3 miasta idealne na jesienno-zimowy wypad w Europie

Jesień jest doskonałym czasem do tego, aby trochę pozwiedzać. Miasta i kurorty wracają do swojego normalnego rytmu, a turystyczny tłok znika z ulic. Dlatego właśnie na przełomie jesieni i zimy warto wybrać się w krótką podróż do wybranego europejskiego miasta. Wybraliśmy dla Was trzy miejsca, które nie są daleko, można tam dojechać pociągiem, i które wciąż można odkrywać na nowo.

1.    Amsterdam – miasto kanałów i mostów

To pełne uroku holenderskie miasto jest w ścisłej czołówce najpiękniejszych metropolii świata. Położone na wodzie i pocięte licznymi kanałami, które spinają romantyczne mostki, stanowi doskonałe tło do robienia zdjęć. W Amsterdamie o każdej porze roku można kupić cebulki holenderskich tulipanów, na przykład na targu kwiatowym na kanale Singel. Poza tym miasto kusi muzeami, bez odwiedzenia których wizyty w Amsterdamie nie będzie można zaliczyć do udanych. Najważniejszym jest Rijksmuseum, w którego murach wyeksponowano płótna najwybitniejszych flamandzkich artystów, takich jak Frans Hals, Johannes Vermeer czy Rembrandt. Tuż obok mieści się muzeum van Gogha oraz kameralne muzeum diamentów. Amsterdam świetnie poznawać z wody, wynajmując rower wodny lub wsiadając na rzeczny statek. Wówczas widać, jak krzywe są lokalne kamieniczki, które wzniesiono w XVI i XVII wieku, czyli podczas Złotego Wieku Holandii. Po całodziennym zwiedzaniu dobrze coś zjeść. Praktycznie każdy pub serwuje solidne porcje. Do wybranego dania dobrze zamówić talerz przepysznych frytek z gęstym majonezem oraz szklankę lokalnie robionego piwa.


2. Berlin – miasto z historią w tle

Berlin, choć od lat jest stolicą zjednoczonych Niemiec, to wciąż wyraźnie przebiega przezeń linia dawnych podziałów, przejawiająca się głównie w architekturze. Ale chyba właśnie dzięki temu Berlin jest tak ciekawym i intrygującym miastem. Miłośnicy klasycznego zwiedzania powinni koniecznie zajrzeć do na Wyspę Muzeów, gdzie największą atrakcję stanowi Muzeum Pergamońskie z bogatą kolekcją sztuki starożytnej. Poza tym koniecznie trzeba się przejść aleją Unter den Linden, która prowadzi do okazałej Bramy Brandenburskiej. W Berlinie pełno jest klimatycznych knajpek i miejsc spotkań, miasto również stawia na zieleń, której w centrum jest całkiem sporo. Warto na Berlin patrzeć z perspektywy historycznej, zaś ślady minionych wydarzeń oraz pozostałości po dawnym podziale są na wyciągnięcie ręki. Granica między dwoma światami przy Checkpoint Charlie, zachowane fragmenty Muru Berlińskiego oraz jego muzeum, a także szeroka, reprezentacyjna Aleja Karola Marksa, pełna bloków z wielkiej płyty i monumentalnych gmachów przywodzą na myśl dawne czasy. Ale jest też Berlin nowoczesny – Plac Poczdamski kipiący po zmroku feerią kolorowych świateł, czy berliński Dworzec Główny, majstersztyk nowoczesnej inżynierii.


3. Praga – stolica zatrzymana w czasie

Praga to miasto pełne zabytków, w którym wyczuwa się niespieszną atmosferę. Jest ono idealne do tego, aby trochę pozwiedzać, a przez resztę czasu chłonąć lokalny spokojny klimat nad kuflem wybornego piwa i sycącym daniem czeskiej kuchni. Miasto na pół dzieli rzeka Wełtawa, przez którą przerzucone są mosty, w tym ten najważniejszy, czyli Most Karola. Legenda głosi, że trzeba dotknąć płaskorzeźby umieszczonej mniej więcej po środku mostu, pod rzeźbą Jana Nepomucena i pomyśleć życzenie. Podobno najlepiej dotknąć psa – wyższa skuteczność w spełnianiu życzeń. Z Mostu Karola blisko już na Rynek Staromiejski z Ratuszem, na którego ścianie można podziwiać wspaniały zegar astronomiczny Orloj, który stanowi spektakularny popis inżynierii – zegar stworzono na początku XV wieku. Praga jest miastem, które sprawia wrażenie, jakby nieco zatrzymało się w czasie. Ale to prawdziwa zaleta. Dzięki temu, przybysz może cieszyć oczy wspaniałymi zabytkami, takimi jak chociażby gotycka katedra św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha na Hradczanach, czy Złota Uliczka, kameralna, spokojna, pełna małych kolorowych kamieniczek. Będąc w Pradze koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni – smażony ser, knedliki, pstrąg na maśle czy pieczona gęś to tylko niektóre przykład wybornych dań kuchni czeskiej, które z pewnością pozwolą w jesiennym czasie, porządnie się posilić.


To dokąd na jesienny wypad?

tekst: Ania Dąbrowska