Przepis na urodę, czyli dieta na piękną cerę

Odpowiednia dieta sprzyja nie tylko naszej kondycji fizycznej, ale także kondycji… naszej cery. Żaden kosmetyk nie uczyni cudu, jeśli nie będziemy dbać równocześnie o menu. Co zatem jeść, żeby cieszyć się piękną, promienną i zdrową cerą bez „problemów”?

Co do picia?

Skóra bardzo lubi pić. Nawilżanie jej od wewnątrz to wręcz absolutna podstawa, bez której wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą spełznąć na niczym. Bezkonkurencyjna pod tym względem jest woda, najlepiej średnio zmineralizowana. Warto także sięgać po napary np. ze skrzypu polnego, pokrzywy, bratka, które także dostarczą skórze cennych minerałów. Zioła nie koniecznie muszą się kojarzyć z kredensem starszej Pani. To alternatywa dla soków pełnych cukru, energetyków, czy innych napojów gazowanych. Każdego dnia należy wypijać około 2 litrów płynów, a latem ilość ich powinna się jeszcze zwiększyć! Za regularne nawadnianie skóra odwdzięczy się jędrnością, jedwabistą gładkością i miękkością. Będzie wyglądała na wypoczętą i promienną.

Danie główne

Na talerzu często powinny gościć ryby, najlepiej morskie. Są one bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, mających zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Skóra natomiast dzięki nim staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, m.in. na promieniowanie UV. To ważne, szczególnie jeśli ktoś lubi odwiedzać solarium i zażywać w sezonie letnim kąpieli słonecznych. Mało? Kwasy omega-3 sprawiają, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają zaczerwienia, podrażnienia i obrzęki. Łosoś, śledź, makrela, dorsz, tuńczyk, a może sardynki? Wybór jest duży. Do posiłku należy dodać odżywczy zestaw witamin w postaci sałatki warzywnej. Skomponować można ją wedle własnych upodobań, ale dobrze jeśli znajdą się w niej pomidory. Te warzywa i przetwory na ich bazie to prawdziwy eliksir młodości.

Deser

Kto ma ochotę na sałatkę owocową? Czarne porzeczki, kiwi, maliny, aronia, truskawki i cytrusy stanowią cenne źródło witaminy C. Jest ona odpowiedzialna za dotlenienie skóry i odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu kolagenu, czyli białka zapewniającego sprężystość oraz elastyczność skóry. A skoro mowa o deserze – warto mieć na uwadze, że na kondycję naszej cery niekorzystnie wpływa cukier. Jeśli zatem efekt błyszczenia, zaskórników i szarości nie jest naszym celem, lepiej unikać słodkich napojów oraz słodyczy.

Zdrowa dieta jest niezwykle istotnym elementem wpływającym na wygląd, należy jednak pamiętać, że odbija się na nim stres, niedobór snu, nadmierna ekspozycja na słońce, a także używki. Współczesna, świadoma kobieta o tym wie i stara się tego unikać.

 

a hungry girl opens the fridge foto3