz”, syn światowej sławy jubilera Harrego Winstona, zaprojektował niesamowite trzewiki wzorowane na butach filmowej Dorotki.  Są one wysadzane rubinami oraz diamentami, których wartość szacuje się na 3 miliony dolarów. Jeśli chodzi o tworzenie drogich, bardzo drogich czy wręcz horrendalnie drogich butów,  z całą pewnością projektanci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i wkrótce usłyszymy o kolejnych rekordach.

tekst: luk
zdjęcia: www.therichest.org,