Adidas Stan Smith Originals

Dobra wiadomość dla fanów modelu Stan Smith Adidasa: znana niemiecka marka ogłosiła powrót swojego kultowego modelu na rynek (jego produkcja zakończyła się w 2012). Obecny na rynku od blisko 50 lat model la Stan Smith ma na całym świecie wielu fanów, którzy nie pogodzili się z informacją o zaprzestaniu jego produkcji.
Stworzony w 1963 dla tenisisty Roberta Haillet, model ten nazywał się na początku „Adidas Robert Haillet”, był wyposażony w nowoczesny system wentylacji i miał wzmocnioną część chroniącą Ścięgno Achillesa. Pod zmienioną nazwą „Stan Smith” (w 1973 dostawca sprzętu został oficjalnym sponsorem tenisisty), model ten, niesiony na fali popularności 25-letniego tenisisty, stał się ulubionym wśród młodzieży modelem butów sportowych. Od tej pory, Adidas Stan Smith Originals – nieskazitelnie białe, ze wzmocnieniami w kolorze trawy- podbiły wszystkie warstwy społeczne, od « złych chłopców » przez sportowców, aż po światowe gwiazdy (Pharrell Williams, Kanye West czy Marc Jacobs).


Popularność tych butów spadła na początku XXI wieku na rzecz Veja i innych modeli w tendencji „ecolo-street”. Wystarczyło jednak, by Phoebe Philo pokazała sie w garniturowych spodniach, szarym prostym golfie i  Adidas Stan Smith na zakończenie pokazu Céline jesień/zima 2011-2012,  aby natychmiast odzyskały swój status „must have”.
Mimo powrotu popularności, spadek sprzedaży modelu był na tyle znaczący, że w 2011 roku Adidas podjął decyzję o zaprzestaniu jego produkcji. Wywołało to falę protestów Klientów, którzy ostatecznie dopięli swego – jesienią 2013 dostępna będzie ekskluzywna wersja limitowana a w 2014 Stan Smith Originals będzie można nabyć w sklepach…

Tekst: sia
Zdjęcia: www.tendances-de-mode.com