Technologie stosowane w butach Nike

Nike to marka, która króluje, jeśli chodzi o obuwie sportowe. Słyszał o niej chyba każdy i wie, że zbiera najlepsze z możliwych opinie. Buty Nike zawdzięczają je nie tylko świetnej jakości wykonania, ale też wykorzystywanym technologiom.

 

Technologie w butach? Dokładnie tak, to właśnie one odpowiadają za amortyzację czy doskonałe trzymanie się stopy. Jak dokładnie działają te technologie omówimy w tym artykule.

Technologie Air

Na pewno słyszałeś o kultowym modelu butów Nike air max. Nazwa wzięła się właśnie od zastosowanej technologii.

 

Polega ona na tym, że w tylnej części podeszwy umieszczono poduszkę wypełnioną gazem. Zapewnia ona doskonałą amortyzację i komfort użytkowania. Pierwsze buty z tej serii powstały w latach 80. i do dziś cieszą się popularnością, co jasno pokazuje, że zastosowana technologia sprawdza się świetnie.

Podobną technologią jest Nike zoom air. Jego działanie również opiera się na poduszce gazowej, jednak jest ona cieńsza i położona bliżej podłoża. Dzięki swojej budowie zapewnia skuteczną ochronę w trakcie uderzania stopy o podłoże, zwiększa stabilność kroku i zmniejsza ryzyko skręcenia stawu skokowego.

Technologie wykorzystujące piankę

Kolejną technologią, o której mogłeś już usłyszeć jest dynamic support. Jest to system polegający na zamknięciu super miękkiej i lekkiej pianki w module z twardej i sztywnej pianki.

 

Dzięki temu buty Nike zapewniają doskonałe dopasowanie do różnych typów stopy. Specjalne uformowanie i rozłożenie materiałów o różnej twardości i elastyczności zapewnia bardzo dobrą amortyzację bocznej części stopy oraz stabilne oparcie. Ta technologia doskonale sprawdza się u posiadaczy stopy z wysokim podbiciem.

 

Technologia Cushion jest technologią stosowaną w podeszwie. Składa się z wyjątkowo lekkiej i bardzo elastycznej pianki amortyzacyjnej.

 

Jest ona bardzo sprężysta, dzięki niej buty Nike wykorzystujące tę technologię, są idealne dla biegaczy i osób wykonujących treningi siłowe. Pianka ta jest specjalną mieszanką gumy z wtłoczonymi pęcherzykami powietrza, która zapewnia odpowiednie wsparcie dla stóp eliminując tym samym zmęczenie mięśni i stawów.

 

Kolejna technologia, również opiera się na piance, której masa została zmniejszona do minimum, jednak tak, aby wciąż zapewniała odpowiednią amortyzację. Największą zaletą technologii Lunarlon jest rozkładanie ciśnienia powstającego podczas odbicia i lądowanie na całej powierzchni podeszwy. Daje to efekt doskonałej amortyzacji i pełnego zabezpieczenia stopy.

Technologia Dual Fusion to połączenie dwóch typów pianki – o mniejszej i większej gęstości. Pianka o mniejszej gęstości znajduje się w tej części podeszwy, która narażona jest na większe obciążenia, a stopa w tym miejscu potrzebuje lepszej amortyzacji. Pianka o większej gęstości analogicznie znajduje się w miejscu, gdzie oddziałują mniejsze siły. Dzięki temu buty są lekkie, jednocześnie zachowując maksymalną amortyzację i odciążając układ kostny.

Technologie wykorzystywane w cholewce

Technologia Flyknit zrewolucjonizowała podejście do butów. Buty Nike, w których ją zastosowano charakteryzują się bezszwową cholewką, która dokładnie opina całą stopę (przypomina trochę skarpetkę).

 

Ten typ cholewki idealnie dopasowuje się do stopy, przez co ryzyko pojawienia się jakichkolwiek otarć jest praktycznie zerowe. Brak jakichkolwiek łączeń, szwów i klejeń sprawia też, że buty cieszą się wyjątkową trwałością.

Nike Hyperfuse to kolejna technologia opierająca się na bezszwowym spajaniu cholewki. W tym przypadku z trzech materiałów: syntetyku jako warstwy bazowej, siatki mesh jako elementu, który daje lekkość, a buty dzięki niemu oddychają, i filmu.

 

W efekcie uzyskujemy super lekką, wytrzymałą i przewiewną konstrukcję. Użyty film tworzy plastyczny szkielet, jednocześnie zwiększając odporność butów na uszkodzenia. Za największą zaletę butów wykonanych tą technologią uznaje się niską wagę.

Technologie odwzorowujące naturalny chód

Technologia Nike Free symuluje pracę bosej stopy, jednocześnie zapewniając jej pełną ochronę. Specjalne nacięcia na podeszwie doskonale odwzorowują naturalne linie pracy stopy.  Podeszwa środkowa i zewnętrzna stanowią jedną całość, dzięki czemu but jest super lekki.

 

Ten typ podeszwy sprawdza się w butach do biegania i treningów, ale buty Nike z tą podeszwą są równie wygodne do chodzenia na co dzień.

Nike Waffle to technologia, w której podstawa zewnętrzna ma waflową konstrukcję. Odpowiedni model bieżnika ma daje dobrą przyczepność i stabilność na klasycznych podłożach.

System dla fanów gadżetów i osób chcących śledzić swoje postępy

Nike+ to system, który umożliwia śledzenie postępów. Sama istota jego działania przypomina smartwatch: sensor mierzy dystans, prędkość, czas i spalone kalorie. Taki sensor umieszczasz w podeszwie przystosowanych do tego butów.

 

Umieszczenie sensora nie wpływa na amortyzację czy wygodę butów – jest on całkowicie niewyczuwalny. Warto wspomnieć, że technologia ta działa tylko w połączeniu z urządzeniami Apple.

 

Jak sami widzicie w butach Nike stosuje się wiele różnorodnych systemów, a te opisane w artykule to tylko te najpopularniejsze. Znając jednak te technologie dobierzesz model, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby i sprawi, że nie będziesz chciał sięgnąć po żadne inne buty.

 

Tekst: redakcja