Wszystko, co trzeba wiedzieć o marce Gola

Marka Gola kojarzy się z obuwiem sportowym, specjalistycznym.  I nie bez powodu, ponieważ to właśnie dzięki obuwiu dla piłkarzy rozpoczęła się wspaniała przygoda twórców marki w świecie mody. Choć światowa ekspansja zaczęła się dużo później, niż w dniu założenia, dziś marka Gola to prawdziwa ikona stylu sportowego i vintage.

 

Krótka historia marki Gola

Angielski styl kojarzony jest z luzem i nonszalancją. Gola to kwintesencja tych cech. Marka została założona w 1905 roku. Od samego początku działania firmy były ukierunkowane na sportowców. Pierwsze buty Gola były butami piłkarskimi. Nic dziwnego, skoro kolebką Gola jest Manchester.

 

W latach 20-tych XX wieku szefowie Gola zaprezentowali (jako jedni z pierwszych) korki do gry w piłkę nożną. To była rewolucja! Na tym jednak się nie skończyło. Marka prężnie się rozwijała i tworzyła co raz to nowsze akcesoria dla sportowców, takie jak torby różnej wielkości i przeznaczenia czy plecaki..

 

W krótkim czasie wyposażała w buty sportowców takich dyscyplin jak rugby, tenis, piłka nożna, lekkoatletyka czy boks.

Buty Gola – kultowe modele

Gola przetrwała dwie wojny światowe, silne załamania gospodarcze i ekonomiczne. Wszystko po to, aby w latach 60. znowu wszystkich zaskoczyć. To właśnie wtedy popularność zyskał sportowy styl uliczny.

 

A marka chciała być bardziej rozpoznawalna, nie wystarczała jej sportowa sława. Wyszła więc na przeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. To właśnie wtedy powstały kultowe modele butów Gola.

 

Harrier – to najbardziej flagowy model marki. Przez fanów rozpoznawany przez charakterystyczne zajście podeszwy na przód buta, na jego nosek. Doczekał się już ponad 300 wariacji na swój temat. Pierwszy raz na londyńskie ulice wtargnął szturmem w 1968 roku.


Bullet – buty te zostały po raz pierwszy wprowadzone na rynek w 1978 roku. Od razu odniosły sukces! Powstały z myślą o różnego rodzaju treningach, stając się tym samym obuwiem uniwersalnym i wyjątkowo wygodnym.

Mark Cox – nazwa wywodzi się od niezwykle utalentowanego tenisisty. Jego sława i sukcesy przypadają na lata 60., 70. i 80. XX wieku. Sportowiec pewnego razu wyszedł na kort w butach sygnowanych swoim nazwiskiem. Od tego momentu buty Gola zyskały prawdziwą rzeszę fanów a tenisista przyczynił się do wielkiego rozkwitu firmy.

Buty Gola są symbolem niezależnej, luźnej i sportowej angielskiej mody. Ich ponadczasowość polega na oryginalnym designie, jakości i funkcjonalności. Sportowcy w pewnym momencie stali się równie sławni co gwiazdy rocka, a spora część społeczeństwa chciała ubierać się jak oni.

 

Dzięki gwiazdom sportu marka Gola zbudowała tak silną pozycję.

 

Buty Gola w Polsce

Choć noszone przez Polaków chętnie, buty Gola długo były niedostępne w polskich sklepach. Część rodaków wyjeżdżających do Anglii do pracy, swoje pierwsze, ciężko zarobione pieniądze wydawało na kultowe buty Gola. Czy to rozsądne? Ani trochę, ale czy zrozumiałe? Oczywiście!

 

Dopiero w 2021 roku marka weszła na dobre na polski rynek. Od tego momentu, każdy z nas może mieć w swojej kolekcji model taki jak Boston ’78. Został on stworzony do codziennego użytkowania, do długiego chodzenia w butach. Dlatego podeszwa jest nieco większa, wyższa. To model, który jest świetnie wyprofilowany, wygodny i stylowy.

Marka Gola ma w ofercie całkowicie wegańską kolekcję butów! Kolekcja ta jest inspirowana fasonami z lat 70. XX wieku. Przy jej tworzeniu dokładnie sprawdzano materiały, sposób produkcji i transportu. Buty Gola musiały przejść specjalistyczne testy Ve-MAP, które są gwarancją na niewykorzystywanie materiałów odzwierzęcych.

 

Marka bardzo dba o zrównoważony rozwój środowiska, a ich opakowania nadają się w pełni do recyklingu. Standardy produkcji są zgodne z najstarszą organizacją działającą w imię planety – Towarzystwem Wegańskim.

 

Torby Gola

Marka Gola to nie tylko buty. Torby Gola wyróżniają się solidnym wykonaniem i sportowym stylem. Są typowymi modelami z sektora vintage. Obecnie produkowane przypominają modne torby z lat 70. XX wieku.

 

W ofercie znajdziemy zarówno plecaki, jak i torby przez ramię. Torby Gola zachwycą fanów niezobowiązującego stylu, gustownego połączenia starego z nowym i miłośników produktów premium.

Tekst: redakcja