Paski męskie – zasady noszenia i wyboru

Paski, mówiąc wprost, w męskiej garderobie, są koniecznością. Są częścią prawie każdego profesjonalnego stroju, a także codziennych ubiorów. Wybierając pasek, warto wziąć pod uwag także to, że każdy z nich, czy to casualowy czy elegancki, stanowi istotny element funkcjonalny stylizacji. Ale nie tylko – paski męskie to również świetny dodatek do stroju, który podkreśli jego styl. Jeśli chcesz na przykład dodać odrobinę koloru do jednolitego stroju lub wyraźnie odróżnić górną część ubioru od dolnej, to nie ma nic łatwiejszego, aby to osiągnąć, niż włożyć pasek. Oto nasze porady, które pomogą wybrać właściwy pasek męski Solier, pasek CK czy pasek jakiejkolwiek innej marki.

Czego unikać przy wyborze paska

Aktualnie wybór pasków jest właściwie nieograniczony, ale ogromna większość to nieciekawe, kiepskie i słabe jakościowo modele. Tanie materiały rażą słabą jakością wykonania a przez to są też nietrwałe – ich zużycie będzie widoczne bardzo szybko, a sam pasek będzie nadawał się do wyrzucenia. Nie warto inwestować w tak słabej jakości akcesoria.

Dlatego właśnie do eleganckiego lub służbowego stroju warto mieć skórzany pasek w czarnym kolorze, zaś do ubioru na luzie, modny pasek parciany, który wytrzyma lata używania. Świetnie sprawdzi się stonowany parciany pasek Calvin Klein. Podobnie rzecz ma się z klamrami – plastik udający stal albo stop słabej jakości to błąd, którego pasek nam nie wybaczy.

Długość paska

Zanim wybierzesz pasek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, jakiej dokładnie długości potrzebujesz. Paski są zwykle mierzone w centymetrach lub calach. Dowiesz się, czy pasek ma odpowiedni rozmiar dopiero po jego założeniu. Jeśli nie ma możliwości przmierzenia paska przed zakupem (zakupy online) trzeba pamiętać, że pasek powinien być trochę większy niż rozmiar spodni.

Pozwoli to na lepszą regulację i korzystne dopasowanie, dzięki czemu nie będzie konieczności używania ostatniej dziurki w pasku i zapinania go prawie na siłę, a także ta pozostająca wystająca końcówka paska nie będzie przesadnie długa. Rozmiar paska trzeba przeliczyć na centymetry – producent przeważnie o tym informuje, a także podaje informację na którym centymetrze paska znajdują się otwory, a dokładnie pierwsze i ostatnie oczko. Długość podawana jest bez klamry, jej nie bierzemy pod uwagę. Mierzenie bezpośrednie powinno się natomiast odbywać w dobrze dopasowanych spodniach.

Materiały, z których powinien być wykonany pasek

Paski skórzane są klasyczne i niezastąpione. Skórzany pasek to element garderoby, który powinien posiadać każdy. Zasada ta dotyczy nie tylko męskich ale też pasków damskich. Na mniej formalne okazje, paski ze sztywnej i grubej bawełny lub poliestrowe są całkiem do rzeczy, i mogą funkcjonować jako zamienniki pasków skórzanych. Występują w wielu różnych kolorach i mogą się wyróżniać w monochromatycznym stroju. Jeśli jednak zachowanie formalnego wyglądu jest wymogiem, trzeba zwrócić się ku klasyce, czyli ku naturalnej skórze. Taki pasek wygląda perfekcyjnie zarówno do jeansów, jak i do spodni w kant. Idealny, zszywany ręcznie pasek skórzany w ciemnym odcieniu sprawdzi się również w letnim garniturze w jaśniejszym kolorze.

Klamry pasków

Każdy pasek ma klamrę. Często są to krzykliwe klamry zwane po prostu „sprzączkami do paska”. Lepiej ich unikać, bo nie są przesadnie trwałe. Niektóre klamry do pasów mogą stanowić punkt centralny stroju, zwłaszcza te w kowbojskim stylu, czyli duże, bogato zdobione i przeważnie zaokrąglone. Dają one ciekawy efekt – kowbojskie wyświechtanie świetnie łączy się z lekko przetartymi jeasnami. Jeśli natomiast chodzi o klasyczne klamry to warto inwestować w stonowane. Najlepiej spisują się te robione ze stali nierdzewnej – nie tracą kształtu, raczej się nie połamią, zachowują kolor, są odporne na zabrudzenia etc.

Kiedy nosić pasek

Paski są dobre właściwie na cały rok. W biurze, w pracy bezpośredniej z klientem, są niezbędnym wymogiem, ale nie oznacza to, że dopełnią jedynie służbowego stroju. Swobodny wygląd można świetnie podrasować, dzięki dodaniu paska. Pas zlikwiduje monotonię stroju, oddzielając górną i dolną część. Będzie świetnie wyglądać do spodni z bocznymi kieszeniami, czy to krótkich czy długich. Plecione, parciane, tylko lekko sztywne, paski męskie niosą w sobie z jednej strony elementy wojskowości, z drugiej wyglądają ciekawie, zwłaszcza, jeśli są to paski… w kolorowe paski. No i jeszcze jedna niezaprzeczalna zaleta – pasek pomoże w takim ułożeniu się spodni, że wszelkie niedoskonałości figury zostaną skutecznie zamaskowane.

Tekst: Ania Dąbrowska