Adidas Hercules – buty Freddiego Mercury

Rami Malek, odtwórca roli Freddiego Mercury w głośnym i długo oczekiwanym filmie pt. „Bohemian Rhapsody”, otrzymał Oscara za swoją rolę. Aktor w filmie wiernie oddał cechy charyzmatycznego wokalisty legendarnego zespołu Queen, a i uwadze nie uszła ciężka praca kostiumografów, którzy odtworzyli praktycznie 1 do 1 garderobę muzyka.

Odważne buty ekscentrycznego chłopaka z Zanzibaru

Na początku kariery Freddie Mercury nie przebierał w środkach, aby zostać zauważonym. Jego stroje z lat 70. to obcisłe kostiumy, buty na koturnie, pióra, futra i makijaż. Z biegiem czasu jego sceniczny i prywatny wizerunek zmieniał się, by w kolejnej dekadzie ugruntować się w znanym wszystkim stylu – jeansy i koszulka bez rękawów lub brak koszulki.

Mercury przez lata przywiązywał ogromną wagę do tego, co nosił. Jego ubrania nie były z przypadku; każdy strój to przemyślana i zaplanowana stylizacja, mająca na celu szokowanie. Odważnym strojom towarzyszyły odważne buty. Nikt się nie dziwił na widok Freddiego noszącego buty na obcasie . Takie były czasy; zmiany kulturowe, rewolucje intelektualne, społeczne przemiany – idealny czas, aby zacząć wielką karierę i zostać pokochanym przez miliony ludzi na całym świecie. Dla urodzonego na Zanzibarze Freddiego, Wielka Brytania lat 60-tych i 70-tych była miejscem twórczej ekspresji i poznawania wszystkiego, co nowe, ciekawe, niekoniecznie dające zamknąć się w ramy.

Z obcasów na ziemię

Wizerunek wokalisty zmieniał się – te zmiany, i dotyczące wyglądu i stylu, zostały świetnie sportretowane w filmie „Bohemian Rhapsody”. Freddie skrócił włosy, zapuścił wąsy i zmienił garderobę. Na scenach świata pojawił się już nie wijący się niczym jaszczur w skórzanym wdzianku, ale epatujący trudną do zdefiniowana energią, dość atletyczny mężczyzna, w pełni świadomy swojego niezwykłego potencjału twórczego. Freddie przestał nosić się jak aktor, a na scenę wkładał teraz ubrania, najpierw nieco prowokujące (błyszczące spodnie z tworzywa sztucznego), a potem to, co każdy z nas ma w swojej szafie – dżinsowe spodnie i topy, koszule lub koszulki. No i zmianom uległy także buty. Podczas trasy Magic Tour, Mercury i część pozostałych członków zespołu poszła za najnowszą modą i przywdziała obuwie marki Adidas.

Adidas Hercules występuje na Live Aid

Dokładnie chodzi o model Hercules z wysoką cholewką. W latach 80. moda z ringów bokserskich , bo model Hercules to buty bokserskie, trochę przeniosła się na ulicę i obuwie to stało się całkiem popularne. Mercury wybrał je z kilku powodów – miały podeszwę, która zapobiegała poślizgom na scenie, a artysta był znany z żywiołowej dynamiki w czasie występów i wielu scenicznych póz, które przeszły od historii rocka. Buty, dzięki wysokiemu sznurowaniu, usztywniały kostkę. Obuwie miało skórzany nosek i piętę, zaś reszta była wykonana z lekkiego tworzywa. Butom towarzyszyły charakterystyczne paski oraz stebnowanie na całej cholewce – podobne do tego, jakie posiadają puchowe kurtki. Muzycy Queen zawsze lub prawie zawsze występowali w wygodnym obuwiu. Mercury nosił też buty marki Nike oraz buty Onitsuka Tiger, jednak to właśnie w Herculesach wystąpił podczas najważniejszego koncertu zespołu Queen, czyli na Live Aid w 1985 roku. Koncert oczywiście jest w oscarowym filmie i Herculesy jak najbardziej też, podrygują w szybko zmieniających się kadrach.

Buty te trudno dziś kupić – czasem pojawiają się w serwisach aukcyjnych i kosztują spore pieniądze. Wiadomo, sprzedaje je znane nazwisko, a model od lat nazywany jest adidasami Freddiego Mercury. Marka Adidas już nie produkuje Herculesów. Podobne do nich są buty z krótką cholewką Adidas Samba, które można dostać w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej w sporej ilości kolorów, także w tych zbliżonych do oryginalnych Herculesów.

tekst: Ania Dąbrowska