Crossfit – ćwiczenia nie tylko dla profesjonalistów

W ostatnim czasie prawdziwym królem treningów jest crossfit – rozbudowany i kompleksowy plan treningu siłowego. Mimo rosnącej popularności kalisteniki, stretchingu, treningu interwałowego czy kardio, to crossfit treningi pozostają na szczycie najchętniej wybieranych. Na czym polegają ćwiczenia crossfit ? Komu jest dedykowany ten typ treningu? Czy powinniśmy zebrać ze sobą specjalną odzież lub obuwie?

Crossfit – nie tylko dla profesjonalistów

Wbrew obiegowej opinii, ten typ treningu nie jest dedykowany tylko i wyłącznie profesjonalistom, osobom z wieloletnim stażem na siłowni czy kulturystom. Początkujący odnajdą się tu równie dobrze, jak i weterani, a swoich sił mogą – a nawet powinny – spróbować kobiety. Podczas Reebok Crossfit Games profesjonaliści zachęcają amatorów do stosowania crossfit treningów – jak widać, odważnych nie brakuje.

By uprawiać niektóre dyscypliny sportowe, potrzebna jest rozbudowana muskulatura lub szczupła sylwetka. Takich wymogów nie stawia plan treningowy crossfitu – tutaj każdy może zaczynać od zera, a efekty crossfit pojawią się przy odpowiedniej dozie zaangażowania, wytrwałości i poświęcenia.

Ćwiczenia te są bezpieczne, o ile postępujemy zgodnie ze sporządzonym planem treningowym. Nawet najmłodsi adepci i kobiety w ciąży mogą uprawiać ćwiczenia crossfit

Trenować crossfit – ale jak?

Ćwiczenia crossfit bazują na regularności i powtarzalności – dlatego tak ważne jest systematyczne i wytrwałe podejście do planu treningowego. Codzienne wykonywanie kilkunastominutowego opisanego treningu – zwanego workout of day sprawi, że efekty crossfit po kilku miesiącach będą dostrzegalne gołym okiem.

 

Zadaniem crossfitu jest oddziaływanie na dziesięć podstawowych cech motorycznych:

  • Sprawność układu krążeniowego i oddechowego
  • Wytrzymałość
  • Siłę
  • Gibkość
  • Moc
  • Szybkość
  • Koordynację
  • Zwinność
  • Równowagę
  • Celność (rozumianą jako dokładność)

Aby zrealizować ten cel, plany treningowe stanowią kombinację ćwiczeń siłowych (takich jak podnoszenie ciężarów, treningi z obciążeniami czy hantlami) gimnastyki (dla przykładu podciągnięcia na drążku, stanie na rękach) oraz sportów wytrzymałościowych (wszelkie ćwiczenia zaliczane do grupy HIIT – High Intensity Interval Training). W ogólnym założeniu trening każdego dnia powinien rozwijać inne partie ciała, dlatego jednego dnia trenujemy mięśnie nóg z obciążnikami, a drugiego dnia będziemy podciągać się na drążku.

 

Ze względu na swoją kompleksowość i rozbudowany system treningowy oraz wymierne efekty i rezultaty osiągane poprzez stosowanie planu treningowego crossfit, ten sposób wykonywania ćwiczeń praktykowany jest na całym świecie. Zaczęło się od Stanów Zjednoczonych, gdzie program wdrożono wśród kalifornijskich policjantów, potem przejęli to amerykańscy żołnierze Marines, siły specjalne Navy SEAL, straż pożarna oraz pozostała część służb mundurowych. Dziś chyba nie ma sportowca, który nie słyszałby o treningu crossfit.

Jaka odzież i obuwie może okazać się przydatna?

Jak do każdego treningu sportowego, powinniśmy posiadać odpowiednie obuwie do crossfit. Ten typ butów powinien zapewniać komfort ćwiczeń, swobodę ruchów, a jednocześnie dawać pewne podparcie, minimalizować ryzyko kontuzji czy wypadków spowodowanych np. poślizgnięciem się. Kobietom rekomendujemy model z linii Reebok Crossfit Nano 50. Jest to model dedykowany do sportów związanych z bieganiem, który doskonale sprawdzi się zarówno w siłowni, jak i podczas treningów outdoorowych.

 

Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na model Reebok Sublite Authentic 20 MTM. Te buty stanowią doskonały kompromis między niską ceną a solidną jakością i wysokiej jakości surowcami. Perforacje i otwory zapewniają oddychanie stopie, przez co trening będzie komfortowy bez względu na intensywność czy czas trwania.

 

Kolejnym elementem garderoby są spodnie do crossfit. Tutaj dobrze sprawdzają się krótkie spodenki, znajdziemy modele zarówno dla kobiet jak Reebok Crossfit Woven oraz dla mężczyzn – Reebok Rcf SN Speed. Równie popularne są spodnie z dłuższą nogawką, zarówno przylegające jak i luźne. Istotne przy dłuższych wariantach spodni jest to, byśmy czuli się nieskrępowanie i swobodnie, a jednocześnie by materiał przylegał w obrębie pasa i kostek.

Góra – w zależności od zaplanowanego treningu – może być z krótkim rękawkiem (tank topy, koszulki T-shirt), ale mogą być to również przylegające koszulki z długim rękawem. Wśród topów dla kobiet polecamy lekkie i wygodne topy Reebok, zaś dla mężczyzn idealnym rozwiązaniem będą wytrzymałe tank topy również od Reebok. Po modele z długim rękawem warto sięgnąć podczas treningów w chłodne lub deszczowe dni na dworze.

Po treningu lub w przypadku, kiedy trenujemy pod gołym niebem warto ubrać kurtkę crossfitową – taką, która jednocześnie jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak również gwarantuje swobodę ruchów. Dla kobiet wariantem godnym przemyślenia jest model Reebok Track Jkt, natomiast mężczyźni powinni sięgnąć po kurtkę Reebok One Series Woven

 

Wiedząc już, od czego powinniśmy zacząć nasze crossfitowe treningi oraz jak powinny one przebiegać, pozostaje nam tylko wyposażyć się w niezbędną odzież, obuwie oraz akcesoria. Jeżeli jeszcze nie mamy karnetu na siłownię, warto na miejscu zapytać się o tzw. workout zone, czyli strefę przystosowaną do treningu crossfit. Dobrze jest trafić na społeczność, która wspólnie trenuje, ustala sobie cele i motywuje się – w ten sposób będzie nam łatwiej przezwyciężyć tymczasowe kryzysy oraz wytrwać w drodze do upragnionej sylwetki, lepszej kondycji. Pamiętajmy, że im szybciej wejdziemy w tryb planu treningowego crossfit, tym łatwiej przyjdzie nam wykonywanie kolejnych ćwiczeń, a upragnione cele osiągniemy szybciej i z mniejszym nakładem sił czy wyrzeczeń. Powodzenia w treningach – trzymamy za Was kciuki!

Tekst: Redakcja