NIKE AIR MAX – HISTORIA POWIETRZNEJ BAŃKI

Następcy Tinkera Hatfielda, kontynuowali jego wysiłki zmierzające w kierunku realizacji pragnienia aby wprowadzić jak najwięcej powietrza do podeszwy Air Max, a jednocześnie starali się uczynić linię bardziej nowoczesną.

Nike Air Max LD-Zero

Air Max LD-Zero doskonale odzwierciedla tę ewolucję. But projektu Hiroshi Fujiwara jest wyposażony w podeszwę, która ma widoczne poduszki powietrzne wzdłuż całej długości. Ze swoją cholewką zainspirowaną modelem LD-1000, flagowym butem do biegania z lat 70-tych, prezentuje się z pewnością retro, ale wciąż nowocześnie. Za elegancją, jaką zapewnia połączenie najlepszych materiałów, takich jak siatka, tkanina i skóra zamszowa, kryje się koncentracja technologii. Oprócz technologii amortyzacji Air-Sole, LD-Zero zawiera system wsparcia stopy Flywire.

Nike Air Max 270

Jak pogodzić dziedzictwo bogatej przeszłości z ciągle zmieniającymi się tendencjami stylistycznymi? Prawdopodobnie jest to pytanie, które zadawali sobie projektanci odpowiedzialni za Air Max 270. Stając się emblematyczną jeszcze przed oficjalną premierą, sylwetka gwiazdy Air Max Day 2018 sięga korzeniami do dwóch kultowych modeli Nike: Air Max 180 i Air Max 93. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ oba modele pierwotnie przeznaczone do biegania, wprowadziły markę w nową erę, zarówno pod względem wzornictwa, jak i komfortu. Ponad 20 lat później, Nike potwierdza swoje pragnienie, aby iść do przodu parą sneakersów zaprojektowanych wyłącznie dla użytku codziennego. Air Max 270 jest zaprojektowany dla mieszkańców miasta. Jego cholewka z zamszu i neoprenu w połączeniu z 270- stopniową amortyzacją daje prawdziwe uczucie lekkości pozwalając jednocześnie dbać o styl. Nie wypada ich nie mieć.

Jak się zmieniała powietrzna poduszka

Aby uświadomić sobie, jak bardzo zmieniała się i ewoluowała technologia powietrznej bańki stosowana w butach Air Max, Nike stworzył infografikę, którą można zobaczyć poniżej. To chronologiczne przedstawienie kultowych modeli wydanych do 2015 roku, ze szczególnym uwzględnieniem rozmiaru zajmowanego przez poduszkę powietrzną w podeszwie każdego z nich.

Rewolucja

Historia Air Max obfituje w anegdoty. Oto jedna z nich. Wbrew zdaniu większości w Nike, Air Max był z wielką pompą promowany we wspólnej kampanii z innymi modelami zaplanowanymi na rok 1987. Czas sprzyjał „rewolucji” i pewnemu szaleństwu – świat zobaczył: Air Trainer, Air Safari, a następnie Air Max. Nike zdawał sobie sprawę z potencjału nowego modelu flagowego i zaryzykował – powstał jeden z pierwszych telewizyjnych spotów reklamowych. Towarzyszył mu utwór „Revolution” grupy the Beatles. Była to pierwszą w historii reklama, która wykorzystała piosenkę angielskiej grupy. O ile Yoko Ono i EMI za 500 000 USD wyrazili zgodę na wykorzystanie Revolution, inaczej było w przypadku pozostałych trzech żyjących członków zespołu The Beatles, którzy za pośrednictwem wydawnictwa Apple Music wytoczyli Nike proces sądowy, domagając się wstrzymania emisji reklamy. Wygrali.

Nietypowe źródła inspiracji

Inspiracją projektanta modelu Air Max 93 była butelka mleka 🙂 Pierwsze buty z tej serii zostały wyprodukowane w Korei Południowej.

Twórca modelu Air Max 97 był zafascynowany futurystycznym designem japońskiego pociągu Shinkansen

Można je kochać albo nienawidzić

W piosence „Hate it or Love it” raper The Game śpiewa „Zabiję Cię, jeśli dotkniesz moich Air Max 95”, Air Max przywoływane są też w tekstach innych jego utworów „Dead” i „Red Nation”

Znanym posiadaczem Air Max jest Barrack Obama. Są to jego ulubione buty do koszykówki i do biegania.

W reklamie z 1993 r. Ranger Rover porównuje system zawieszenia swojego SUV Country LWB z amortyzacją Air Max 93.

W 2006 roku Nike sprzedał na aukcji Air Max 93 stworzony przez Eminema. Model, który wyróżnia się tym, że ma nadruk wzoru skóry słonia, istnieje tylko w 8 egzemplarzach. Wszystkie egzemplarze zostały zlicytowane na rzecz Fundacji Marshalla Mathers.

Jak nosić – podpowiadamy

Bella Hadid w Air Max 98 (jak Bella prezentuje się w Air Max 97 zobaczcie tutaj)

A tak noszą je inni:

O innym kultowym modelu od Nike – znanym z filmu Forrest Gump poczytacie tutaj

tekst: redakcja

zdjęcia: Pinterest, eldiariodelanena