Impregnacja dla opornych

Nadeszła jesień, czyli czas, gdy nasze buty są wystawiane na coraz trudniejsze warunki. Piękna, ciepła i słoneczna pogoda zaczyna ustępować deszczowi i chłodowi. Te zaś są tylko zapowiedzią tego, co nastąpi już w krótkiej perspektywie – zima,  najprawdopodobniej ze śniegiem i mrozem, już za kilka miesięcy zawita w nasze strony.
To najwyższy czas, by zadbać o buty! Odpowiednia impregnacja pozwoli cieszyć się wygodą, ale również suchością nawet w najgorszą pogodę. W tym artykule chcemy pokrótce przedstawić kilka sprawdzonych i prostych sposobów zabezpieczenia obuwia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pierwsza zasada jest bardzo prosta – zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, a także regularnie buty czyścić. Większość producentów informuje o sposobach konserwacji i pielęgnacji obuwia, poprzez wskazówki znajdujące się w lub na pudełku, na stronie internetowej czy na wewnętrznej stronie języka buta.
Czyszczenie zwykle nie jest trudne – buty ze skóry licowej myje się letnią wodą i gąbką do butów (lub szczoteczką). Z kolei buty są z zamszu lub materiału syntetycznego traktujemy dedykowanym preparatem.
Sposób przeprowadzenia impregnacji również zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana cholewka butów, które chcemy zabezpieczyć. Jeśli jest to klasyczna, naturalna skóra licowa lub olejowany nubuk – wtedy z pomocą przyjdą nam woski lub kremy w tubkach przeznaczone właśnie do tego materiału. Dzięki zastosowaniu tych produktów skóra nie wysycha, a tym samym nie pęka i pozostaje elastyczna, na dodatek buty zyskują wodoodporność. Klasyczne sposoby impregnacji (np. wosk pszczeli czy parafina) się sprawdzają, jeśli wiemy jak to zrobić prawidłowo. Próbowanie na własną rękę bez uprzedniego zgłębienia tematu może skończyć się – jak nietrudno się domyślić – zniszczeniem butów. Należy więc bardzo uważać!
Jeśli buty zostały wykonane z zamszu najlepszym wyborem jest zakup odpowiednich środków w sprayu lub ze specjalnym aplikatorem. Takie preparaty, ze względu na swoją konsystencję, zdecydowanie bardziej nadają się do tego typu materiałów, zapewniając przy okazji praktycznie takie same właściwości, jak woski czy kremy dla skóry licowej. Dodatkowo, jest to bardzo prosty i szybki sposób impregnacji, z którym każdy sobie poradzi.
Buty z membraną (np. Gore-Tex, eVent itd.) to jeszcze inna „para kaloszy”. Tutaj również należy się zaopatrzyć w specjalny impregnat dla butów membranowych. Inne rozwiązania się nie sprawdzą – np. wosk może zapchać pory, a tym samym zmniejszyć oddychalność, która jest jedną z najważniejszych cech obuwia membranowego. Odpowiedni impregnat nie tylko ułatwi sam proces, ale też zdecydowanie przedłuży trwałość butów.
Czego nie należy robić? Nawet jeśli chcemy szybko uzyskać pożądany efekt, nie powinniśmy nigdy suszyć obuwia przy kaloryferze, na bezpośrednim słońcu czy przy otwartym ogniu. Wynikiem takich działań będzie zniszczenie właściwości cholewki oraz łamliwość skóry. Najlepsze warunki do suszenia obuwia to przewiewne pomieszczenie i temperatura pokojowa. Po prostu. Warto na czas suszenia do butów włożyć nieco gazet, które usztywnią cholewkę i będą dodatkowo pochłaniać wilgoć. Jeśli kiedyś praliście buty w pralce to również to odradzam – żaden producent po praniu nie uzna Wam reklamacji!
Kilka tych prostych rad na pewno pomoże utrzymać buty w czystości oraz przygotować je na trudny jesienno-zimowy okres.
tekst: redakcja