Jak przygotować dziecko do zajęć na basenie

Jak możesz przygotować dzieci do zajęć sportowych ? Niezależnie od tego czy będą to zajęcia WF przeprowadzane na basenie czy pozalekcyjne kółko pływackie, kilka rzeczy będzie po prostu niezbędne. Co dziecko powinno zabierać na basen?
Strój pływacki
Decydując się na zakup kostiumu do pływania dla dziewczynki warto postawić na strój jednoczęściowy. Podczas nauki pływania kostium dwuczęściowy może przeszkadzać lub przesuwać się podczas skoków do wody. Jeśli dobierasz strój dla chłopca, wybierz slipy pływackie. Wygodniejsze mogą okazać się te z dłuższą nogawką. Wygodny kostium jest niezwykle ważny. To on pozwala dziecku czuć się komfortowo. Jeśli będzie źle dobrany, może spowodować niechęć dziecka do udziału w kolejnych lekcjach pływania.
Klapki
Wybór odpowiednich klapek ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby posiadały podeszwę, która chroni przed poślizgiem. Na mokrych kafelkach bardzo łatwo się pośliznąć i przewrócić. Klapki na basen muszą być też wygodne, aby dziecko chętnie w nich chodziło. To pomoże uchronić je przed bakteriami oraz grzybami, które mogą znajdować się w szatni.

Okulary i czepek
Aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort, warto do torby na basen spakować mu dodatkowo okulary do pływania. Przed pierwszymi zajęciami należy upewnić się czy posiadanie czepka na danym basenie jest obowiązkowe. Tu, w zależności od preferencji, można wybrać czepek materiałowy lub silikonowy.
Dmuchane rękawki
Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pływać, warto pomyśleć o zakupie dmuchanych rękawków. Przy pierwszych próbach pływania deska może przeszkadzać, a nawet uciekać. Rękawki są dużo pewniejszym rozwiązaniem. Gdy dziecko nabierze pewności w wodzie, będzie mogło odłożyć je na bok i zacząć pływać samodzielnie.
Ręcznik lub szlafrok
Zadbaj o to, aby Twój mały pływak zaraz po wyjściu z wody mógł okryć się ręcznikiem lub szlafrokiem z kapturem. Pozwoli mu to na dokładne wysuszenie się po zajęciach. Szczególne znaczenie będzie miało to w okresie jesienno-zimowym. Przez przemoczone ubrania znacznie łatwiej się przeziębić.
Torba na basen

To już ostatni punkt na liście. Odpowiednia torba na basen nie tylko pozwoli dziecku na zabranie wszystkiego, co potrzebne, ale i nie przemoknie, gdy wrzuci do niej mokre rzeczy po zajęciach pływania. Torba powinna być lekka i nie za duża. Najlepiej wybierać materiały, które szybko schną.

Tekst: Redakcja