Wszystko, co trzeba wiedzieć o marce Brooks

Trudno w to uwierzyć, ale marka Brooks ma już ponad sto lat, jej początki sięgają aż roku 1914! Dzisiaj kojarzy się przede wszystkim ze sprzętem biegowym, ale nie zawsze tak było.

 

Sprzęt biegowy uzupełnił ofertę firmy dopiero, gdy dostrzeżono gwałtowny wzrost popularności biegania w Stanach Zjednoczonych.

 

Stało się to wtedy, gdy w roku 1972 Frank Shorter wygrał maraton na olimpiadzie. Tłumy obywateli Stanów Zjednoczonych ruszyło w jego ślady. Oczywiście mieli na nogach buty Brooks.

Historia marki Brooks

Postawienie na obuwie do biegania okazało się strzałem w dziesiątkę i pomogło to przetrwać poważny kryzys w historii marki. Spowodowany był on złym zarządzaniem, spowolnieniem gospodarczym oraz stratami finansowymi.

 

Projektanci firmy od zawsze pilnie przyglądali się biegaczom, analizowali ich wyniki oraz konsultowali się z nimi. Zaowocowało to wieloma innowacjami.

 

Jedną z nich było zastosowanie w butach Brooks amortyzującej pianki o nazwie EVA (stosuje się ją do dziś). Zastosowano ją po raz pierwszy w modelu Villanova w roku 1974.

 

Ale to nie jedyna innowacja wprowadzona przez Brooks do świata sportu. W 1972 w modelu Vantage po raz pierwszy zastosowano wsparcie stopy zapobiegające nadmiernej pronacji. Pronacja to nic innego jak rotacja stopy do środka, podczas biegania.

 

W roku 1999 na rynek trafił model Brooks Adrenaline, popularny do dziś (obecnie na rynek weszła już dwudziesta odsłona).

Filozofia marki Brooks

Marka skupia się wyłącznie na produkcji butów i odzieży do biegania. Koncentrując się na jednym przeznaczeniu produktów, dostarcza coraz to bardziej innowacyjnych oraz lepszych rozwiązań.

 

To co wyróżnia buty do biegania Brooks, to komfort odczuwalny od razu po założeniu buta. Marka wie, że jej produkty wybierane są głównie ze względu na wygodę. Zapewniają one niezbędną ochronę i bezpieczeństwo podczas biegu, jednocześnie pozostawiając wiele swobody.

 

Głównym celem marki Brooks jest inspirowanie ludzi do aktywnego stylu życia i do biegania, dostarczając przy okazji możliwie jak najlepsze produkty.

 

Przy projektowaniu obuwia Brooks, projektanci mniejszą uwagę zwracają na sam but. Znacznie ważniejsze jest dla nich obserwowanie sposobu poruszania się biegacza i opracowanie dla niego odpowiedniego wsparcia.

 

Zgodnie z filozofią firmy, but ma wspierać i umacniać naturalny sposób biegania, który ma każdy człowiek. Dzięki temu podejściu opracowano inteligentny system wsparcia.

 

Firma od lat stawia na materiały zapewniające możliwie najlepsze dopasowanie do stopy oraz czucie. Zwraca przy tym uwagę na politykę zrównoważonego rozwoju, starając się, aby produkty były biodegradowalne lub wykonane z materiałów poddanych recyklingowi. Do tego wszystkie materiały, z których wykonane są buty, są wegańskie.

 

Firma posiada własne laboratorium, w którym pracują najlepsi eksperci. Wszystko dla jak najlepszej jakości.

Technologie Brooks

Technologią, z której słynie marka, jest amortyzacyjny system DNA. Ten system adaptuje się do indywidualnych potrzeb sportowca. Został zaprojektowany tak, aby działać jak wiele małych sprężynek. System reaguje w odpowiedzi na działającą siłę, co jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o obuwie biegowe.

 

Oprócz amortyzacji, postawiono również na dynamikę. Podeszwy zostały stworzone z jednego kawałka materiału, dzięki czemu materiał jest bardzo elastyczny i współpracuje z ruchem stopy. Sprawia to, że ruchy stopy w trakcie biegu są płynne i dynamiczne. Dynamika podczas biegania jest równie ważna co amortyzacja.

 

Nie można zapominać również o wsparciu, jakie buty Brooks zapewniają stopom. Marka stworzyła system dopasowania buta za pomocą szyn. Wewnętrzna szyna stabilizuje ruchy skrętne pięty, a zewnętrzna szyna ogranicza nadmierną rotację ruchów kolana.

Produkty Brooks

Model Adrenaline GTS wyróżnia się technologią wsparcia, o której była już mowa. Zapewnia także większą amortyzację, a także nowoczesny krój z siatką. Pianka użyta do produkcji jest neutralna dla środowiska. But ten cechuje długi okres eksploatacji, a dzięki zastosowanym naturalnym materiałom mamy pewność, że gdy trafi na śmietnik, nie będzie zanieczyszczał środowiska.

Buty Cascadia gwarantują wygodę, sprężystość oraz odpowiednią amortyzację w trakcie biegu. Dostosowują się dosłownie do każdego rodzaju podłoża i do każdej sytuacji. Zapewniają odpowiednią swobodę stopy, podtrzymując ją jednocześnie. Przy okazji są przewiewne, zapobiegając nadmiernej potliwości stopy podczas biegu. Poza tym buty te doskonale pochłaniają uderzenia, niezależnie od podłoża, na którym się biega.

Buty Ghost to najpopularniejszy model marki. Zapewniają skuteczną amortyzację i elastyczność, w tym samym czasie dobrze utrzymując stopę. Skutecznie zmniejszają efekt uderzenia stopy o podłoże. Materiał cholewki zapewnia wentylację na dobrym poziomie, a jej fason jest niezwykle atrakcyjny dla oka. But jest zaskakująco lekki, co pozwala na polepszenie wyników sportowych.

Kolejnym ciekawym modelem jest Glycerin. W tym modelu do perfekcji została doprowadzona wentylacja. Wszelka wilgoć, która powstaje w trakcie biegu, jest natychmiast odprowadzana na zewnątrz. Giętka i trwała podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność. Słowem, obuwie wspaniale przylega do stopy, daje przy tym świetne wybicie, a potem amortyzację przy lądowaniu.

Słowem, jeśli biegać, to tylko w butach Brooks.

 

Tekst: redakcja