Pod lupą – ciekawostki o marce Caterpillar

Na hasło Caterpillar pewnie w głowach wielu z Was pojawią się maszyny pracujące na budowach. I racja, bo ta firma dopiero w pewnym momencie swojej działalności postanowiła zainwestować w zupełnie inną dziedzinę – buty.

Caterpillar do zadań specjalnych

Caterpillar to gąsienica, zarówno ta w koparce, jak i stworzonko. Założyciele marki długo nie szukali ani nazwy, ani też nie nie czekali na pierwsze sukcesy. Caterpillar istnieje nieprzerwanie od 1925 roku, a miejscem narodzin tych ciężkich budowlanych maszyn była słoneczna Kalifornia.

 

Benjamin Holt i Daniel Best powołali do życia przedsiębiorstwo, które szybko stało się dostawcą maszyn i pojazdów na najtrudniejsze budowy w Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć chociażby budowę mostu Golden Gate w San Francisco, przy której maszyny te pracowały.

 

Poza tym, udział USA w II wojnie światowej wpłynął znacząco na profil marki – w tym czasie wytwarzała ona specjalne wojskowe ciągniki na potrzeby armii. Skąd wśród produktów firmy robiącej naprawdę ciężki sprzęt wzięły się buty?

Caterpillar – buty robocze do wszystkiego

Przez ponad 60 lat to maszyny i pojazdy były głównymi produktami firmy Caterpillar. Ale w 1988 roku doszło do przełomu – marka wprowadziła do sprzedaży obuwie Caterpillar, na początek takie do prac fizycznych.

Pierwszy model butów Caterpillar to Colorado, but przeznaczony dla mężczyzn. Wyróżniał się solidnym wykonaniem, prostą konstrukcją, wysoką cholewką i grubą podeszwą z wyraźnym bieżnikiem.

Jedynym ozdobnikiem była naszywka z nazwą marki i tyle. Prosty design, trwałość, wygoda – tyle potrzeba było, aby zapewnić pracownikowi fizycznemu bezpieczeństwo. Buty Colorado szybko okryły się mianem workerów, czyli butów do pracy, ale ludzie nosili je także na co dzień.

 

Dziś obuwie w tym stylu na zimę czy na jesień to idealne dopełnienie miejskiej stylizacji.

 

Zachęcone popularnością nowego produktu władze firmy postanowiły powołać do życia osobne przedsiębiorstwo i tak narodził się brand Caterpillar Footwear. A model Colorado wcale nie zniknął ze sklepowych półek. To ciągle worker, ale w wersjach dla każdego i wywindowany na zupełnie inny poziom.

 

Buty Caterpillar sygnowane są ciekawym hasłem – ‚walking machines’ (chodzące maszyny), co nawiązuje do budowlanego rodowodu tej firmy.

Caterpillar jak gospodarczy barometr

To, że Caterpillar powołał do życia firmę obuwniczą, nie oznaczało końca produkcji maszyn. Do dziś w użyciu jest ok. 3 milionów różnych pojazdów budowlanych, które wyjechały z fabryk kalifornijskiego giganta.

 

To największy w historii producent tego rodzaju urządzeń, od którego wiele zależy na światowych rynkach gospodarczych. Sprzedaż Caterpillarów idzie w górę – szykuje się wzrost. Kiedy jest mniej inwestycji budowlanych, sprzedaż spada, a wtedy maklerzy wpadają w popłoch. Maszyny niezbędne przy budowach i to, ile się ich sprzedaje są nierozłącznie związane z rynkiem nieruchomości, a ten ma ogromny wpływ na gospodarkę. Ciekawe, prawda?

Caterpillar – buty dla każdego

Z jednej strony sprawdzony fason, taki jaki reprezentował model Colorado, to strzał w dziesiątkę i miliony sprzedanych par na całym świecie. Z drugiej strony dlaczego ograniczać się wyłącznie do obuwia do pracy fizycznej?

 

Dziś produkty obuwnicze marki Caterpillar to także ciekawe modele dla tych, co lubią wygodę i dla tych, którzy patrzą na buty pod kątem kolekcjonerskim. Zerknijmy na ofertę.

 

Fajne miejskie buty to Caterpillar Hex, które wyróżniają się nad wyraz klasycznym wyglądem – stonowana kolorystyka i prosty fason w pewien sposób nawiązują do wielkich poprzedników sprzed ponad trzydziestu lat. Jest to obuwie lekkie i ultra miejskie, idealne do jeansów i koszulek zestawionych z bluzą z kapturem.

 

Inny model to Caterpillar Intruder w wersji damskiej lub męskiej. To obuwie ma wygląd, chciałoby się rzec z kosmosu, ale trzeba zejść na ziemię – podeszwa zdecydowanie wygląda jak gąsienica koparki.  Agresywny design, masywny wygląd i to nieuchwytne coś, co sprawia, że model ten jest niezwykły, to czynniki składające się na jego popularność.

Ciekawym przykładem połączenia miejskiego stylu i workerowego charakteru są botki Caterpillar Conversion Velvet, z klamrami i pomponami. Idealne na zimę, do stylizacji w bardziej rockowym stylu.

 

Jak widać, asortyment proponowany przez markę Caterpillar jest wyjątkowo bogaty, każdy odszuka w nim coś dla siebie i dopasuje do swojego stylu. Okazuje się zatem, że od maszyn budowlanych do butów wcale nie jest tak daleko, jakby się mogło wydawać.

Tekst: Ania Dąbrowska