Jak wybrać buty na zimę ?

Śniegowce, czy buty zimowe?

Większość ludzi tak naprawdę nie rozróżnia zimowego buta od buta śniegowego. Istnieje jednak różnica. Jej powodem jest fakt, że buty śniegowe i buty zimowe mają na ogół inne funkcje, a ich konstrukcja pozwala je spełniać najlepiej. W tym artykule omówimy niektóre różnice i podobieństwa między butami śniegowymi i zimowymi. Podpowiemy też, na co należy zwrócić uwagę wybierając buty, w zależności od ich przeznaczenia.

Podobieństwa między śniegowcami, a butami zimowymi

Obuwie śniegowe i buty zimowe mają za zadanie utrzymywać stopy w cieple podczas zimnej pogody, zazwyczaj w temperaturach znacznie poniżej zera. To, czy spełnią to zadanie, czy nie, zależy od typu buta oraz od warunków użytkowania. Używanie butów zimowych w warunkach śniegowych może być receptą na zimne stopy, niezależnie od tego, jak wspaniała jest izolacja buta lub jak był drogi.

Przejdźmy więc do konkretnych zastosowań butów śniegowych i butów zimowych.

Śniegowce: kiedy powinniśmy je wkładać?

Śniegowiec, czy też but śniegowy jest, jak sama nazwa wskazuje, butem przeznaczonym do stosowania w śniegu. Jednakże, świetnie sprawdzi się również w mokrych warunkach. A mówiąc o mokrych warunkach nie mamy na myśli kilku kałuż ani milimetra śniegu. Mówimy o głębokim, ohydnym błocie. Lub o wielkich, topniejących zaspach brudnego, mokrego śniegu. Lub warstwie świeżego puchu, który spadł poprzedniej nocy, a teraz trzeba usunąć go z podjazdu.

Śniegowce wyróżniają się specjalną konstrukcją. Dobra para butów śniegowych ma na ogół gumowe pokrycie dolnej części cholewki, które zapewnia 100% wodoodporność, bez potrzeby stosowania specjalnych powłok lub zabiegów. Dodatkowo sprawia ono, że czyszczenie buta jest bardzo łatwe – wystarczy spłukać wodą.

Górna część buta śniegowego jest zwykle wykonana ze skóry lub mieszanki skóry i nylonu. Cholewka często sięga znacznie powyżej kostki. Taka konstrukcja ma zapewnić dodatkowe ciepło, wsparcie kostki, a także zrobić miejsce na specjalny ochraniacz śniegowy wbudowany w but. Ochraniacz zamyka przestrzeń między nogą, a otworem buta, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się śniegu do wewnątrz podczas wędrówki przez zaspy.

Tak więc but śniegowy, to but specjalistyczny. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić ciepło i ochronę stopy w naprawdę niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jednak ma to swoją cenę. Śniegowce są często bardziej masywne i cięższe niż normalne buty zimowe. Co więcej, jeśli nie założy się odpowiedniej skarpetki, stopa może stać się mokra, bo pokryta gumą dolna część cholewki jest nieprzepuszczalna, zatem uniemożliwia odprowadzenie potu.

Śniegowce, to buty przeznaczone dla osób spędzających naprawdę dużo czasu na świeżym powietrzu w okresie zimowym. Ludzie, którzy pracują przy budowie dróg w błocie, w deszczu ze śniegiem i w śniegu, znajdą w nich idealne obuwie dla siebie. Podobnie rolnicy i hodowcy. Nawet ludzie, którzy mieszkają w miastach i wokół nich znajdą zastosowanie dla butów śniegowych – znakomicie sprawdzą się podczas polowań lub wypraw na kemping w czasie wiosny czy jesieni. Rzecz oczywista, buty śniegowe są idealne dla narciarzy.

Jedne z bardziej znanych i popularnych butów śniegowych to buty Sorel.

Buty zimowe: kiedy się sprawdzą ?

Buty zimowe mają szersze zastosowanie. Obuwie zimowe, podobnie jak śniegowe, zapewnia dobrą izolację, aby utrzymać stopę w cieple podczas zimnej pogody. Większość dobrych butów zimowych będzie również wodoodporna lub, co najmniej, odpychająca wodę. Jednakże buty zimowe nie są wyposażone w ochraniacz zapobiegający przedostawaniu się śniegu do jego wnętrza. Tak więc, aby nosić normalne buty zimowe w głębokim śniegu, należałoby założyć osobny ochraniacz. Brak wbudowanej osłony przeciwśnieżnej jest jednym z najlepszych sposobów na rozróżnienie śniegowca od buta zimowego.

Dodatkowo, buty zimowe – nawet w pełni wodoodporne – nie mogą się równać z właściwościami wodoszczelnymi dobrego buta śniegowego. Wdepnięcie wodoodpornym butem zimowym w głębokie błoto to świetny przepis na dosłownie kilogramy mazi do niego przyklejonej. Wcześniej, czy później woda z błota znajdzie sposób na przedostanie się przez cholewkę, ostatecznie lądując na stopie. Co więcej, usunięcie całego tego błota z normalnego zimowego buta na koniec dnia nie należy do zadań łatwych i przyjemnych.

Zimowe buty najlepiej nadają się do zadań, jakie większość z nas czeka zimą. Obejmuje to takie ekscytujące czynności, jak zamiatanie podjazdu lub chodnika, dojazdy, chodzenie do pracy, chodzenie do centrum, jazda samochodem, zakupy itp. Buty zimowe dobrze się w tym sprawdzą, a jednocześnie będą lżejsze i wygodniejsze, niż ciężkie i masywne buty śniegowe.

Jakie buty na zimę wybrać ?

W sumie, rodzaj buta jaki powinno się wybrać (śniegowiec czy but zimowy), zależy od tego, kiedy i jak będzie on używany. Do zastosowań w mokrych warunkach, głębokim śniegu i błocie, śniegowiec jest niemal obowiązkowy, ponieważ normalny but zimowy ulegnie w nich zniszczeniu.

W normalnych zimowych warunkach pogodowych do wyboru jest sporo marek i modeli. Jednym z najpopularniejszych i najcieplejszych butów zimowych są buty Ugg. Ugg są bardzo wygodne, świetnie wyglądają i są niesamowicie ciepłe dzięki zastosowaniu wełny. Inne popularne i wysokiej jakości buty zimowe są produkowane przez Columbia i Salomon.

tekst: redakcja