Buty do siatkówki – jak wybrać te właściwe?

Siatkówka to gra zespołowa którą coraz częściej, jako formę aktywności fizycznej, wybierają amatorzy. Dyscyplina ta wymaga jednak odpowiedniego przygotowania w postaci nie tylko treningu, ale również właściwego stroju. Ważnym elementem ubioru zawodnika są buty do siatkówki, które odpowiadają za bezpieczeństwo stawów i ścięgien.

Buty do siatkówki – jakość zawsze w cenie

Wybierając buty do siatkówki warto posłuchać specjalistów w tej dziedzinie i wziąć do serca ich porady. Podczas poszukiwania właściwej pary istotne będę trzy czynniki:

marka – ponieważ kilku producentów robi obuwie, które doskonale spełnia wymogi i oczekiwania, a przy okazji jest wysokiej jakości; warto przejrzeć oferty japońskich producentów Asics i Mizuno, to czołówka rynku butów do siatkówki;

rodzaj trakcji – ponieważ przyczepność gra ogromną rolę w czasie meczu, zaś sama siatkówka jest sportem tego rodzaju, który wymaga szybkich decyzji i świadomego ich podejmowania, dlatego obuwie musi gwarantować świetną przyczepność i stabilność;

waga butów – istotną kwestią jest to, ile buty ważą. Im mniej, tym lepiej, bo to zapewnia szybkość ruchów i lepsze wyskoki do piłki. Buty do siatkówki damskie są przeważnie lżejsze – ich masa zamyka się w zakresie od 250 gramów do 290 gramów. Natomiast buty do siatkówki męskie są znacznie cięższe. Dolna granica to ok. 300-310 gramów, górna zaś ponad 400 gramów.

Buty do siatkówki są tworzone w taki sposób, aby pozwalały graczowi na płynne zmienianie pozycji, w tym ruchy z boku na bok. Dobre obuwie umożliwi wykonywanie niemal „kocich ruchów”, przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Za to ostatnie w dużej mierze odpowiada podeszwa – w przypadku tego rodzaju butów, przeważnie dość gruba. Celem takiego zabiegu jest skuteczna absorpcja wstrząsów wynikających z konieczności skakania do piłki. Po wykonaniu takiego ruchu ląduje się na twardym parkiecie, a tego rodzaju wyskoków w czasie meczu jest nieskończenie wiele.

Wysokie czy niskie?

Wysokość cholewki w butach do siatkówki jest jednym z najważniejszych czynników zakupu. Różnice między niską a wysoką cholewką są na tyle istotne, że mogą mieć wpływ nie tylko na przebieg gry, ale i na zdrowie stawów.

Oto podstawowe różnice:

Buty do siatkówki o niskiej cholewce – są to buty lekkie, a więc nie obciążające stóp, o wyższej dynamice. Istotnym minusem takich butów jest niższa ochrona kostki przed ewentualnymi urazami, wynikającymi z częstych podskoków. Jest to dobry wybór na początek przygody z grą w siatkówkę albo jeśli gramy tylko od czasu do czasu.

Buty do siatkówki o wysokiej cholewce – cechuje ja wyższa waga, co z pewnością na początku będzie utrudniać wyskakiwanie w tym momencie, w którym nad głową przelatuje piłka do siatkówki. Z drugiej strony jednak wysokie buty lepiej chronią stawy przed kontuzjami, zwłaszcza podczas dłuższego treningu. Takie obuwie przeważnie wybierają profesjonaliści i bardziej zaawansowani gracze. Do tego dochodzi świetna amortyzacja wstrząsów i lepsza przyczepność.

Aby dobrze dokonać wyboru ze względu na wysokość cholewki, warto pomyśleć o tym czego potrzebujemy i oczekujemy od takiego obuwia. Niskie nie musi od razu oznaczać uszkodzeń czy kontuzji w kostce – można ją przecież usztywnić stabilizatorami dla siatkarzy, które przeciwdziałają urazom. Do nieco topornych wysokich butów do siatkówki można się przyzwyczaić – z czasem doceni się ich wartość i stabilność.

Kilka słów o podeszwie

Wybierając buty do siatkówki, podeszwa powinna być tym elementem, na który uwagę zwraca się najbardziej. Podeszwa, która jest zbyt sztywna i twarda obniży motorykę stopy i trochę spowolni gracza, choć z drugiej strony pozwoli na zabezpieczenie stawów i nada stopie odpowiednią stabilizację. Za miękka podeszwa nie da wystarczającej ochrony i może stać się przyczyną urazów. Po kilkunastu minutach gry w butach o zbyt miękkiej podeszwie we znaki się da twardy parkiet. Jeśli „czuje się” podłoże w trakcie mierzenia butów, lepiej je od razu odłożyć na sklepową półkę. Natomiast podeszwa antypoślizgowa zagwarantuje lepszą przyczepność – nie ma mowy o niekontrolowanym poślizgu czy wywrotce po wyskoku do piłki. Jeszcze innym rodzajem podeszwy stosowanej w butach do siatkówki jest taka, które poprawia i wspiera wyskoki. Dzięki niej opadanie na parkiet jest mniej obciążone wstrząsem, co pozwala znacznie zredukować obciążenia kumulujące się w stopach po wyskoku.

Jak widać, aby kupić buty do siatkówki trzeba spędzić nad tym zagadnieniem trochę czasu. Ale warto to zrobić, aby potem mieć radość z gry, bez kontuzji, urazów czy bólu.

Na koniec warto jeszcze dodać kilka słów o ubiorze na siatkówkowy trening. Moda, wyłączając technologię, raczej od lat stoi w miejscu. Na parkietach dominują szorty oraz luźniejsze koszulki bez rękawów, które nie krępują ruchów. Warto pomyśleć o przynajmniej jednym takim zestawie, planując regularne treningi.

Tekst: Ania Dąbrowska