W góry z małym dzieckiem? Jak najbardziej!

Jeśli do tej pory nie wyobrażaliście sobie życia bez górskich wycieczek i pieszych wędrówek to małe dziecko wcale nie musi Cię ograniczać. Wręcz przeciwnie! Nie ma nic piękniejszego, niż pokazywanie świata i zarażanie pasją od najmłodszych lat. Już bardzo małe dzieci można zabierać wraz ze sobą w niskie partie gór – w chustach, nosidełkach lub profesjonalnych nosidełkach turystycznych. Te ostatnie przydają się także nieco starszym dzieciom – gdy te zmęczą się długotrwałym marszem.
Pamiętajcie, że planując wycieczkę z dzieckiem trzeba sprawdzić prognozę pogody, racjonalnie zaplanować trasę biorąc pod uwagę szczególnie bezpieczeństwo oraz możliwości (i wiek) dziecka. Należy także mieć ze sobą ekwipunek na każdą ewentualność (w tym apteczkę, jedzenie i picie na drogę, krem z filtrem, ubranie na zmianę, naładowany telefon itp. itd.)
Polecamy Waszej uwadze ciekawe i niezbyt wymagające trasy, które z pewnością sprawią radość całej rodzinie i mogą być świetnym pomysłem na aktywny dzień w górach!

Kozia Górka
Idealna trasa na pierwszą górską wycieczkę! Początek trasy to Mikuszowice Śląskie, dzielnica Bielska-Białej, gdzie znajdują się tereny rekreacyjne – Błonia (w tym plac zabaw i wiele innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku). Stamtąd biegnie niezbyt długa (ok. 2,5 km w jedną stronę) trasa podczas której poruszamy się częściowo po pozostałościach toru saneczkowego, który był jednym z najdłuższych w Europie (mierzył dwa kilometry!). Na szczycie góry czeka na nas schronisko Stefanka, idealne miejsce do odpoczynku ale także… plac zabaw, który może być wspaniałą niespodzianką i nagrodą za trud wycieczki. Prócz tego nieopodal czekają piękne widoki Beskidu Śląskiego.
Magurka Wilkowicka
Beskid Mały ma wiele pięknych tras, dla osób z najmłodszymi dziećmi doskonałym pomysłem na wyjazd jest Magurka Wilkowicka. Dlaczego? Ponieważ z Wilkowic (pod Bielskiem-Białą) wiedzie a w okolice schroniska na Magurce droga asfaltowa. Dzięki temu można się tam dostać wózkiem dziecięcym. To bardzo popularne miejsce szczególnie na jednodniowe wycieczki. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Beskid Mały, Śląski i Żywiecki!
Błędne Skały
Góry Stołowe to miejsce, które pasjonuje i działa na wyobraźnie dzieci! Błędne skały to miejsce, które dla dzieci, które chodzą samodzielnie będzie niebywałą atrakcją. Wąskie chodniki wśród wysokich skalnych ścian i możliwość przeciskania się między nimi będą niebywałym przeżyciem. Dla rodziców zaś jest to miejsce, gdzie łatwo można dostać się wraz z dziećmi samochodem.

Doskonałym pomysłem na pierwsze górskie wycieczki są również wyjazdy łączone z przejazdem kolejką górską (co stanowi kolejną, nie lada atrakcję). Na takie wyjazdy idealnie nadaje się Czantoria, Szyndzielnia (z przejściem na Klimczok), Gubałówka, Jaworzyna Krynicka czy Palenica.

Jeśli decydujecie się na wyjście z dziećmi w góry nie możecie zapomnieć o odpowiednim sprzęcie – w górach zdecydowanie najważniejszy jest odpowiedni dobór obuwia.
Jeśli poszukujecie dla dziecka możliwie uniwersalnego, pierwszego buta górskiego dobrze wybrać buty ponad kostkę, najlepiej z membraną. Dzięki temu buty będą oddychające a z drugiej strony wodoodporne. Na uwagę zasługują:
dla młodszych dzieci np.: Adidas Terrex AX2R MID
dla młodzieży np.: Adidas Terrex Mid GTX

Jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do chodzenia w butach ponad kostkę czasami lepiej zdecydować się na niskie buty z dobrą podeszwą, przystosowane do warunków górskich i posiadające dobrą trakcję. Z tego rodzaju butów można wyróżnić:
dla młodszych dzieci np.: CMP Atlas Trail
dla młodzieży np.: CMP 38Q9844J

Jeśli z kolei na górskie wycieczki wybieramy się głównie w okresie letnim, gdy jest bardzo ciepło i nie przewidujemy bardzo długich wycieczek lub też wiemy, że nasze dziecko wykorzysta każdą możliwą okazję by wskoczyć do wody warto wybrać sportowe sandały.
dla młodszych dzieci np.: CMP Aquarii Hiking
dla młodzieży np.: Keen Seacamp CNX II

Wielu wspólnych, niezapomnianych rodzinnych chwil w górach! Bawcie się dobrze!

tekst: redakcja

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

More than blog
Average rating:  
 2 reviews
by Aldonka on More than blog

My zawsze zabieramy dzieciaczki na nasze wyprawy.

by Adi on More than blog

super, też zabieram syna w góry.