Ubrania uniwersalne – jak nie pędzić ślepo za modą
W czasach, w których ilość dominuje nad jakością, kiedy znane sieciówki co mniej więcej dwa miesiące wypuszczają nowe kolekcje, a zeszłoroczna kurtka zimowa, w kolejnym sezonie na pewnie nie będzie już w trendach; w czasach, w których instagramowe gwiazdy reklamują t-shirty i topy, a sklepowe półki uginają się od towarów, trudno ubrać się w sposób uniwersalny. Podobnie trudno jest zdefiniować własny styl. Co warto mieć w szafie, aby móc określić ją mianem uniwersalnej?
Uniwersalne ubrania – co to właściwie znaczy?
Ile razy powrót z zakupów kończy się wielkim rozczarowaniem? W sklepie wszystko tak pięknie wyglądało, a w domu nową bluzkę w kwiaty trudno z czymkolwiek zestawić w spójny i ładny ubiór. Dlaczego tak się dzieje? Współczesna moda nie daje odpowiedzi na to pytanie, a wręcz utrudnia stworzenie garderoby na każdą sytuację.
Ubranie uniwersalne nie oznacza wcale, że ma być dobre dla wszystkich. Bardziej chodzi o to, że jest to strój, który nosi w sobie znamiona klasyki i można go założyć na różne okazje. Zasada ta dotyczy również obuwia i dodatków. Buty uniwersalne to takie, które sprawdzą się do eleganckich spodni, ale będą też pasować do jeansów.
Poniżej prezentujemy kilka cech, jakimi powinny wyróżniać się uniwersalne ubrania:
- ponadczasowość – mała czarna sukienka, biała koszula, koszulki uniwersalne w kilku kolorach, marynarka lub żakiet w ciemnym kolorze, ołówkowa spódnica, klasyczne proste spodnie uniwersalne z nogawkami w kant, lekkie półbuty lub botki, bluzka w paski z długim rękawem, czarny golf – oto pomysły na odzież, która zawsze będzie modna, nigdy się nie zestarzeje i pozwoli na wykreowanie, co prawda stonowanych, ale eleganckich zestawów ubraniowych na co dzień i od święta.
- dopasowanie – nie, wcale nie chodzi o idealne dopasowanie do sylwetki, ale o to, czy wspomniane ubrania bez trudu mogą stanowić podstawę udanej stylizacji, albo czy dodanie odpowiednich dodatków (takich jak np. biżuteria, apaszka, pasek, okulary, torebka) zmieni charakter stroju. Przykład – czarna sukienka z dołożonym białym kołnierzykiem i czarne baleriny to strój do pracy, ale wystarczy zamienić płaskie obuwie na szpilki, dodać odpowiednie ozdoby i powstaje strój na wieczór.
- stonowana kolorystyka – klasyczne barwy takie jak biel, czerń, granat, czerwień, szary melanż i beż to podstawa uniwersalnej szafy. Sprawdzają się znacznie lepiej niż krzykliwe, jednosezonowe tkaniny w pstrokate wzory.
- klasyczne kroje i fasony – warto wybierać je pod swoim kątem, znając mankamenty i plusy własnej sylwetki. Dzięki dobrze dobranym ubraniom można zdziałać cuda.
- jakość – warto wybierać naturalne tkaniny takie jak wiskoza, bawełna, wełna czy jedwab. Materiały sztuczne lub z dużą ilością sztucznych włókien to gwarancja zachwiania temperatury ciała oraz budząca wątpliwości trwałość.
Kilka ciekawych patentów na uniwersalny strój
Stworzenie uniwersalnej szafy nie jest łatwym zadaniem, ponieważ pod uwagę należy wziąć kilka czynników, w tym m.in. własne upodobania, przyzwyczajenia lub już wypracowany styl. Jednak da się z kilku dobrze wybranych rzeczy zbudować ładną stylizację, która może posłużyć za uniwersalny zestaw. Poniżej pomysły na damskie i męskie zestawienia.
Uniwersalny strój do biura i po pracy
Stylizacja damska: jeansy dzwony w ciemnym niebieskim kolorze lub czarne, półbuty na obcasie lub wygodne szpilki, czarny golf, taliowany żakiet. W wersji na ciepłe miesiące golf warto zastąpić t-shirtem a żakiet, lekką np. lnianą marynarką. Dołożenie do zestawu srebrnego naszyjnika spowoduje, że zestaw zyska bardziej wieczorowy charakter i będzie idealny do kina lub na wyjście na kolację.
Stylizacja męska: proste ciemne jeansy, granatowy rozpinany sweter oraz jasna koszula. Wystarczy zamiast koszuli założyć biały t-shirt i już mamy ubiór, w którym można przyjść gości w domu lub wybrać się na zakupy.
Uniwersalny ubiór na czas wolny
Stylizacja damska: jeansy rurki w dowolnym kolorze, ale najlepiej w ciemniejszym odcieniu niebieskiego, trampki o niskiej cholewce, bawełniana bluza z kapturem z tkaniny o wysokiej gramaturze (jeśli z nadrukami to z subtelnymi). Jeśli zamienimy bluzę na cienki rozpinany z przodu sweter zyskujemy luźny strój na wyjście z przyjaciółkami.
Stylizacja męska: rozpinana bluza z kapturem w towarzystwie t-shirtu oraz spodni z miękkiego materiału. Dobry będzie sztruks o cienkich prążkach. Spodnie powinny być w ciemnym kolorze – czarne lub granatowe. Do zestawu wpasują się buty Timberland w klasycznym camelowym odcieniu. Sztruksy wymienione na spodnie z kieszeniami umożliwią szybkie wyczarowanie ubioru na całodniową wycieczkę.
Jak widać, nie trzeba mieć szafy, z której nadmiar ubrań wysypuje się przez wszystkie możliwe szczeliny, a drzwi trzeba domykać kolanem. Wystarczy umiejętne dobieranie ubrań, kupowanie ich z głową i swobodne żonglowanie bazowymi elementami garderoby, aby móc śmiało powiedzieć, że coś takiego jak uniwersalne ubranie istnieje. I nie trzeba godzinami biegać po sklepach, aby je znaleźć.
Tekst: Ania Dąbrowska