Buty z GPSem

Dominic Wilcox to jeden z najciekawszych projektantów młodego pokolenia. Pochodzący z Anglii artysta jest autorem wielu innowacyjnych wynalazków, a także ciekawych grafik oraz instalacji przestrzennych. Jego prace były wystawiane i publikowane w wielu krajach. Jednym z jego ostatnich projektów są buty z wbudowanym GPSem.
Prototyp został nazwany „No place like home”, czyli „Nie ma jak w domu” i został zainspirowany czarodziejskimi butami Dorotki, bohaterki książki Czarnoksiężnik z krainy Oz. Nazwa jest adekwatna do możliwości butów, ponieważ model Wilcoxa jest w stanie zaprowadzić nas w każde wskazane przez nas miejsce. Może niezupełnie poprzez teleportację, jak miało to miejsce w książce, ale prawie. Największe zainteresowanie wzbudza umieszczony w podeszwie system GPS. Po synchronizacji butów z programem nawigacyjnym zainstalowanym w komputerze, możemy rozpocząć wędrówkę. Dokładny cel podróży i przybliżoną odległość poznajemy dzięki diodom umieszczonym na górnej części nosków obuwia. Na lewym bucie są one rozmieszczone na okręgu i pełnią rolę wskaźnika kierunku. Należy iść w tym kierunku, który wskazuje świecąca dioda,. Prawy but posiada natomiast wskaźnik odległości. Jeśli pionowa linia ułożona z czerwonych żarówek zaświeci się cała i na jej końcu ujrzymy zapaloną zieloną diodę, oznacza to, że doszliśmy do celu.


Nietypowe buty wykonane są w całości ze skóry. Ich wyprodukowaniem zajęła się lokalna firma obuwnicza mieszcząca się w Northampton. Największym wyzwaniem okazało się umieszczenie anteny w taki sposób, aby była w pełni funkcjonalna i jednocześnie nie psuła wyglądu buta. Ostatecznie przymocowano ją do lewego buta. Dzięki temu, że jest odsłonięta, sygnał wysyłany do satelity jest silny i wyraźny. Kolor butów nawiązuje do książkowego pierwowzoru, podobnie jak sposób uruchamiania nawigacji – wystarczy bowiem tylko zastukać trzy razy piętami i już można udać się w kolejną podróż.

Tekst: luk
Zdjęcia: www.dominicwilcox.com