Najlepsze buty do szkoły

Powrót do szkoły już niebawem. Wakacje nie trwają wiecznie, niestety. Przygotowania do nowego roku szkolnego to nie tylko skompletowanie podręczników, przyborów i tornistra, ale również odpowiedni strój, w tym obuwie. Przygotowaliśmy kilka pomysłów na to, jakie buty do szkoły warto wybrać dla ucznia.

 

Jeszcze kilka lat temu buty do szkoły nie stanowiły problemu. Ot, wystarczyły trampki lub tenisówki i już. Obecnie szkolne buty to osobny dział, któremu warto poświęcić trochę uwagi. Uczniowie nierzadko decydują się na dwie pary obuwia. Jedna do chodzenia po korytarzach, druga na lekcje wychowania fizycznego. Niektóre szkoły wymagają dodatkowej pary butów na zajęcia sportowe.

Pokonać uparciucha, czyli fajne buty do szkoły

Wielu uczniów nie lubi zmieniać butów w szkole. Przyczyny są różne – te szkolne nie pasują do stroju, nie są modne albo ładne, przypominają o szkolnych nakazach i zakazach. Każdy powód jest dobry, aby zapomnieć worka ze zmiennym obuwiem i paradować po korytarzach w tym, w czym się do szkoły przyszło.

 

Jak zachęcić uczniów do zmiany obuwia? Może niekoniecznie surowym regulaminem, ale wsłuchaniem się w ich potrzeby. Świadomość, że np. ciężkie buty na zimę na nogach przez 7-8 godzin dziennie to nic dobrego jest bardzo istotna. Poza tym stopy się pocą – w ogrzewanym pomieszczeniu na pewno dojdzie do szybkiego przegrzania, co spowoduje dyskomfort.

 

Wszystkie ograniczenia działają na uczniów demotywująco i jak wiadomo, w nastoletnim wieku każdy chce się wyróżnić, również poprzez strój. Pozostawmy wybór butów do szkoły samym zainteresowanym, a z pewnością panie woźne nie będą narzekać, że młodzież nie chce zmieniać obuwia.

Niebrudząca podeszwa

W wielu szkołach istnieje obowiązek noszenia obuwia, które nie zabrudzi parkietu lub podłogi z PVC. Upraszczając, podeszwa nie może być czarna.

 

Z tego problemu bardzo łatwo wybrnąć, zapewniając dziecku obuwie z jasną podeszwą. Nie musi być biała, aby nie zostawiała śladów. Świetnie w tej gamie obuwia zmiennego sprawdzą się stare dobre trampki.

 

Można zainwestować w bardziej zaawansowane modele i wybrać trampki od marki Converse – skórzane posłużą znacznie dłużej niż płócienne. Mają swoje plusy, bo są w modzie zawsze i w każdym przypadku wyglądają świetnie, a do tego łatwo je wpleść do codziennego zestawu ubraniowego. Uniwersalne modele sprawdzą się zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt, a poza tym dają możliwość samodzielnej personalizacji. Pomalowane białe boczne części podeszwy i fantazyjne ozdobione gumowe noski – kto tego nie przerabiał w szkole?

 

Drugim dobrym wyborem butów, które nie brudzą podłogi, i które równocześnie będą dobre na cały rok szkolny, będą buty od marki Vans. Wsuwane tenisówki są łatwe w zakładaniu i bardzo wygodne. Obuwie sznurowane poniżej kostki z kolei łączy w sobie streetwearową klasę i praktyczność, a giętka podeszwa dobrze sprawdzi się również na zajęciach wychowania fizycznego.

Warto brać pod uwagę takie właściwości podeszwy jak jej działanie antypoślizgowe. W szkołach mamy do czynienia z różnego typu podłogami: drewno, lastriko, kafelki oraz wspomniane już PVC. Każda z tych nawierzchni charakteryzuje się inną przyczepnością. Dobierając buty pamiętajmy, jakiego rodzaju powierzchnie dominują w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem schodów, na których łatwo o upadek.

Stawiamy na naturalność

Trudno spędzić wiele godzin z rzędu w butach z tworzyw sztucznych. W szkole zimą jest ogrzewanie i trudno zmarznąć. Stopa w bucie powinna oddychać, a w cieple łatwo się spoci. Przed zakupem dobrze sprawdzić, jak dane buty mogą zachowywać się w stałych ciepłych temperaturach. Spocone stopy w butach szkolnych to gwarancja nie tylko brzydkiego zapachu, ale także rozwoju bakterii.

Z tej przyczyny warto postawić na naturalne i nie za grube materiały, a jeśli buty okażą się niewystarczająco ciepłe, można to łatwo naprawić, wkładając np. cienką filcową wkładkę. Obuwie szkolne z naturalnych tkanin zapobiegnie też sytuacji, w której osoba je nosząca będzie miała wrażenie uwięzienia stopy, czyli unieruchomienia palców. Buty, które ściskają palce i nie pozwalają im na prawidłowy ruch w bucie, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub zwyrodnień w przyszłości. Przez cały dzień w szkole but ma za zadanie chronić stopy, wspierać postawę i stabilizować kroki, czysto stawiane na schodach.

Poza podeszwą, wysokością cholewki, rodzajem materiałów z pewnością ważnym dla młodego człowieka czynnikiem będzie sam wygląd buta i jego stylistyka. Moda zmienia się często i trwa krótko, ale są buty, które śmiało można nosić przez kilka sezonów, bo zyskały już miano kultowych, a więc zawsze na topie. Do nich zaliczyć można takie modele jak m.in. Nike Air Force 1, Adidas Originals czy Vans Authentic

Przy zakupie obuwia do szkoły, przychodzi też trudny do zawarcia kompromis, między chęciami ucznia, wymaganiami szkoły i możliwościami oraz zdaniem rodzica. Warto więc stworzyć listę priorytetów przy wyborze obuwia, która pomoże połączyć wszystkie wymienione czynniki.

Tekst: Ania Dąbrowska