Obuwie z obrazkami, czyli ręcznie malowane buty

W czasach, gdy niemal każdy ma nieograniczony dostęp do najnowszych kolekcji odzieżowych, coraz trudniej jest ubrać się w oryginalny sposób. Zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i obuwniczym produkowane modele coraz mniej zaskakują nowymi wzorami. Z pomocą jednak przychodzą firmy, które zajmują się wytwarzaniem i sprzedażą ręcznie malowanych produktów.

Dużą popularnością cieszą się ręcznie malowane buty. Ze względu na możliwość doboru indywidualnego wzoru oraz oryginalność obuwia, nie sposób ich nie zauważyć. Dlatego wybiera je coraz więcej kobiet. Jest to świetny pomysł na zdobycie uwagi na imprezie czy też w pracy.

Dokładnie nie wiadomo, kto wpadł na pomysł malowania butów, jednak w wielu źródłach można odnaleźć informacje, że tego typu obuwie było noszone już w XIX wieku. Do ich znacznej popularności przyczyniła się dopiero kultura hipisowska, w której wyrazem buntu było noszenie ręcznie malowanych trampek i tenisówek. Wraz z rozwojem technologii możliwe stało się nanoszenie grafik również na butach wykonanych ze skóry. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych ręcznie malowane buty zyskały dużą popularność. Do malowania zaczęto wykorzystywać profesjonalne aerografy, dzięki którym prace odznaczają się dużą ilością detali, a artysta ma całkowitą kontrolę nad swoim dziełem. Używane specjalistyczne farby gwarantują trwałość nałożonych wzorów i praktycznie tą samą żywotność kolorów, jaką mają buty produkowane seryjnie.

Obecnie na rynku jest wiele firm, które zajmują się sprzedażą ręcznie malowanych butów. W Polsce również możemy zamówić obuwie malowane na zamówienie. Wzory jakie możemy zamówić są bardzo zróżnicowane. Począwszy od prostych grafik, aż do fotorealistycznych portretów i pejzaży. Modele obuwia przeznaczone do malowania można wybierać według własnego uznania. Największą popularnością cieszą się buty na obcasie, ale również trampki, tenisówki i kozaki. Malowidłami mogą zostać pokryte praktycznie wszystkie rodzaje butów, na jakie ma ochotę klient. Cena ręcznie malowanych butów jest oczywiście znacznie wyższa niż tradycyjnego obuwia. Czy jest to przyszłość nowoczesnego wzornictwa? Po części tak. Coraz częściej ręcznie zdobi się nie tylko buty ale również torby, spodnie oraz inne części garderoby.

tekst: luk
zdjęcia: hiheel.eu, www.studiojellyfish.com, media-cache-ec6.pinterest.com