Jak wybrać buty górskie?

Sezon turystyczny w górach trwa niemalże cały rok, a media regularnie zalewają nas mrożącymi krew w żyłach obrazami ze szlaków górskich – panie w sandałkach i panowie w trampkach, nie zważając na kwestie bezpieczeństwa, niezmordowanie dążą do szczytu. Rekordzistka zamierzała wejść na Rysy w szpilkach! O dziwo nie są to skrajne, rzadkie przypadki, a smutna codzienność, która niejednokrotnie skutkuje skręconymi kostkami, zdartymi kolanami, a nawet wzywaniem TOPR-u i GOPR-u. Jakie buty warto wybrać, jeżeli wybierasz się w góry? Przedstawiamy modele wytypowane przez naszych specjalistów!

Idealne buty górskie na lato – czym się kierować
Początkującym miłośnikom górskich wycieczek fachowcy radzą, by swoją przygodę z górami rozpoczęli latem. Rzecz jasna pogoda na takim terenie bywa kapryśna, zmienna i – przede wszystkim – nieprzewidywalna, jednak niewprawione nogi lepiej poradzą sobie z deszcze lub błotem, niż śniegiem i lodem. Górskie obuwie na lato swoim kształtem bardziej przypomina tradycyjne, sportowe modele, jest jednak wyposażone w szereg wzmocnień i zabezpieczeń, z pomocą których sprawnie pokonasz kamieniste wzniesienia i trawiaste przełęcze. W tej kategorii butów uwagę przywiązuj do ich lekkości oraz możliwości oddychania, jakie daje wykorzystany materiał. Doskonale sprawdzą się Boulder X od La Sportiva, Terrex CC Voyager Climacool od Adidas czy Zen Pro marki Scarpa.

 

Buty górskie na zimę – bezpieczna wyprawa w ośnieżone góry
Przy wyborze butów do trekkingu klasycznego (tak bowiem fachowo nazywa się forma turystyki łącząca wędrówki piesze ze wspinaczką górską) kluczowe znaczenie ma pora roku, w jakiej zamierzasz wybrać się w góry. Obuwie zimowe wyróżnia antypoślizgowa podeszwa o głębokich żłobieniach, która pomoże Ci utrzymać właściwą przyczepność i równowagę. Dzięki niej zdradliwy lód, sprytnie ukryty pod warstwą puszystego śniegu, nie będzie dla Ciebie bolesnym w skutkach zaskoczeniem.
Koniecznie pamiętaj o tym, że zima w górach bywa naprawdę mroźna i z pewnością zabierzesz ze sobą wiele par ciepłych, grubych skarpet. Nie kupuj więc butów, które dokładnie opinają Twoją stopę i nie zostawiają Ci praktycznie żadnej swobody. Wybierz takie, w których bez trudu zmieścisz stopę w solidnej skarpecie.
Poniżej prezentujemy modele, które – pomimo dodatkowego ocieplenia – kwalifikują się jako wyjątkowo lekkie. Ten czynnik docenisz w trakcie wielogodzinnych wędrówek. Specjaliści polecają: modele z serii Winter od Salomon, Winterpitch czy też Holtanna od Adidas.

 

Buty górskie za kostkę czy niskie? Rozwiązujemy odwieczny dylemat
Od lat trwa spór, czy lepsze są buty górskie za kostkę, czy też niższe modele. Zwolennicy pierwszej opcji wskazują na dodatkowe zabezpieczenie stawu skokowego, które zmniejsza ryzyko skręcenia go. W wysokich butach mokry śnieg nie dostanie się do Twoich skarpetek i lepiej ochronią Cię one przed przemarźnięciem. Jeżeli zatem swoją wycieczkę w góry zaplanowałeś na jesienne bądź zimowe miesiące, przezornie wybierz obuwie za kostkę. To niższe sprawdzi się w trakcie upalnego lata. Pozwala poruszać się szybciej i sprawniej, jednak szybciej przemaka i nadaje się głównie na krótsze trasy. Osoby, które martwią się o swoje stawy skokowe lub też są po ich kontuzji, mogą poszukać lekkich i przewiewnych modeli na lato o długości za kostkę.

Jakie buty w Tatry, a jakie w Beskidy? Sprawdź trudność szlaków
Wiele zależy również od samego podłoża, po którym będziesz wędrował. Na kamienistych i stromych szlakach – tyczy się to większość tras w Tatrach – lepiej sprawdzą się buty o sztywnej podeszwie. W stosunkowo łagodniejsze Beskidy możesz wybrać model o nieco bardziej plastycznym, elastycznym spodzie. Ogólna zasada trekkingu głosi, że im bardziej wymagająca trasa, tym sztywniejsze powinno być obuwie.

Wybierając buty w góry, musisz pamiętać o kilku zasadach. Zimą chcemy ochronić się od czynników zewnętrznych, zaś latem dbamy o wentylację. Ale to nie wszystko – znaczenie ma także wysokość cholewki i trudność szlaków. Wyborowi obuwia do trekkingu warto poświęcić dużo czasu, ponieważ jeden fałszywy ruch wystarczy, by przyjemna wycieczka zakończyła się bolesną kontuzją. Dobór właściwych butów zmniejsza to ryzyko.