Przygoda czeka – wybieramy buty na pierwszy bieg górski

Wraz z wiosną wielu z nas wróciło do aktywności na świeżym powietrzu. Jak co roku, również biegacze stawiają przed sobą nowe wyzwania – dla jednych będzie to ukończenie pierwszego maratonu, dla innych poprawienie życiówki w biegu na 10 km a dla jeszcze innych… próba swoich sił w pierwszym biegu górskim!
Najważniejszym elementem ubioru biegacza są buty, szczególnie w terenie. Jeśli planujesz w tym roku wziąć udział w zawodach bądź po prostu zacząć trenować w górach, musisz mieć do tego odpowiednie buty. W tym tekście postaramy się przedstawić kilka modeli, które powinny sprawdzić się w roli pierwszych butów do biegów górskich.
Przy wyborze braliśmy pod uwagę następujące czynniki: uniwersalną, trailową podeszwę (nie potrzebujesz od razu glebogryzarek, bo to jeszcze nie Łemkowyna Ultra Trail), co najmniej średnią amortyzację i kilka mm dropu (jeśli przechodzisz w góry z biegania po asfalcie, to warto byś czuł wsparcie pod stopą) i dobrą stabilizację (żeby kamienie Cię nie przerażały).
Oto modele, które spełniają te wymagania:

ADIDAS KANADIA TR8

 

Stabilna podeszwa z systemem wypustek Traxion zapewnia odpowiednią przyczepność na nierównych powierzchniach. Śródpodeszwa wykonana z pianki Cloudfoam jest gwarancją dobrej amortyzacji. Cholewka z siateczkowymi panelami odpowiada za cyrkulację powietrza wewnątrz buta. To świetny model dla biegaczy, którzy potrzebują butów do użytku w zróżnicowanym terenie!

ASICS GECKO XT

 


Bardzo uniwersalny model trailowy znanej marki Asics. Śródpodeszwa w technologii FlyteFoam zapewnia doskonały poziom amortyzacji, równocześnie płytka Rock Protection Plate daje stopie dodatkową ochronę podczas biegu po ostrych kamieniach i skałach. Podeszwa z gumą GeckoTrac to gwarancja doskonałej przyczepności na każdej powierzchni. 6 mm drop sprawia, że buty są wygodne nawet na długich dystansach.

SALOMON SPEEDCROSS VARIO 2

 


Jeden z wariantów bestsellerowego modelu Speedcross do Salomona. But, który dobrze sprawdza się w zróżnicowanym terenie – również na nieco twardszych podłożach. 10 mm drop to gwarancja wygody na długich trasach. Technologie Anti-Debris oraz Mud Guard sprawiają, że but nie przepuszcza piasku ani błota do wewnątrz. Sensifit odpowiada za odpowiednie dopasowanie do kształtu stopy, a podeszwa Contagrip to legendarna już przyczepność.

NEW BALANCE MT690LA

 


Bardzo komfortowe obuwie z 8 mm dropem. Buty zapewniają dobrą amortyzację dzięki specjalnej piance Imeva, sprawdzają się w trudnym terenie ponieważ posiadają wszechstronną podeszwę oraz ochronę palców Toe Protect. Jeśli lubisz markę New Balance, ten model na pewno przypadnie Ci do gustu – dodatkowo świetnie wygląda!

BROOKS CASCADIA 12

 


Jeden z najlepszych butów jakie można wybrać jako pierwsze trailówki! Aż 12 mm dropu, agresywny bieżnik połączony ze sztywną podeszwą a jednocześnie przewiewna i wzmocniona siateczka sprawiają, że ten but ma wszystko, by stać się niezastąpionym towarzyszem podczas biegów w górach. Trudno o lepszy wybór!
Pamiętaj – najważniejsze przy wyborze to brać pod uwagę swoje własne preferencje. Jeśli masz kilka kilogramów nadwagi, to postaw na większą amortyzację, teren w którym biegasz jest trudny – postaw na bieżnik, który zapewni Ci dobrą przyczepność. Baw się dobrze !

tekst i zdjęcia: Redakcja