Streetwear – współczesna moda uliczna

Obecnie wiele mówi się o streetwearze i, dzięki temu, że język polski daje takie możliwości, odmienia się to słowo przez wszystkie przypadki. Co właściwie kryje się pod tym terminem, co się składa na styl, który termin ten kształtuje? I jak go stworzyć? Sprawdzamy o co w tym chodzi.

Amerykańskie początki mody ulicznej

Streetwear to w tłumaczeniu po prostu moda uliczna, jednak nie odnosi się do wszystkiego, co można zobaczyć na ulicach. Bo czy szary prochowiec na mężczyźnie w średnim wieku albo wełniany płaszcz można zaliczyć do tego nurtu. Chyba nie za bardzo.

 

Słowo samo w sobie odnosiło się pierwotnie głównie do grupy zapaleńców – surferów i deskorolkarzy z Los Angeles. Miasta, o którym wiadomo, że wspomniane dyscypliny zawsze były w nim niezwykle popularne i świetnie się rozwijały.

 

W obu przypadkach strój odgrywał znaczącą rolę, bo miał być wygodny. Surferzy noszą pianki, które zapobiegają wychłodzeniu organizmu. Z kolei miłośnicy jazdy na desce wybierają buty skateboardowe oraz luźne, niekrępujące ruchów ciuchy i czapki z daszkiem.

 

Dlatego streetwear w pierwszej kolejności odnosi się przede wszystkim do komfortu użytkowania. Miękkie tkaniny i luźne kroje to podstawa. Do tego dochodzą takie elementy jak np. nadruki czy hasła umieszczone na ubraniach, które dodatkowo podkreślają streetwearowy styl.

A kiedy się to wszystko zaczęło? Przełom lat 70. i 80. ubiegłego stulecia datuje się jako początek “mody ulicznej”. W tamtym czasie, w Los Angeles producent desek surfingowych chciał poszerzyć swoją podstawową działalność i zwiększyć zasięg.

 

Wpadł na prosty pomysł – umieścił logo swojej firmy na koszulkach. Przedsiębiorca nazywał się Shawn Stussy, a jego t-shirty szybko spodobały się miłośnikom surfingu, a potem innym ludziom. I tak się zaczęło.

Jakie marki tworzą ubrania w nurcie “streetwear”?

Przy tworzeniu garderoby w stylu streetwear warto zacząć od sprawdzenia brandów, które skupiają się wokół mody ulicznej. Przede wszystkim jest to tak kultowa firma jak Vans, która ma w swojej ofercie buty Vans oraz odzież Vans.

 

W nurcie tym rozgościły się też takie wielkie marki jak Nike, Adidas czy New Balance. Choć są one głównie sportowe, z sukcesami wchodzą od lat w romans ze streetwearem i chętnie wchodzą w kolaboracje ze znanymi artystami.

 

Z kolei brand Supreme w ostatnich kilku sezonach jest absolutnym hitem z mocnym wsparciem wielu instagramowych influencerów. Wśród producentów są też polskie marki – warto znać chociażby PROSTO, MISBHV, Local Heroes czy The Hive.

Co powinna zawierać garderoba streetwearowa?

Zacznij od butów! Sneakersy to podstawa, a zasad tu nie ma. Można mieć typowe buty do biegania albo buty na deskorolkę.

 

Świetnie sprawdzą się także tenisówki od Vans, wsuwane lub sznurowane. Im bardziej oryginalne, tym oczywiście lepiej. Już same buty mogą stać się świetną bazą streetwearowej stylizacji.

 

Spodnie – mogą to być luźne dresowe spodnie ze ściągaczami albo oversizowe jeansy z obszernymi przetarciami. Dla dziewczyn boyfriendy z podwiniętymi nogawkami, albo spodnie z kieszeniami – obszerne i luźne.

 

Ważną rolę w tym stylu odgrywają koszulki, będące nierzadko nośnikiem ciekawych lub kontrowersyjnych treści. Koszulka i buty, a potem cała reszta.

 

Koszula w kratę – wszyscy pamiętamy koszule flanelowe. Wracają na salony, to znaczy na ulice. Podwinięte rękawy dodadzą takiej koszuli szczypty nonszalancji.

 

Bluza z kapturem – absolutny must have mody streetwearowej. Warto zainwestować w taką z wysokiej jakości bawełny. Bluzy są świetnym pomysłem dla par – takie same pod względem kolorystycznym będą stanowić fajny element stroju łączący ze sobą dwie osoby.

 

Dopełnieniem takiej stylizacji będzie czapka z daszkiem z wyraźnym napisem lub wzorem oraz nerka, która zastąpi torebkę lub plecak.

 

Jeśli chodzi o dodatki to szerokie bransoletki z elastycznych materiałów, ciekawy zegarek oraz duże okulary podkreślą streetwearowy styl. A dla naprawdę wkręconych w sprawę – odjechane wysokie skarpety z wzorami, dwie takie same, albo dwie różne z korespondującymi ze sobą detalami.

W ubraniach streetwearowych coraz częściej widzimy gwiazdy i celebrytów. Ludzie na ulicach zaczynają przywiązywać wagę do tego stylu. I naszym zdaniem zdecydowanie warto, bo efekt może być niezwykle satysfakcjonujący.

 

Sam proces budowania indywidualnego stylu jest pełen kreatywnych olśnień. Streetwear zostanie z nami na długo – to wygodne ubrania, które poza jakością, gwarantują także nieszablonowe podejście do codziennego stroju.

Tekst: Ania Dąbrowska