Współpraca Puma i Mr Doodle

Drobne i mocno zagęszczone biało – czarne rysuneczki zagościły w końcu ubiegłego roku na butach i ubraniach marki Puma.

 

Był to efekt wyjątkowej współpracy z brytyjskim artystą, który posługuje się pseudonimem Mr Doodle albo Doodle Man.

Doodle? Co to takiego?

W języku angielskim słowo “doodle” oznacza bazgroły, czyli rysunki robione na brudno. W kontekście sztuki stanowią jedynie wprawkę lub projekt do docelowego dzieła.

 

Doodle są niezwykle popularne w Internecie. Ich twórcy chyba uznali, że z rysuneczków, które w pewnym sensie poprzedzają dzieło, warto stworzyć jednak prawdziwe dzieło. A ludziom się to podoba, bo w kreowaniu doodli nie trzeba się trzymać jakichś sztywnych wytycznych czy wyznaczać granic.

 

Mr Doodle to Sam Cox, Brytyjczyk, który ze sztuką eksperymentował od czasów podstawówki, kiedy głównie mazał po ścianach, meblach rodziców i w szkolnych zeszytach.

Doodle jak puzzle

Przez lata Cox wymyślał doodle dla swoich klientów, wśród których byli tacy giganci MTV, Adidas i Cass Art. Pracował dla ludzi, którzy byli wyraźnie zakochani w tym, co nazywa „wzrastającym wirusem rysowania”.

 

Jego styl to gruba czarna linia na białym tle (albo na odwrót), czyli coś na pierwszy rzut oka bardzo prostego. Cox zbudował imponująco wyrazisty styl właśnie z tej grubej kreski.

 

W jego twórczości pełno jest dziwnych symboli, małych postaci i złożonych scenek. Artysta porównuje to do wejścia do sklepu i wpatrywania się we wszystko, co stoi na półkach i na początku jest trudne do ogarnięcia.

 

Celem jest to, aby odbiorcy jego twórczości spędzali czas na wertowaniu doodli. Aby mogli je rozszyfrować i mieć z tego radość, ale także kreatywnie interpretować obserwowany obrazek.

 

Przede wszystkim jednak jego praca polega na zabawie i unikaniu traktowania rzeczy zbyt poważnie. „Wiele dzieł sztuki nie ma poczucia humoru” – mówi Cox. „Fajnie jest móc rysować i tworzyć swój własny świat, a czasami jest to zabawne. Nie boję się, że ludzie będą się ze mnie śmiać albo że tego nie zrozumieją”.

 

Sam Cox już jakiś czas temu stał się Doodle Manem, a jego biało – czarna kraina w Internecie nosi miano Doodle Landu. On sam sprytnie wtapia się w tworzone przez siebie rysunki.

 

Doodle na butach Puma

Puma to kolejna marka, która podęła współpracę z Samem Coxem. Jego fantazyjne rysunki zawitały więc na ubraniach i butach tego sportowego producenta.

 

Czarne bazgroły na białym tle stanowią stylistyczną dominantę kolekcji. Tym podstawowym barwom towarzyszy jeszcze kolor pomarańczowy, lawendowy oraz fiolet. Ich zadaniem jest nadanie produktom powstałym w tej kooperacji jeszcze większego luzu.

 

Urocze bazgroły trafiły więc na podeszwy i cholewki butów. W kolekcji znajdziemy modele takie jak Puma Sky, RS-2K, Cali Wedge, Leadcat oraz Mile Rider.

 

Model Leadcat, czyli gumowe klapki to prawdziwa eksplozja przedziwnych rysuneczków, które wyściełają całą wewnętrzną część buta oraz jego szeroki pasek trzymający stopę (ten jest w kolorze pomarańczowym).

 

Zakręcone kurtki Puma

Buty to nie wszystko, co powstało w ramach kolekcji Puma x Mr Doodle. Mamy w niej wygodne dresowe spodnie Puma z rysunkowymi lampasami czy oversizowe bluzy Puma z kapturem.

 

Kurtki Puma na zimę, wygodne, ciepłe, pikowane także znalazły się w tej kolekcji. Można je zestawić z torbą Mr Doodle.

 

Puma, jako marka sportowa, nie zapomniała o legginsach, które z nadrukiem Mr Doodle wyglądają absolutnie niewiarygodnie. Można dostać oczopląsu, a na treningu zamiast ćwiczyć, można snuć historie na podstawie nadrukowanych wzorków. To na pewno bardzo kreatywne zadanie dla mózgu.

 

Kolekcja Mr Doodle i Pumy obejmuje również kurtki dwustronne. Strona gładka zawiera tylko małą zapowiedź tego, co dzieje się po wewnętrznej stronie, a tam prawdziwy galimatias drobnych obrazków.

 

Koszulki Puma i plecaki  Puma oraz torebka nerka i czapka z daszkiem to uzupełnienie kolekcji.

Dla kogo są te ubrania, bo przecież nie można powiedzieć, że nie rzucają się w oczy?

 

Z jednej strony modele przeznaczone do ćwiczeń spodobają się każdemu, kto lubi świetnie wyglądać na siłowni. Z drugiej zaś strony miłośnicy streetwearu będą z pewnością uszczęśliwieni tymi elementami garderoby, które mogą stanowić solidną podstawę stylizacji. wystarczy dodać coś gładkiego, dla przeciwwagi i stylizacja przyciągająca wzrok gotowa. Kolekcja obejmuje odzież damską i męską.

 

Mr Doodle nie przestaje zadziwiać i marzyć. W wywiadach zdradza, że chciałby pokryć swoimi gryzmołami wielką białą willę. Wydaje się, że 27-latek z Anglii jest aktualnie totalnie na topie i jest nie do zatrzymania. Co pomaluje w następnej kolejności?

Tekst: Ania Dąbrowska