Sportowa odzież męska – co musimy o niej wiedzieć?
Wielu z nas – po wyborze odpowiedniego zestawu ćwiczeń i odżywek sportowych – zaczyna się zastanawiać nad tym, jakie ubrania powinniśmy wybrać na siłownię. Wbrew pozorom, to dosyć trudne zadanie, bowiem sportowa odzież męska może się od siebie skrajnie różnić w zależności od przeznaczenia i intensywności treningów, który podejmiemy. Długie spodnie będą dobre do ćwiczeń związanych z martwym ciągiem, ale okażą się niepraktyczne przy sportach walki. Postaramy się wyjaśnić, jakie buty męskie powinniśmy stosować do poszczególnych ćwiczeń, napiszemy o tym, kiedy krótkie spodenki będą lepsze, niż dłuższe spodnie męskie oraz jakie koszulki i bluzy męskie najlepiej sprawdzają się na siłowni.
Koszulki męskie
Na początku przygody z treningami kuszącą propozycją bywa zwykła, prosta koszulka z bawełny za mniej niż 10 zł. Na pierwszy rzut oka pomysł wydaje się dobry, bo przecież t-shirt to t-shirt, a jak zrezygnujemy z ćwiczeń, to i aż takiej dużej szkody nie będzie. Jednak jeżeli dłużej się nad tym zastanowimy, to dostrzeżemy wady, których na początku nie wzięliśmy pod uwagę.
Tania koszulka oznacza raczej niską jakość wykonania i bawełnę, która wchłania wodę, przez co z minuty na minutę staje się coraz cięższa i mniej komfortowa. W tej sytuacji może się okazać, że po pierwszych dwóch lub trzech treningach taka koszulka będzie nadawała się wyłącznie do śmieci, lub – co gorsza – wywoła u nas reakcje alergiczne i uczulenia. Dobrej jakości koszulka z serii Nike Dry academy jest niedroga i jednocześnie funkcjonalna.
Najlepsze są koszulki bez szwów na ramionach – dzięki temu nasze ruchy nie będą niczym skrępowane, a wrażliwa skóra pod pachami nie zostanie podrażniona. Równie ważne jest to, by koszulka zapewniała skórze oddychanie, a sam materiał był lekki i przewiewny. Taką funkcję spełnia poliester, poliamid i inne materiały z domieszką tych włókien. Dodatkowym atutem jest siateczka na plecach lub pod pachami, która poprawi wentylację. Model Park VI Nike jest tu świetnym przykładem.
Spodnie męskie
Jedni twierdzą, że krótkie spodenki, jak Nike Dry Academy short zapewniają większy komfort i swobodę ruchu, inni – że długie spodnie, jak Adidas Tango training gwarantują bezpieczeństwo i odpowiednio zabezpieczą przed ewentualnymi obtarciami. Tutaj już decyzja nie jest tak prosta, jak przy koszulce. Głównym czynnikiem, na podstawie którego podejmiemy decyzję, jest rodzaj stosowanego przez nas treningu.
Krótkie spodenki będą lepsze w sytuacji, gdy:
– Skupiamy się na treningu nóg lub pracujemy głównie dolnymi partiami ciała
– W trakcie treningu dynamicznie zmieniamy pozycję, na przykład z przysiadu do pozycji stojącej czy leżącej
– Zależy nam na zajęciu jak najmniejszej przestrzeni w torbie
– Uprawiamy sporty, które bazują na bieganiu, szczególnie na biegach dynamicznych lub długodystansowych.
Krótkie spodenki zatem polecamy wszystkim biegaczom, osobom trenującym sztuki walki, do codziennego i dynamicznego treningu cardio, obwodowego, a także wszystkim tym, którzy mają ograniczoną przestrzeń do transportu lub przechowywania odzieży.
Długie spodnie będą lepszym wyjściem, gdy:
– Nasza skóra jest wrażliwa – szczególnie w okolicy pachwin i zgięć kolan
– Trenujemy na zewnątrz, gdy temperatura może spaść poniżej optymalnych 21C
– Nie chcemy eksponować naszych nóg – z różnych przyczyn
– Nasze treningi nie bazują na dynamice ani na samej pracy nóg.
Tak szeroki wachlarz zastosowania sprawia, że długie spodnie praktycznie wszędzie dobrze się sprawdzą: od pilatesu, stretchingu i jogi przez treningi interwałowe czy wszelkie ćwiczenia rozbudowujące górne partie ciała. Ostatnimi czasy równie popularne stają się legginsy męskie – dzięki swojej strukturze, która idealnie przylega do ciała, są wygodne i mocno się rozciągają.
Buty męskie
Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak ważny jest odpowiedni rozmiar obuwia wybieranego do treningów. Zarówno zbyt małe, jak i za duże buty nie tylko stanowią dyskomfort i powodują szybsze niszczenie się obuwia, ale i skutecznie uniemożliwiają nam ich prawidłowe użytkowanie. Najlepsze będą buty, które są oferowane z dokładnością do 1/4 rozmiaru – w takiej sytuacji wybieramy o 1/4 lub 2/4 rozmiaru większe. Powinniśmy tak zrobić, ponieważ po intensywnym wysiłku nasze stopy mogą nieco spuchnąć, co przy idealnym dopasowaniu może zakończyć nasz trening przed czasem.
Jeżeli trening nie jest dedykowany pod konkretną dyscyplinę, np. maratony lub biegi przełajowe, dobrze sprawdzą się uniwersalne buty typu Adidas VS Pace, które przydadzą się zarówno podczas treningów na bieżni czy maszynach obwodowych, jak i ćwiczeniach z wolnymi ciężarami. Komfort ćwiczeń będzie się łączyć z wygodą noszenia, a wysokiej jakości surowce użyte do wytworzenia tych butów sprawią, że nawet przy najbardziej wymagających treningach buty nas nie zawiodą.
Jeżeli natomiast decydujemy się na dyscypliny, w których praca nogami (bieganie, skakanie, itp.) jest główną częścią treningu, warto zadbać o dodatkową amortyzację pięty, odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, jak również podwyższoną wytrzymałość obuwia.
Wielu osobom wydaje się, że sportowa odzież męska jest prosta, jednolita i uniwersalna i że to głównie kobiety muszą zmagać się z różnymi krojami i wzorami. Nic bardziej mylnego! Zanim przystąpimy do regularnego trenowania, warto zatem dobrze przygotować strój.
Tekst: Redakcja