Jak się przygotować do gimnastyki w domu

Czas – tego w pędzącym świecie jest zawsze za mało. Nie każdy może po pracy pójść na trening, na który trzeba dojechać, a na dojazd poświęcić dodatkową godzinę lub dwie. Jeśli to za dużo, a dzień kończy się za szybko, warto poćwiczyć w domu. Gimnastyka domowa także przynosi efekty, a poza tym odbywa się w znanym, spokojnym i przyjaznym środowisku, które sprzyja relaksacji i wyciszeniu po treningu.

Tabata – podkręć spalanie

Tabata to trening metaboliczny, interwałowy, który trwa zaledwie cztery minuty. Nie trzeba mieć żadnego specjalnego przygotowania, ani stroju, wystarczy zwykła koszulka i spodnie do ćwiczeń. Ważne, aby wyposażyć się w buty gimnastyczne, które zapewnią odpowiednią postawę i zapobiegną ewentualnym poślizgom. Tabata, z racji tego, że wszystkie ćwiczenia wykonuje się szybko, przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Może funkcjonować jako rozgrzewka lub jako ćwiczenia indywidualne. Aby osiągnąć efekty, ćwiczyć należy regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Jedna sesja tabaty to przeważnie cztery rundy składające się z różnorodnych ćwiczeń z krótkimi przerwami. Wszystko wykonuje się na czas. Ćwiczenie nie są skomplikowane, nie zajmują za dużo czasu i mozna płynnie przechodzić z jednego do drugiego. Tabaty nie powinno się wykonywać ani na czczo, ani bezpośrednio po posiłku. Ćwiczenia są intensywne, więc konieczna jest obserwacja własnego ciała i jego reakcji, a w razie przeciążenia lub zmęczenia, sesję trzeba przerwać.

Gimanstyka słowiańska – ćwiczenia naszych przodkiń

Może się wydawać, że na polu walki, jakim jest utrzymywanie kondycji fizycznej w dobrej formie, wymyślono już wszystko. Ale aby wejść na wyższy, niemal mistyczny poziom, można sięgnąć do słowiańskich źródeł i mądrości naszych przodków. Gimnastyka słowiańska, to zestaw 27 ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet. Wykonywanie ich połączone jest z rozwojem duchowości, poznawaniem własnego ciała i jego potrzeb i daleko idąca akceptacją własnej cielesności.

Ćwiczenia z zakresu gimnastyki słowiańskiej wzmacniają mięśnie, kształtują poprawną postawę, korzystnie wpływają na sferę psychiczną. Na pierwszy rzut oka gimnastyka słowiańska może nieco przypominać zajęcia z jogi. Można nawet wykonywać ćwiczenia w sukience, lub stroju zbliżonym do tego, jaki nosiło się w słowiańskich czasach – im bliżej do źródeł, tym lepiej. Dobrze mieć jednak porządne damskie buty gimnastyczne, aby utrzymać właściwą postawę i balans.

Wspomniane już ćwiczenia to wizualne odwzorowanie symboli słowiańskich. Patrząc z boku, można odnieść wrażenie, że ćwiczenia te to ulotny taniec. I tak trochę w istocie jest. Ćwiczenia można dobrać do swoich potrzeb – wybrać je na podstawie daty urodzenia. Brzmi jak magia, ale to ciekawa alternatywa dla znanych trenerskich programów. Możliwość wsłuchania się we własne ciało, stymulowanie jego działania, to wszystko pomoże osiągnąć gimnastyka słowiańska. Uwolni kobiecą moc, w którą wierzyły słowiańskie przodkinie.

Pilates – ćwiczenia w wersji light

Pilates, czyli gimnastyka dla każdego, bez względu na wiek, kondycję czy ilość wolnego czasu. To bardzo chętnie wybierane zajęcia na siłowniach, przede wszystkim ze względu na otwartość treningu oraz ćwiczenia na różnych poziomach zaawansowania. Pilates wspiera postawę i usprawnia pracę mięśni, więc jest szczególnie polecany wszystkim, którzy większość czasu siedzą w przy biurku i wstają głównie po kolejną kawę.

Pilates pomaga wzmocnić mięśnie, w tym także te głębokie, którymi przeważnie w ogóle nie poruszamy, ale bo robimy to za rzadko. Za tym idzie poprawa sylwetki, bo właśnie te mięśnie tworzą swego rodzaju gorset dla naszej postawy. Pilates także sprzyja niwelowaniu bólu pleców, które powstają w wyniku braku ruchu i spędzania większości dnia w statycznej pozycji.

Pilates można też traktować jako element terapii – gimnastyka poprawia nastrój, wprawia w lepszy humor, zmniejsza napięcie, pozwala się zrelaksować. Pilates nie wyczerpuje – jego zadaniem nie jest zmęczenie organizmu. Głównym celem pilatesu jest niespieszne wykonywanie ćwiczeń, w skupieniu i w spokoju. Pilates jest często wybierany przez osoby po urazach, sportowców lub miłośników wymagających sportów na czas przerwy od intensywnych sesji lub przez osoby, które nie są w wystarczającej kondycji fizycznej, aby ćwiczyć coś innego.

Pilates nie wymaga przygotowań, a otwartości. Na zajęcia wystarczą zwykłe ubrania, które każdy ma w szafie, koszulka, szorty lub dresy dla panów, a dla kobiet spodnie do fitness – ważne, aby strój był wygodny i nie krępował ruchów.

Zamiast odkładać wizyty na siłowni, lepiej rozpocząć trening domowy, po którym można wziąć relaksująca kąpiel, wyciszyć się, poczytać i zapaść w kojący i zdrowy sen.

 

Tekst: Ania Dąbrowska