Jesienne festiwale światła w Europie

Kiedy robi się chłodniej, a dzień kończy się coraz wcześniej, dobrze rozjaśnić atmosferę uczestnictwem w jakimś ciekawym wydarzeniu. Dobrą do tego okazją są świetlne festiwale, które jesienią odbywają się w kilku miejscach w Europie. Imprezy tego rodzaju są połączeniem kreatywności twórców oraz możliwości, jakie naturalnie stwarza dana lokalizacja. Świetlne spektakle zachwycają widzów i na długo pozostają w pamięci. Którą imprezę wybrać? Oto trzy najciekawsze propozycje, z czego dwie odbywają się po sąsiedzku.

Signal, Praga, Czechy (12-15 października 2017)

Stolica Czech to przepiękne miasto, które raz w roku staje się scenerią niezwykłego spektaklu świateł. Od lat to zabytkowe budowle metropolii stanowią tło, na którym artyści tworzą świetlne malowidła. Rynek Staromiejski, Most Karola czy Muzeum Franza Kafki – to właśnie te lokalizacje są pokrywane ruchomymi prezentacjami wielokolorowych wiązek światła. Ale organizatorzy i artyści idą nieco dalej, pozwalając przechodniom dotknąć pozornie niedotykalnego – mobilne instalacje pozwalają na chwilę stać się kreatorem przestrzeni. Tak było podczas pierwszej edycji imprezy, w 2014 roku kiedy każdy mógł m.in. dowolnie pociągnąć za sznurek i uruchomić światełko w żarówce, których setki złożyły się na świetlny obłoczek.

Więcej: www.signalfestival.com

Fête des Lumières, Lyon, Francja (7-10 grudnia 2017)

Święto światła we francuskim Lyonie czerpie bezpośrednio z wydarzeń religijnych. Każdego roku w dniu 8 grudnia mieszkańcy zapalają w oknach rzędy świec – w ten sposób czci się obchody kościelnego święta Niepokalanego Poczęcia Maryi. Wydarzenie związane ze światłem odbywa się od 1999 roku. W tym krótkim czasie ulice Lyonu stają się plenerem dla zupełnie nieprzewidywalnych świetlnych atrakcji. Aby zachwycić mieszkańców i gości, organizatorzy starają się zapewnić jak najciekawiej wyglądające iluminacje zarówno zabytkowych budynków, jak i zostawiają sobie pole do kreatywnego działania w zakresie ruchomych świateł, które rzucone np. na ściany budynków ożywają, tworząc przykuwające wzrok, iście teatralne spektakle. A wykreowanie świetlnego słonia, przeciskającego się przez wąską ulicę i to na dodatek nad głowami widzów? To też można zobaczyć w Lyonie.

Więcej: www.fetedeslumieres.lyon.fr

Festival of Lights, Berlin, Niemcy (6-15 października 2017)

To impreza, która przez kilka październikowych dni opanowuje jedną z największych europejskich stolic. W czasie festiwalu obiektami westchnień są najważniejsze berlińskie budynki, na których pojawiają się artystyczne świetlne wizje stworzone przez twórców z całego świata. Każdego dnia imprezy, po godzinie 19.00 kolorowe instalacje pojawiają się m.in. na Bramie Brandenburskiej, Wieży Telewizyjnej na Alexnaderplatz czy na ścianach Uniwersytetu Humboldta. Dodatkową atrakcję stanowią przejażdżki otwartymi autobusami między kolejnymi punktami festiwalu albo obserwowanie świateł z łodzi na Szprewie.

Więcej: festival-of-lights.de

Jak widać, nawet chłodny jesienny czas w Europie można spędzić w ciekawy sposób. Festiwale świateł to wydarzenia godne uwagi, które zachwycą osoby w każdym wieku i z pewnością na długo pozostaną w pamięci. To także możliwość obcowania ze sztuką w niestandardowej formie.

Tekst: Ania Dąbrowska