Praca w podróży

Podróżowanie może być tanie, ale i tak wymaga nakładów finansowych. Czasem zdarza się tak, że trzeba na chwilę przystanąć i zaoszczędzić trochę pieniędzy.  Jak to zrobić? Czy w ogóle da się być daleko od domu i nie wydawać swoich oszczędności? Da się!
Dzięki takim serwisom internetowym jak np. workaway.info lub wordlpackers.com można znaleźć oferty zatrudnienia z różnych kontynentów. Jednak nie zawsze można zarobić – przeważnie są to oferty barterowe. Dach nad głową, opieka i jedzenie w zamian za nauczanie języka angielskiego, pracę w hotelowej recepcji lub prowadzenie domu. Pojawia się pytanie, czy warto. Z pewnością tak, bo taki czas będzie nie tylko pełen wyzwań, ale i pozwoli na rozwój osobisty i kształtowanie charakteru. A robić można przeróżne rzeczy. Oferty najczęściej płyną z krajów Azji Południowowschodniej, w których jest ogromny ruch turystyczny i ludzie bardzo chcą uczyć się języka angielskiego, a także poznać europejską kulturę, oraz z Karaibów, bo tam łatwo o pracę w barze na plaży lub w hotelu. Na bardziej wytrwałych  i zdeterminowanych czeka praca fizyczna, np. w winnicy lub na polu ryżowym. W cenie zawsze są umiejętności informatyczne, znajomość języków obcych, ale także otwartość i charakter pozwalający na szybkie nawiązywanie relacji międzyludzkich. Zdolności manualne, zapał do majsterkowania, umiejętność kręcenia i montowania filmów, płynna obsługa urządzeń biurowych czy talenty dydaktyczne znacznie poszerzają wachlarz możliwości, wybór kontynentu, rodziny czy miejsca pracy. Decydując się na przerwę w podróży lub na wyjazd pod kątem takich właśnie doświadczeń, warto brać pod uwagę wszystkie warunki, a zgadzając się na nie, żale, troski i skwaszoną minę dobrze zostawić w domu.


Mając darmowy dach nad głową i zapewnione wyżywienie wolny czas można przeznaczyć na pracę zdalną, czyli na pisanie, tłumaczenia, programowanie, w zależności od tego, co się potrafi. W ten sposób można trochę dorobić, równocześnie nie martwiąc się o czas teraźniejszy.
Wykorzystywanie swoich umiejętności gdzieś daleko od domu to sprawdzian życiowej zaradności i możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o samym sobie.

Tekst: Ania Dąbrowska