Przewrotna historia butów UGG

Historia mody jest bardzo przewrotna! Wiele elementów garderoby raz wzbudza pogardę, a następnie zdobywa ogromną popularność. Właśnie to spotkało słynne buty UGG, które początkowo były krytykowane za swoją brzydotę, a w pewnym momencie stały się jednym z ulubionych modeli gwiazd. Na czym polega ich fenomen?

Początki marki UGG

Marka UGG została założona w 1978 roku przez młodego australijskiego surfera w południowej Kalifornii. W 2018 roku firma obchodziła swoje 40 urodziny, a to w świecie mody zdecydowanie młody wiek. Jednak w czasie swojej krótkiej historii przeszła ogromną metamorfozę.

 

Jej założyciel Brian Smith wystartował z wkładem wynoszącym zaledwie 500 dolarów. Początkowo bezkształtne buty z owczej skóry były traktowane z pogardą przez wszystkich miłośników mody. Natomiast ogromny zainteresowaniem cieszyły się wśród surferów i szybko stały synonimem zrelaksowanego stylu.

A co oznacza nazwa marki UGG? Tego nie potrafi dokładnie wyjaśnić nawet sam założyciel. Brian Smith twierdzi, że słowo po raz pierwszy zostało użyte w 1950 roku i ostatecznie stało się nazwą obuwia z owczej skóry w Australii i Nowej Zelandii. Dlatego wykorzystał je, gdy postanowił stworzyć obuwie znane mu z dzieciństwa spędzonego w Australii.

 

Natomiast bodźcem do założenia firmy było uświadomienie sobie, że USA brakuje obuwia z owczej skóry uwielbianego przez australijskich surferów.

Buty UGG podbijają amerykański rynek

Początkowo obuwie UGG było przedmiotem krytyki dyktatorów mody. Jednak ta pogarda nie przeszkadzała im w podbijaniu amerykańskiego, a ostatecznie również światowego rynku. Zwykli śmiertelnicy coraz chętniej po nie sięgali, ponieważ buty UGG są niezwykle wygodne, a do tego stanowią świetny ratunek przed mrozem.

To właśnie obuwie UGG i bluza z polaru były kiedyś nieodłącznymi atrybutami każdego amerykańskiego studenta. Trudno było się nie natknąć na nie na ulicy, ale świat mody nadal spychał je na margines.

 

Prawdziwym przełomem okazał się rok 2000, w którym Oprah Winfrey umieściła buty UGG na liście swoich ulubionych rzeczy. Słynna dziennikarka nie była jedyną fanką tych butów. Wiele gwiazd, a nawet członków rodzin królewskich pokochało markę, wśród nich znajdują się Nicole Richie, Kate Moss, czy Kate Middleton.

Buty UGG wkraczają na salony i wybiegi

Po oświadczeniu Oprah nastąpiło prawdziwe szaleństwo, a marka UGG wreszcie wkroczyła do świata, który do tej pory nią pogardzał. Buty UGG przestały być spychane na margines i zaczęły docierać do nowego grona odbiorców.

Kuczowym element strategii promocyjnej firmy stała się współpraca z bardziej ekskluzywnymi markami. To spowodowało duże zmiany, a uwielbiane przez amerykanów bezkształtne buty pokazały nowe oblicze.

Prawdziwe zaskoczenie wywołało pojawienie się w 2009 roku botków nabijanych ćwiekami, które powstały w wyniku współpracy z Jimmy Choo. Należy pamiętać, że w kolekcji marki znajdują się też buty Ugg męskie, a w 2011 roku firma nawiązała współpracę z gwiazdą futbolu amerykańskiego, Tomem Brady. Wszystko po to, aby uświadomić klientów, że Ugg to nie tylko obuwie dla kobiet.

 

W 2012 roku powstał pierwszy firmowy sklep dla mężczyzn. W kolejnych latach firma nawiązywała kolejne współprace ze znanymi projektantami, a nowe modele ciągle zaskakują.

Fenomen butów UGG

Obuwie marki pokochali niemal wszyscy, a ich popularność stale rośnie. Jednak są osoby, które nadal nie wiedzą na czym polega ich fenomen?

Od czasu do czasu buty UGG wywołują mniejsze lub większe kontrowersje. Był czas kiedy gwiazdy, a ich śladem również inne osoby, zaczęły chodzić w ciepłych butach UGG nawet w lecie.

To wywołało zdziwienie wśród wielu osób. Nie zapominajmy jednak, że ich właściwości sprawiają, że to idealne obuwie nawet w lecie, szczególnie po wyjściu z chłodnego morza czy oceanu. Runo wewnętrznej części buta odciąga od stóp wilgoć, zapewniając stopom komfort, suchość i regulując ich temperaturę. Dlatego nie powinno już nikogo dziwić, że noszone są o każdej porze roku.

Na rynku pojawiło się wiele podróbek lub tańszych modeli innych firm. Buty wyglądają podobnie. Jednak powstają w zupełnie inny sposób lub z odmiennych materiałów. To sprawia, że nie mają one właściwości oryginalnych butów UGG. Warto więc się dobrze zastanowić, czy ważniejsza jest dla nas niska cena czy wyjątkowa jakość, która sprawia, że buty Ugg są tak popularne wśród gwiazd.

UGG – buty dla każdego

Sukces marki sprawił, że jej oferta stale się poszerza. W ich kolekcji znajdziemy już nie tylko bezkształtne buty unisex, których jedynymi zaletami są komfort użytkowania i wygoda.

Buty Ugg damskie dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Oferta obejmuje eleganckie botki, sportowe trampki czy japonki. To sprawia, że kobiety mają w czym wybierać i liczba fanek obuwia ugg stale rośnie.

Marka ugg pamięta również o mężczyznach, dla których przygotowała różnorodny wybór modeli w klasycznych i stonowanych kolorach.

Natomiast buty Ugg dziecięce to klasyczne botki, często nie brakuje w nich różnych zdobień. Najpopularniejsze dekoracje tego obuwia to brokat albo kokardki, które z pewnością pokochają najmłodsze fashionistki.

Oferta marki stale się powiększa i nie brakuje limitowanych kolekcji stanowiących wyjątkową gratkę dla każdego miłośnika marki.

 

Tekst: Redakcja