Książka o butach

Zbieramy różne rzeczy – czasem zależy to od panującej mody, czasem od indywidualnych upodobań. Nikogo nie dziwi kolekcja znaczków, figurek kotów, perfum czy garaż pełen pięknych samochodów. Garderoba z torebkami od projektantów, kolekcja lakierów do paznokci czy obrazy – według potrzeb, i według portfela. Ale można też kolekcjonować tenisówki, a odkładnie sneakersy, miejskie buty o sportowym zacięciu. Można też o nich czytać pięknie wydane książki.

Zanim powiemy sobie o książce, warto zapoznać się z terminem Sneakerhead. Słowa tego próżno szukać w słownikach, choć ma ono kilka definicji. Według jednych mianem Sneakerheada określa się osobę, która kolekcjonuje unikatowe i trudne do zdobycia, pochodzące z limitowanych kolekcji modele sneakersów (i niekoniecznie w nich chodzi). Według innych jest to osoba, która kupuje buty natychmiast, jak tylko pojawią się w sprzedaży i w związku z tym ma półki lub szafę pełne najnowszego obuwia. Może to być też ktoś o ogromnej wiedzy z zakresu “butowej” tematyki, albo jest to ktoś, kto lubi sportowe obuwie, kupuje je, zbiera i nosi na co dzień, ciesząc się każdą nową parą. Bez względu na definicję, Sneakerhead to z pewnością ktoś, kto lubi buty i już.

Dla takich pozytywnie zakręcony freaków powstała książka pt. “Sneakersy: Kompletny przewodnik po edycjach limitowanych”. Jest to pozycja, którą wydało wydawnictwo Burda Media. Piękna twarda oprawa z ciekawą grafiką zachęca, aby zajrzeć do środka. Autorem publikacji jest Phil Aylen zwany U-DOX. Treść stanowią świetnie wykonane fotografie butów powstałych w ramach ciekawych kolaboracji i limitowanych edycji – jedyne w swoim rodzaju “białe kruki”, których w tej książce jest aż 300. Poza tym każdy znajdujący się w tej publikacji model został opatrzony detalicznym opisem i danymi technicznymi (takimi jak materiały, technologia wykonania etc.). Zdjęcia, dynamiczne i kreatywnie skadrowane, wysokiej jakości papier oraz aura towarzysząca tej niezwykłej książce, tworzą z publikacji dzieło plasujące się zdecydowanie w czołówce “butowej” literatury.

Tekst: Ania Dąbrowska