Kurtki narciarskie i snowboardowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Sporty zimowe są Twoją pasją i wybierasz się zimą w góry? Zapewne wiesz, jak ważny jest sprzęt. Nieważne, czy uprawiasz sport wyczynowo, czy rekreacyjnie – odpowiednia jakość nart czy kasku jest niezwykle istotna.

 

Jednak nie możesz pominąć czegoś niepozornego, a równie istotnego – kurtek narciarskich czy snowboardowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

 

Jeśli szukasz zwykłych kurtek zimowych, to także znajdziesz u nas artykuł dla siebie: https://1but.pl/strona/blog/moda/jak-wybrac-kurtke-na-zime/

Jaki materiał ?

Zapewne na samym początku pomyślałeś o wodoodporności materiału kurtki snowboardowej. W końcu przewrócenie się na śniegu mogłoby skutkować przemoczeniem, co zwiększa ryzyko wyziębienia i choroby.

 

Co prawda podczas mrozu nie jest aż tak wilgotno, ale powinieneś brać pod uwagę zmienność warunków, na które nie masz wpływu. Dlatego najlepiej wybrać kurtkę narciarską z membraną od 4 000 do 10 000 mm H2O.

 

Już najniższa z wymienionych wartości powinna wystarczająco chronić przed przemoknięciem, ale jeśli przewidujesz, że wilgoć na stoku może być z jakichś powodów wysoka – lepiej wybrać produkt z wyższymi parametrami membrany.

 

Drugą rzeczą, którą zapewne bierzesz pod uwagę jest poziom ciepła, jakie zapewni kurtka. Na stoku narciarskim potrzeba odzieży, która będzie zatrzymywać ciepło ciała. Tutaj firmy zajmujące się produkcją kurtek narciarskich najczęściej wykorzystują puch lub jakiś jego substytut, na przykład watolinę.

 

A jak zapewnić najlepsze warunki Twojej skórze,  tak by mogła oddychać i się nadmiernie nie pociła? Tutaj również z pomocą przychodzi membrana, która odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Kurtka narciarska powinna być praktyczna

W tym miejscu należy wspomnieć, że kurtka musi chronić Cię przed śniegiem, który może dostać się za ubranie. Obowiązkowo zwróć uwagę na zabezpieczenia przy mankietach i u dołu kurtki.

 

Kurtki snowboardowe czy  narciarskie nie służą wyłącznie naszej ochronie. Kiedy wychodzisz w nich z domu, najczęściej bierzesz ze sobą kilka rzeczy – telefon, klucze, może portfel. Jeśli kurtka nie ma odpowiednio zorganizowanych i zabezpieczonych kieszeni, warto zastanowić się nad innym modelem.

 

Inną ważną rzeczą jest to, jak się w takiej kurtce czujesz. Należy pamiętać, że zatrzymywanie ciepła jest istotne, ale nie można uprawiać sportu w ubraniu, które nas spowalnia i które dodatkowo krępuje nasze ruchy. Wybierz model, w którym będziesz czuł się swobodnie i bez problemu wykonywał wszystkie czynności.

 

Nie zapominaj też, że chociaż czasami kaptur może wydawać się zbędny, to jest on jednak istotnym zabezpieczeniem przed wiatrem i chłodem. Warto więc mimo wszystko zdecydować się na kurtkę, która go posiada.

Jaką kurtkę wybrać?

Jest wiele bardzo dobrych kurtek narciarskich i snowboardowych, ale szczególną uwagę zwracają na siebie kurtki Salewa. Nie tylko spełniają wszystkie opisane wyżej warunki, ale są też znakomitej jakości. Ich cena nie jest najniższa, ale jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, to na ochronie i jakości nie warto oszczędzać.

 

Szczególną popularnością cieszy się model Salomon Momentum.  Kupując kurtkę dobrze jest wiedzieć, jak dbać o odzież, by posłużyła jak najdłużej. Informacje na ten temat znajdziesz tutaj: https://1but.pl/strona/blog/lifestyle/jak-dbac-o-odziez-zeby-sluzyla-nam-przez-dlugi-czas/

 

Godnymi polecenia produktami są kurtki 4F. Zdecydowanie tańsze, a nadal bardzo dobre jakościowo produkty, które będą towarzyszyć Ci podczas zimowego szaleństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej marce, zajrzyj do naszego artykułu: https://1but.pl/strona/blog/moda/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-marce-4f/

Idź zdobywać stok!

Kiedy już wybrałeś kurtkę będącą idealnym dopełnieniem Twoich sportowych akcesoriów, możesz już spokojnie zabrać się za swój ulubiony sport, nie martwiąc się o warunki atmosferyczne.

Zobacz też nasz artykuł o wyborze butów na snowboard: https://1but.pl/strona/blog/lifestyle/buty-na-deske-wybor-i-najlepsze-marki/

Tekst: redakcja